Tokią išvadą „15min“ žurnalistė padarė, pabandžiusi sudėlioti studentiškos piniginės aritmetiką drauge su Vilniaus universiteto (VU) lietuvių-ispanų filologijos studente Toma, kuri teigia per mėnesį išsiverčianti su tėvų atseikėta 600 litų suma. Tiesa, su išlygomis.
Bendrabutyje pigiau
Toma viena tų laimingųjų, pakliuvusių į valstybės finansuojamą vietą, tad už mokslą mokėti jai nereikia. Didžiausias galvos skausmas merginai – gyvenamoji vieta. Pirmiausia ji pasirinko pigesnį variantą – bendrabutį. Už mėnesį gyvenimo jame šviesiaplaukei marijampolietei tekdavo atseikėti beveik 168 litus.
„Į šią sumą įeina ir mokestis už internetą. Gyvenau viename kambaryje su kitomis dviem studentėmis“, – patirtimi dalijasi Toma.
VU bendrabučiuose kainos svyruoja nuo 130 litų už lovą kambaryje su trimis kambario draugais iki 330 litų už trivietį kambarį, kurį tektų dalintis dviese. Taigi minimali suma, kurią mėnesiui teks išleisti už gyvenimą bendrabutyje sostinėje – 130 litų.
Toma turi ir kitokios gyvenimo patirties. Jau pusmetį ji su dar trimis bičiulėmis nuomoja trijų kambarių butą viename iš sostinės miegamųjų rajonų, kur šalčiausiu metų laiku jai teko atseikėti už nuomą ir mokesčius 400 litų, atšilus orams – apie 300 litų.
Pildo mėnesinį bilietą
Tiek gyvenant bendrabutyje, tiek nuomojantis butą su bičiulėmis Tomai į universitetą keliauti tenka viešuoju transportu. Taigi kas mėnesį iš piniginės pagal naujai įsigaliojusią tvarką elektroniniam bilietui papildyti tenka atseikėti po 20 litų, o 30-ies minučių troleibusų ir autobusų bilietas studentui kainuoja 1,25 Lt. Toma kaip ir dauguma studentų linkę rinktis mėnesinį bilietą – mat taip pigiau.
O kur dar taksi kainos? Žinoma, kasdien tokiu būdu į paskaitas studentė nevažiuoja, bet pratrypus klube iki paryčių, taksi paslaugų vis dėlto prireikia.
Toma sako per mėnesį taksi paslaugoms išleidžianti ne daugiau kaip 20 litų, mat visuomet namų kryptimi važiuoja kartu su keletu draugių, studentų iš to paties bendrabučio ar rajono.
„Taip pigiau“, – teigia studentė ir priduria, kad kartais užuot išleidusi daugiau pinigų kelionei į namus, renkasi nakvynę pas arčiau klubo gyvenančią draugę, taip sutaupydama vieną kitą litą.
Dar 60 litų per mėnesį Toma iš savo 600 litų biudžeto skiria kelionei pas tėvus į namus.
„Namo grįžtu kas antrą savaitgalį. Viena kelionė į namus atsieina 30 litų, kartais, žinoma, pavėžėja giminaičiai ar draugai, keliaujantys ta pačia kryptimi“, – priduria mergina.
Iš namų – su pilnais krepšiais maisto
Grįžusi namo Toma pasinaudoja tėvų dosnumu ir higienos prekių, drabužių įsigyja gimtojoje Marijampolėje.
„Aišku ir parsitempiu daug maisto iš namų į bendrabutį“, – šypsosi mergina. Jos studentiškų pajamų maistas „nesuryja“ daug – ir ne tik todėl, kad pilnus krepšius maisto į sostinę parsiveža iš tėvų namų.
„Valgau ryžius, grikius, makaronus, jogurtą ir kitus nebrangius produktus. Mėsos ar žuvies beveik nevalgau niekada, tik savaitgaliais namuose. Tenka taupyti maisto sąskaita, kad savaitgalį būtų galima išeiti kur nors pašokti ar išgerti su draugėmis alaus“, – atvirauja Toma. Mergina sako, kad 200 litų pakanka maistui visam mėnesiui.
