„Reikia atnaujinti studijų sistemą, panaikinti organizacines ir finansines kliūtis mokslo bendradarbiavimui, tarpdalykiškumui, peržiūrėti valdymo organizaciją administracijoje, maksimaliai efektyvinant funkcijas ir paprastinant tvarkas. Ketvirtas tikslas – pokalbis su aukščiausiais šalies vadovais dėl mokslo ir studijų prioriteto, kaip mes norime kartu tai keisti“, – BNS trečiadienį sakė išrinktasis VU rektorius.
Jis neatmeta, kad šias problemas su prezidentu, premjeru, švietimo ministru bei Seimo vadovybe sieks aptarti dar iki jo inauguracijos balandžio 1-ąją.
R.Petrauskas taip pat sako sieksiantis skatinti mokslo tarptautiškumą, tačiau norėtų ir didesnės mokslo rezultatų sklaidos šalyje.
„Mes turime išmokti papasakoti apie tai, ką darome universitete, visuomenei, turime rasti prieigą prie visuomenės – čia yra mūsų pačių užduotis. Galiausiai – įtikinti valstybės institucijas skirti lėšų ten, kur mums sekasi, į pažangiausias sritis, kuriose tikrai seksis ateityje“, – BNS trečiadienį sakė R.Petrauskas.
Istorikas tvirtino turintis viziją, kad VU būtų „universitetas, plečiantis civilizacijos ribas ir mąstymo horizontą, peržengiantis nacionalinio universiteto lygmenį, kuriantis ir diegiantis idėjas ir naujas technologijas visose veiklos srityse“.
Jis teigė į naują postą einantis siekdamas sutelkti bendruomenę šiems tikslams.
R.Petrauskas pabrėžė, kad VU ugdo šalies politinį, kultūrinį ir socialinį elitą, plėtoja aukščiausio lygio mokslą ir turi ambicijų „savo akademine kompetencija veikti viešąją nuomonę ir sprendimų priėmimą“.
Jis taip pat akcentavo, kad mokslo ir studijų finansavimas dar yra nepakankamas ir bene dvigubai atsilieka nuo Europos Sąjungos vidurkio.
Mokslininkas BNS sakė, kad VU „yra vietų pokyčiams“, jis norėtų, jog universitetas veiktų daug aktyviau šalies ir tarptautiniu mastu trimis pagrindinėmis krytimis – studijų, mokslo ir įtaka visuomenei.
Išrinktasis rektorius taip pat žadėjo stiprinti ir „labiau individualizuoti“ studijas, jis kelia tikslą VU ugdyti „kritišką, savarankišką, atsinaujinančią asmenybę“.
R.Petrauskas mato ir socialinių bei humanitarinių mokslų svarbą aptariant tokias temas kaip visuomenės senėjimas, dirbtinio intelekto keliamos problemos.
„Matau didžiulę šių mokslų prasmę, jie Lietuvoje per pastarąjį metą padarė didelę pažangą ir mokslininkai tikrai yra pasirengę keisti visuomenę“, – kalbėjo jis.
Seniausio ir didžiausio šalies universiteto Taryba R.Petrauską rektoriumi penkerių metų kadencijai trečiadienį išrinko iš viso įvertinusi šešis rinkimuose dalyvavusius kandidatus.
R.Petrauskas pareigas pradės eiti balandžio 1-ąją po inauguracijos ir poste pakeis ligšiolinį vadovą Artūrą Žukauską.