Sporto bendruomenė laukia naujos kartos trenerių – juos rengs VDU

„Žvelgiant į 2021–2030 m. valstybinę sporto plėtros strategiją, matome, kad dabartinis aukšto meistriškumo sportininkų rengimas neatitinka vizijos, išsikeltų tikslų ir uždavinių. Lietuvoje trūksta kvalifikuotų sporto specialistų“, – teigia karatė šotokan Lietuvos čempionė bei Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos (ŠA) docentė dr. Aušra Lisinskienė.
VDU – didžiausias Lietuvoje universitetinis sporto centras
VDU – didžiausias Lietuvoje universitetinis sporto centras / VDU nuotr.

Ekspertė pasakoja, kad 2021–2030 metų valstybinėje sporto plėtros strategijoje yra aiškiai įvardytos pagrindinės sisteminės problemos, susijusios su aukšto meistriškumo sportininkų bei trenerių rengimu. „Šiandieninė Lietuvos sporto sistema neužtikrina augančių sporto rezultatų, kurie stiprintų pilietinį tapatumą, patriotizmą, nepakankamas tarptautinius reikalavimus atitinkančių sporto bazių ir treniruočių kompleksų lygis, po reformos vis dar neveiksni aukšto meistriškumo sportininkų auginimo sistema. Akivaizdu, kad trūksta naujos kartos kvalifikuotų sporto specialistų tiek savivaldos, tiek nacionaliniame lygmenyse“, – tikina A. Lisinskienė.

VDU nuotr./Karatė šotokan Lietuvos čempionė bei Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos (ŠA) docentė dr. Aušra Lisinskienė.
VDU nuotr./Karatė šotokan Lietuvos čempionė bei Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos (ŠA) docentė dr. Aušra Lisinskienė.

Remiasi gerąja tarptautine praktika

„Lygiuojantis į europinį sporto modelį, pagal kurį svarbiausią vaidmenį atlieka sporto federacijos ir kurio pagrindą sudaro įvairūs subjektai – nuo savivaldybių centrų, nacionalinių olimpinių komitetų iki trenerių ir sportininkų bei savanorių (kuriems tenka pagrindinis vaidmuo remiant visą sporto struktūrą), būtina užtikrinti naujos kartos sporto specialistų rengimą, atitinkantį šiuolaikinius tarptautinio lygmens standartus“, – teigia profesionali sportininkė ir VDU mokslininkė A. Lisinskienė.

Siekiant sukurti efektyvią ir naujovišką aukšto meistriškumo sportininkų rengimo sistemą, kuri užtikrintų kvalifikuotų sporto specialistų paruošimą, nuo 2022 m. rugsėjo mėnesio VDU Švietimo akademijoje (ŠA) bus pradėta vykdyti Sporto krypties (Pasiekimų sportas) bakalauro studijų programa „Sporto studijos“. Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC) šią studijų programą akreditavo ir įvertino labai gerai, ypač pagirtas siekis sudaryti itin palankias sąlygas negalią turinčių studentų įtraukimui, jų integravimui sukuriant palankią ir draugišką aplinką bei prieinamesnę infrastruktūrą.

VDU ŠA vicekancleris bei Tarptautinės ir Europos irklavimo federacijos tarybos narys prof. dr. Algirdas Raslanas sako, kad naujai ketinama vykdyti VDU Sporto studijų programa prisidės ne tik prie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) siekių naujoviškai rengti aukšto meistriškumo sportininkus, bet ir prie sporto bendruomenės inovacijų panaudojant mokslo, lyderystės, daugiakalbystės ir dirbtinio intelekto galimybes – visa tai, ką gali suteikti tarpdiscipliniškumu garsėjantis Vytauto Didžiojo universitetas.

„Naujos kartos trenerius VDU mato ir suvokia ne tik kaip savo srities žinovus, profesionalus, bet ir artes liberales principais bei tarpdiscipliniškumu besiremiančius, novatoriškus, platesnių gebėjimų, žinių ir kompetencijų įgijusius trenerius“, – tikina VDU ŠA vicekancleris prof. dr. A. Raslanas.

Olimpietis, irkluotojas Saulius Ritter pastebi, kad per dvidešimt metų, praleistų aktyviai sportuojant, patobulėjo sporto mokslas ir pasikeitė trenerio darbas. „Supratau, kad sporto trenerių rengime labai reikia pokyčių. Aš renkuosi VDU Sporto studijas, nes VDU pasiūlė Lietuvai naują Sporto studijų programą ir naują trenerio rengimo modelį bei modernų požiūrį į sporto studijų procesą. Tikiu VDU ir neabejoju, kad trenerių rengimas yra gerose rankose", – teigia vicečempionas S. Ritter.

Aš renkuosi VDU Sporto studijas, nes VDU pasiūlė Lietuvai naują Sporto studijų programą ir naują trenerio rengimo modelį bei modernų požiūrį į sporto studijų procesą.