Pramogauja daugiausia nemokamai
Pramogas mėgstanti mergina prisipažįsta – turint tokią sumą mėnesiui joms daug pinigų nelieka.
„Ieškau nemokamų pramogų – filmų, koncertų“, – sako Toma, ji priduria, kad tada, kai turėjo vaikiną, būdavo kur kas paprasčiau – pramogomis pasirūpindavo ir už jas sumokėdavo jis.
Tačiau ir dabar, kai Tomos širdis laisva, pramogų jai nestinga. Geram spektakliui piniginės plačiau atverti nepasididžiuoja jos mama. Kartą ar kelis per mėnesį mergina taip pat pažiūri naują filmą kino teatre.
„Dažniausiai sumoka labai geras draugas, kuris dirba ir gali sau tai leisti“, – prisipažįsta Toma. Jos manymu, sostinėje gausu nemokamų pramogų, tereikia peržvelgti, kas siūloma norinčiam smagiai praleisti laiką jaunimui.
Misija įgyvendinta, bet su išlygomis
Taigi imame skaičiuotuvą į rankas ir sumuojame, kiek pinigų Toma išleidžia per mėnesį. Iš viso – 468 litai. Tokia yra minimali suma išleidžiama gyvenant bendrabutyje. Tuo tarpu gyvenant bute – 600 litų.
Išvada? Misija „išgyvenk su 600 litų – įvykdyta su išlygomis. Neperkant drabužių ar avalynės, pramogaujant daugiausia nemokamai, neįtraukiant į šią sumą išlaidų už telefoną ir skanaujant ne patį sveikiausią bei įvairiausią maistą. Žinoma, reikia turėti minty, kad šalčiausiu metų periodu, kai šildymas kišenes iškrato daugiausiai, teks prie šios sumos pridėti dar šimtą litų ir 600 litų nebepakaks.
„Čia labai praverčia močiutės duodami dar 200 litų ar netikėtai „iš dangaus“ nukritę pinigai“, – pridurdama akį merkia šviesiaplaukė.
Kaip sumažinti studentiškas išlaidas?
Kaip sumažinti išlaidas, studentams ir jų tėvams pataria „Swedbank“ Asmeninių finansų institutas.
Maistas. Sakoma, studentas sotus ilgai nebūna, tad tą retą momentą derėtų išnaudoti apsipirkimui. Parduotuvėse galioja paprasta taisyklė – akys nori daugiau nei skrandis, todėl alkanam gali būti sunku atsispirti skaniems pasiūlymams. Maisto išlaidos taps kuklesnės apsipirkimą pradėjus dar namuose ir atlikus išsamią maisto likučių inventorizaciją. O beribę fantaziją koldūnų skyriuje suvaldyti padės iš anksto sudarytas pirkinių sąrašas.
Būstas. Bene pigiausias būstas studentui gyventi – bendrabutis. Čia galima ne tik susirasti naujų draugų, bet ir pajusti finansinę naudą: už visas komunalines paslaugas mokamas fiksuotas mokestis. Jei planuojama būstą nuomotis, prieš pasirenkant vertėtų atsižvelgti, kaip toli teks keliauti iki universiteto ir kokie komunaliniai mokesčiai šaltuoju sezonu, kai atsiranda ne tik šildymo sąskaitos, bet didėja ir elektros energijos, dujų suvartojimas.
Transportas. Miestuose, kur viešojo transporto tinklas gana gerai sutvarkytas, o dieninių skyrių studentams taikomos nuolaidos, išlaidas automobilio degalams, remontui ir stovėjimui verta paversti kitu studentiško gyvenimo gėriu.
Laisvalaikis. Smagiam ir nenuobodžiam laiko praleidimui didelės sumos nebūtinos. Tereikia pasitelkti fantaziją. Kartais palapinių žygis su draugais gali atstoti prabangiausią vakarėlį, o spontaniškai suorganizuotas stalo žaidimų turnyras tapti smagesniu nei suolų trynimas bare.