Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS), bendradarbiaudama su naujienų portalu15min.lt, nuolatos kviečia moksleivius ir studentus konsultuotis įvairiais su aukštuoju mokslu susijusiais klausimais. Patikimai ir kruopščiai atsakymus į rūpimus klausimus pateiks LSAS atstovai.
Dėl specifinių klausimų, susijusių su tam tikromis studijų programomis ar aukštąja mokykla, bendraujama su aukštosiomis mokyklomis ir jų studentų atstovybėmis.
Jei turi klausimą, rašyk el. paštu studentai@15min.lt temos laukelyje nurodęs „Klausk eksperto“ ir lauk atsakymo į klausimą čia.
Rokas: Sveiki. Dabar mokausi 12 klasėje. Egzaminai artėja, apsisprendimo laikas trumpėja. Vis dėlto didžiausia problema ne čia. Turiu išsirinkęs keletą specialybių, kurias norėčiau studijuoti: tarptautinius santykius, psichologiją, politologiją, archeologiją, tačiau nežinau nuo ko pradėti.
Visi tie universitetai, visi tie skaičiukai, stojimo balai, finansuojamos, nefinansuojamos vietos – tamsus miškas, kuriame aš – balta varna. Todėl prašau Jūsų šiek tiek man padėti, kaip sako: „užvesti ant kelio“.
Atsakymas: Sveikas, Rokai,
Kokią specialybę Tau geriausia pasirinkti, atsakyti negalime. Kiekvienas turime savų gabumų ir poreikių. Tačiau galime pateikti 10 klausimų, kuriuos verta užduoti renkantis studijas, ir rinktis ateitį atsakingai.
Kuo verta domėtis?
1. Kokios įsidarbinimo perspektyvos pagal siūlomą/as studijų programą/as? (ieškoti statistikos)
2. Kiek vidutiniškai uždirba baigusieji siūlomas studijas?
3. Ar kitose aukštosiose mokyklose dėstomos panašios studijos? Jei taip, kuo jos panašios ir kuo skiriasi.
4. Koks žemiausias konkursinio balo vidurkis įstoti į konkrečią studijų programą? (tai parodo įstojančiųjų pasirengimą bei studijų lygį).
5. Kas dėsto? (praktikai ar teoretikai; gal yra visuomenėje garsių asmenybių, ar yra dėstytojų iš kitų valstybių).
6. Kaip dėstoma? (kokios atsiskaitymų, paskaitų organizavimo formos, ar pakanka aktualios literatūros, kokios galimybės besimokant ja naudotis, ar yra organizuojama praktika).
7. Kokios mokymosi sąlygos? (grupių dydis, auditorijų kokybė, stipendijų dydis, sąlygos gauti paskolą, galimybės gauti bendrabutį: koks procentas besikreipiančiųjų jų gauna ir kt.).
8. Kiek studentų išvyksta pagal Erasmus programą ir į kokias valstybes? Kiek studentų atvyksta į universitetą?
9. Kokios galimybės aukštojoje mokykloje įsitraukti į aktyvų visuomeninį gyvenimą? (aukštosios mokyklos tradicijos, studentiškų organizacijų veikla).
10. Ar aukštojoje mokykloje veikia ALUMNI – jau baigusių studentų klubai, draugijos? (Alumni veikla įrodo, kad aukštąją mokyklą baigusieji liko patenkinti savo studijomis, todėl yra linkę bendrauti su buvusiais dėstytojais, studijų kolegomis).
Atsakymus į šiuos klausimus gali rasti dominančios aukštosios mokyklos tinklapyje. Taip pat drąsiai gali kreiptis į studentų atstovybę. Studentų atstovai visada pasistengs, kad susipažintum ir su konkrečiais toje specialybėje studijuojančiais studentais.
Jei vis dar iškils kokių klausimų, kreipkis į Lietuvos studentų atstovybių sąjunga el. paštu: pr@lsas.lt.