Asmeninio archyvo nuotr./S. Ritter
Asmeninio archyvo nuotr./S. Ritter

Siaurų sporto šakų specializacija – atgyvenusi praktika

Programos vadovė doc. dr. A. Lisinskienė pasakoja, kad VDU Sporto studijų programa yra autentiška ir išskirtinė, nes ji vienintelė šalyje yra orientuota į šiuolaikinį sporto trenerių rengimą, žvelgianti į šios profesijos atstovus iš plačios aprėpties, integralios ir visuminės perspektyvos.

Kauno „Žalgirio“ direktoriaus Pauliaus Motiejūno teigimu, klubo sistemoje veikia krepšininkų ugdymo piramidė, kurią sudaro kelios komandos, todėl klubas laukia naujos kartos trenerių. „Turime poreikį treneriams, kurie ruošti sportininkus ateitų su moderniu požiūriu. VDU parengė naują Sporto studijų programą, kurioje siūlo šiuolaikinę trenerių rengimo koncepciją. „Žalgiris“ renkasi VDU ir tikisi netrukus sulaukti naujos kartos trenerių!“, – tikina P. Motiejūnas.

Turime poreikį treneriams, kurie ruošti sportininkus ateitų su moderniu požiūriu.

„Ši studijų prorgama yra parengta atsižvelgiant į sėkmingai plėtojamas Amerikos sporto švietimo programos (angl. American Sport Education Program) nuostatas, atsisakant smulkių sporto šakų specializacijų, bet siekiant ugdyti žmogaus pasirengimą, polinkį suvokti studijų objektą, numatyti situaciją, atlikti tam tikrą su studijų objektu susijusią tikslingą veiklą“, – teigia docentė ir papildo, kad Sporto studijų programa išsiskirs dar ir tuo, kad studentai galės rinktis alternatyvius, sporto šakos trenerio kvalifikaciją pagilinančius bei papildančius studijų dalykus, tokius kaip: Atletinis rengimas; Sporto psichologija; Asmeninio trenerio meistriškumas; Taikomoji žaidimų veiklos analizė, kurie yra ir itin svarbūs kiekvienos sporto šakos trenerio kompetencijai pagilinti. Ypatingai svarbu pažymėti, kad šiuo metu sudaryta galimybė pasirinkti ir Kauno Žalgirio naujos trenerių rengimo koncepcijos gilinamąsias studijas.

M.Baranausko nuotrauka/P. Motiejūnas
M.Baranausko nuotrauka/P. Motiejūnas

VDU – didžiausias universitetinis sporto kompleksas

2021 metų rudenį VDU atidarė didžiausią Lietuvoje universitetinį sporto centrą, kuriam simboliškai buvo suteiktas VDU Garbės daktaro Prezidento Valdo Adamkaus vardas. Sporto centre suteikiama dar daugiau galimybių profesionaliems sportininkams rengti bei universiteto bendruomenės fiziniams gebėjimams ugdyti ir sveikatintis.

VDU nuotr./VDU V. Adamkaus sporto centras atliks svarbų vaidmenį studijų procese
VDU nuotr./VDU V. Adamkaus sporto centras atliks svarbų vaidmenį studijų procese

Universiteto bendruomenės reikmėms skirtą sporto kompleksą sudaro tribūnų pastatas, krepšinio, salės futbolo, tinklinio ir kt. sporto šakoms pritaikyta sporto salė, futbolo stadiono aikštė su bėgimo takais ir šuolio į tolį sektoriais, lauko krepšinio aikštelės, grunto teniso aikštelė, dirbtinės žolės dangos teniso aikštelė, smėlio tinklinio aikštelė, universali aikštelė. Lauko tribūnose įrengta 1 000 sėdimų vietų.

„Šis sporto centras atliks svarbų vaidmenį studijų procese – nuo 2022 m. VDU pradeda vykdyti dar dvi naujas studijų programas. Autentiška ir išskirtinė bakalauro Sporto studijų programa leis ugdyti plačios erudicijos, kompetentingą, savimi pasitikintį, šiuolaikišką sporto trenerį. O nauja į rinkos poreikius orientuota magistrantūros studijų programa Fizinis ugdymas ir sportas padės gerinti formalųjį ir neformalųjį fizinį ugdymą, jo patrauklumą bei prieinamumą rengiant kvalifikuotus specialistus“, – pasakojo VDU Studijų prorektorė dr. Simona Pilkienė.

Iki šiol Vytauto Didžiojo universitetas vykdė sporto pedagogikos studijas Mokomojo dalyko pedagogikos bakalauro studijų programoje bei kartu su „Euroleague Basketball Institute“ vykdė sporto vadovams skirtą – vienintelę Europoje – Sporto verslo vadybos magistro programą.

VIDEO: Nuo aistros sportui iki trenerio profesionalo – sporto studijos VDU

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai