Ką valgysime ateityje? Biotechnologijos studentai kuria analogų neturinčius produktus

Gyvybės mokslų pramonė nuolat vystosi, atsiranda naujos sritys, sprendžiamos globalios žmonijos problemos, todėl rinkoje nuolat reikalingi specialistai. Apie maisto technologijų ir pramoninės biotechnologijos specialybių perspektyvas pasakoja Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto Maisto mokslo ir technologijos katedros docentas dr. Jonas Damašius.
Braškės mėgintuvėlyje
Uogos mėgintuvėlyje / 123RF.com nuotr.

Studentai kuria inovacijas

KTU studijuojantys būsimieji maisto technologai ir pramoniniai biotechnologai kuria inovatyvius maisto ir biotechnologinius produktus. Pernai Kelne (Vokietija) vykusiame konkurse „Ecotrophelia“ KTU Chemijos fakulteto komanda pristatė analogų neturintį produktą – fermentuotą gilių kavą. Doc. dr. Jonas Damašius padėjo išgryninti technologiją ir pritaikyti geriausius sprendimus. Šis produktas išskirtinis dėl fermentacijos procese naudojamų mikroorganizmų, kurie sumažina kavos kartumą, suteikia švelnų skonį, subtilų aromatą ir padidina antioksidantų kiekį.

Partnerio nuotr./Jonas Damašius
Partnerio nuotr./Jonas Damašius

„Turime ir daugiau tokių sėkmingų projektų. Mūsų pareiga padėti Lietuvos maisto ir bioproduktų pramonei tapti konkurencinga Europos sąjungoje ir pasaulyje“, – pabrėžia dr. J.Damašius.

KTU glaudžiai bendradarbiauja su įmonėmis, kurios kartu su maisto technologais ir biotechnologais nori įgyvendinti naujas idėjas ir skatina studentus prisijungti prie kūrybinių procesų. Pernai Nacionaliniame inovacijų ir verslo centre vykusiame Agro-maisto inovacijų konkurso „EIT Food Innovation Prizes 2019“ finale antrą vietą užėmė ir 5 tūkst. eurų premija apdovanota KTU Cheminės technologijos fakultete suburta komanda, kuri kartu su UAB „Geld Baltic“ pristatė inovatyvius, šaltyje džiovintų vaisių, uogų ir daržovių užkandžius „BITES“.

Šis gaminys įvertinas ir pernai Švedijoje vykusioje parodoje „Nordic Organic Food Fair“, „Natural and Organic Awards Scandinavia 2019“ apdovanojimuose lietuviams skirtas prizas geriausio naujo maisto užkandžio kategorijoje.

„Tai sėkmingo bendradarbiavimo tarp mokslo ir verslo pavyzdys, kai įmonė kreipiasi su idėja, o mokslininkai ją padeda įgyvendinti. Sukurtas produktas „Bites“ vertingas tuo, kad liofilizacijos proceso metu žaliavos džiovinamos šaltyje naudojant vakuumą, todėl išlaikomos medžiagos pirminės savybės“, – teigia doc. dr. J.Damašius.

Pastaruoju metu pastebimas didėjantis vartotojų susidomėjimas maisto kokybe. Pasak dr. J.Damašiaus, anksčiau daugiau dėmesio buvo skiriama maisto saugai, todėl Europos sąjungos saugos reikalavimai yra griežti, vienodai taikomi visoms šalims: „Dabar žmonės ieško kuo natūralesnių produktų, kuriuose yra mažiau pridėtinių medžiagų.“

Technologai sprendžia globalias problemas

Dr. Jonas Damašius akcentuoja, kad KTU maisto mokslo ir technologijos bei pramoninės biotechnologijos specialybes studijuojantys studentai sprendžia vieną svarbiausių globalių iššūkių – kaip pamaitinti didėjančią žmonių populiaciją, rasti naujus ateities maisto sprendimus: „Studijuodami šiose programose įgysite ateities technologams būtinų tarpdisciplininių kompetencijų ir gebėjimų chemijos, mikrobiologijos, mitybos, technologijų ir inžinerijos srityse. Be to, integruosite specialybės žinias su verslumo ir ekonomikos pagrindais.“

Ruošiant technologus didelis dėmesys skiriamas kūrybingumui. Pasak docento, kartais tenka apriboti studentų iniciatyvas, nes reikia laikytis normatyvinių dokumentų, tam tikro naujų produktų gamybos reglamento. „Jauni žmonės yra kūrybingi, jie stengiasi priimti tokius sprendimus, kurie kartais sunkiai įgyvendinami. Ne visi naujai kuriami produktai patenka į rinką ir pasiekia vartotoją, tačiau studentai įgyja naudingų praktinių įgūdžių“, – teigia doc. J.Damašius.

Studijose didelis dėmesys skiriamas praktinių įgūdžių lavinimui. Dr. J.Damašius džiaugiasi moderniomis laboratorijomis: „Studentai įgyja ne tik reikalingų teorinių žinių, bet ir geba jas taikyti praktikoje kurdami naujus produktus arba tobulindami jau esamus. Tai suteikia sąlygas vystyti studentų kūrybingumą, užtikriname galimybes kiekvienam tyrimų ir gamybos procesui. Studentai skatinami baigiamojo darbo temas susieti su pramonės poreikius atitinkančių produktų kūrimu.“

Būti technologu – perspektyvu

Dr. J.Damašiaus teigimu, technologo specialybė yra labai perspektyvi: „Pramonėje, kurioje naudojami dideli žaliavų kiekiai ir reikalingi adekvačias žinias turintys darbuotojai, trūksta specialistų, galinčių užtikrinti produktų kokybę ir saugą.“

Pramonė nuolat vystosi, atsiranda naujos sritys, pavyzdžiui, pastaruoju laikotarpiu sparčiai populiarėjo liofilizuotų produktų rinka, todėl reikalingi šios srities specialistai.

Doc. J.Damašius vykdo naujus mokslinius tyrimus, susijusius su biotechnologiniais ir pieno pramonės produktais, tobulina jų gamybos technologijas: „Studentams pasakoju, kad vien tik pieno miltelių gali būti 200 skirtingų rūšių. Vartotojams sunku įsivaizduoti, kad tai per 200 skirtingų maisto gamybos technologijų, sukuriami skirtingi produktai, skirti sportininkams, kūdikiams ir kt. Bakalaurų studijų studentai susipažįsta su tradiciniais produktais, o magistrai susiduria su nišiniais produktų segmentais.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai