Studijos užsienyje – vis dar egzotika ir vis dar iššūkis

Studijuoti užsienyje – madinga. Vienų studentų netenkina studijų programos, kiti negali mokėti milžiniškos studijų kainos, o dar kitiems studijos užsienyje atrodo perspektyvesnės. Vien su „Kastu International“ organizacijos pagalba studijuoti į užsienį jau išvyko per 1 800 lietuvių. Iš Veisiejų kilusi 21–erių Brigita Kunsevičiūtė – viena iš jų.
Brigita Kunsevičiūtė
Brigita Kunsevičiūtė

Ekonomikos ir verslo administravimo studijas pasirinkusi Aalborgo universitete (Danija) dabar jau trečio kurso studentė neslepia susižavėjimo universitetu, mokymo metodais ir pačia Danija.

Tačiau mokydamasi mokykloje, Brigita svajojo, kad studijuos Vilniuje. „Studijuoti užsienyje mane paskatino tėvai ir teta, todėl 12-oje klasėje padaviau dokumentus studijuoti Danijoje“, – prisimena studijų pradžią Brigita.

Ekonomikos ir verslo administravimo studijas pasirinkusi Aalborgo universitete (Danija) dabar jau trečio kurso studentė neslepia susižavėjimo universitetu, mokymo metodais ir pačia Danija.

Studijos užsienyje – iššūkis

Dėl didesnių ateities perspektyvų studijas užsienyje pasirinkusi Brigita sako, kad išvykimas svetur jai buvo tikras iššūkis: „Norėjosi išmėginti save ten, kur nieko nepažįstu ir įvertinti, ar sugebėsiu susitvarkyti su iškilusiomis problemomis.“ 

Studijų programa, kurioje mokosi Brigita, dar nauja, todėl ne viskas vyksta sklandžiai. „Po kiekvieno pusmečio mūsų klausia, kas buvo gerai, o ką reikėtų tobulinti. Universiteto bendruomenė atsižvelgia į išsakytas pastabas ir stengiasi ištaisyti klaidas“, – pasakoja Brigita.

Lietuvoje įprasta, kai studentai mokosi ir dirba. Ar tai įmanoma suderinti užsienyje? Pasak Brigitos, studijas ir darbą suderinti įmanoma ir danijoje. „Aš taip pat dirbu. Vežioju laikraščius prenumeratoriams. Tokį darbą dirba didžioji dalis studentų“, – pasakoja mergina.

„Kastu International“ vadovas Arturas Jefimovas sako, kad rinkdamiesi studijas užsienyje, abiturientai turi atsižvelgti į keletą veiksnių: „Pirmiausias dalykas – studijų kaina. Danija, Nyderlandai, Anglija, Švedija siūlo palankias gyvenimo sąlygas. Danijoje ir Švedijoje studijos yra nemokamas. Nyderlanduose mokslas metams kainuoja 1 906 eurus.“

 Dirbančiam studentui – parama

Ir dirbančiam, ir besimokančiam studentui suteikiama parama. Pasak Arturo, jeigu žmogus dirba bent 14 val. per savaitę, jis gali gauti paramą iki 500 eurų per mėnesį iš Nyderlandų valdžios. Taip pat nemokamos viešojo transporto paslaugos.

jeigu žmogus dirba bent 14 val. per savaitę, jis gali gauti paramą iki 500 eurų per mėnesį iš Nyderlandų valdžios. Taip pat nemokamos viešojo transporto paslaugos.

Anglijoje studentai moka už studijas, tačiau turi galimybę gauti paskolą.

„Anglijoje suteikta paskola padengia visą studijų kainą. Paskola grąžinama tada, kai pradedama dirbti ir uždirbti daugiau kaip 46 tūkst. litų per metus. Jei per 30 metų paskola negrąžinama, ji anuliuojama“, – pasakoja A.Jefimovas.

Pildydami stojimo anketą, moksleiviai gali rinktis 5 skirtingas šalis ir 8 studijų programas. „Šiuo metu taip pat, kaip ir Lietuvoje, populiariausi socialiniai mokslai, tačiau stojantieji renkasi ir inžinieriją“, – teigia A.Jefimovas.

Daugiausia studentų iš Lietuvos sulaukia Anglija, Danija, Nyderlandai.

Ko reikia nusprendus studijuoti užsienyje?

Studijų programos pasirinkimas. Būtina išsirinkti norimą studijų programą ir susipažinti su universitetu, siūlančiu tai, ko norima.
Finansai. Ypač svarbi studijų kaina. Galima rinktis nemokamas studijas arba gauti paramą. 
Anketos pildymas. Pildant vieną anketą, galima rinktis iš 5 šalių ir 8 studijų programų.
Motyvacinis laiškas. Didžioji dalis universitetų vertina studentą kaip individą ir kreipia daug dėmesio į jo motyvaciją.
Rekomendacijos. Dažniausiai rekomendacijas stojantiesiems parašo mokytojas arba mokyklos direktorius. Geriausia, kad rekomendacija būtų to mokytojo, į kurio dalyką stojama. Jeigu stojantysis anksčiau yra dirbęs, darbdavio rekomendacija būtų privalumas. Pažymių išrašas. Stojantieji turi pateikti pažymių išrašą su 11 klasės ir 12 klasės pirmojo semestro pažymiais.
Anglų kalbos testo laikymas. Kiekvienas stojantysis turi išsilaikyti anglų kalbos testą, kuris parodytų jų gebėjimą suprasti ir bendrauti užsienio kalba.
Dokumentų siuntimas ir registravimas.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis