Trečiadienį Seime Švietimo ir mokslo komiteto posėdžio metu ministras teigė bandysiantis įvesti nemokamas bakalauro studijas.
„Mes pasižiūrėję kaip tai galima padaryti teisinėje bazėje, turint tam tikras finansines galimybes, manome, kad tai galima padaryti, jeigu modelis būtų iki galo gerai apsvarstytas, susitarta su visom suinteresuotomis šalimis“, – dėstė A.Monkevičius ir pridūrė, kad tai būtų „paradigminis pokytis, kuris leistų veikti išsibarstymą, kada yra daug studentų, mokančių savo lėšomis už studijas, o kita dalis turi galimybę gauti valstybės finansavimą“.
Ministras teigė ieškosiantis būdų, kaip stojančiuosius skatinti rinktis valstybei reikalingas studijų programas.
„Jeigu būtų apsisprendimas, kad tai yra svarbu ir galėtume tą padaryti, ministerija darbų imsis ir mes turėtume pavasarį rimtai pasidarbavę projektą pasiūlyti. Reikėtų kiek galima anksčiau paskelbti apie jo įgyvendinimą, ir tarkime, nuo 2020 metų rugsėjo 1 dienos pradėti priimti į tokias studijas mūsų piliečius“, – kalbėjo A.Monkevičius.
Praėjusiais metais, kai tuomet dar Švietimo ir mokslo ministerija išskyrė prioritetines studijų kryptis ir joms numatė daugiau valstybės finansuojamų studijų vietų, 5330 studijų krepšelių liko nepanaudota. Atlikę 2,6 mln. eurų buvo perleisti kolegijų ir universitetų reikmėms.
Idėją aukštąjį mokslą padaryti apskritai nemokamą anksčiau buvo iškėlęs valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis.
Tuomet dar švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės vadovaujama ministerija laikėsi pozicijos, kad nemokamos bakalauro studijos gali būti siūlomos besirenkantiesiems tik rinkai reikalingas profesijas ir nepalaikė siūlymo įvesti visuotinį nemokamą aukštąjį mokslą.
A.Monkevičius švietimo, mokslo ir sporto ministru tapo po to, kai argumentuojant atsinaujinimo būtinybe, J.Petrauskienė iš pareigų buvo atstatydinta.
Premjero Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė savo programoje visų studijų pakopų studentams, priimtiems į studijas valstybei svarbiose srityse, kur galimas specialistų poreikio planavimas, numatė garantuoti valstybės finansuojamą nemokamą studijų vietą, susietą su studento įsipareigojimu pasiekti apibrėžtus studijų rezultatus.
Konstitucija numato, kad valstybė nemokamą mokslą garantuoja gerai besimokantiems piliečiams.