Sutartis neįpareigojo pranešti
Į „Tauragės kurjerio“ redakciją užsukusi jauna tauragiškė Kristina papasakojo, į kokią situaciją pateko dėl iki šiol galiojusio vietos politikų sprendimo. Moteris apie metus laukė, kol jos mažylis pateks į lopšelį-darželį. Kristina buvo pateikusi prašymą vaiką leisti į lopšelį-darželį „Ąžuoliukas“, antroje vietoje nurodė „Kodėlčių“. Anot Kristinos, rugsėjo mėnesį jai buvo pasiūlyta vesti vaiką į „Kodėlčių“ ir ji sutiko. Niekas neįspėjo, kad jei vaikas ir toliau norėtų lankyti „Kodėlčių“, ji turėtų apie tai pranešti savivaldybei.
Su „Kodėlčiumi“ moteris pasirašė ikimokyklinio ugdymo sutartį, kurioje numatyti švietimo teikėjo ir ugdytinio atstovo įsipareigojimai. Viename sutarties punktų rašoma, kad pakeitus gyvenamąją vietą ar telefono numerį mama turi nedelsdama informuoti apie tai lopšelį-darželį.
„Bet nėra jokių įsipareigojimų pranešti ugdymo įstaigai, kad jei vaikas priprato prie šio darželio, į kitą, šiuo atveju „Ąžuoliuką“, jo vesti nebenorėsime. Priešingai – trečiame sutarties punkte parašyta: „Sutartis įsigalioja nuo jos pasirašymo dienos ir galioja, kol vaikas baigs ikimokyklinio ugdymo programą“. Tačiau kai po vaiko ligos norėjome grįžti į darželį („Kodėlčių“, – red.), sužinojau, kad nuo gruodžio 10-osios mano vaikas privalo lankyti „Ąžuoliuką“. Man niekas neleido pasirinkti. Trejų metų vaikas naujame darželyje stresuoja, verkia, prašo auklėtojų, kad pakviestų mamą.
Buvau nuėjusi į savivaldybės Švietimo ir sporto skyrių, pas merą, tačiau jie tvirtina, kad tokia tvarka ir jokių žmogiškųjų faktorių negali būti. Sužinojau, kad šią tvarką dar šią savaitę žada keisti, bet mums ji negalios. Mano trimetis, manau, dėl patirto streso vėl susirgo. Nebežinau, ką daryti. Man leisti vaiką į „Ąžuoliuką“ būtų net patogiau, nes arčiau gyvena vaiko močiutė, bet vaiko psichologinė būsena yra svarbiau“, – įsiskaudinusi kalbėjo Kristina.
Moteris nori patarti kitiems tėvams, kad prašyme priimti į darželį nenurodytų dviejų darželių. Tik tą, į kurį tikrai nori vesti vaiką, nes vėliau dėl to gali kilti problemų. Mažiems vaikams, anot jos, sunku adaptuotis naujoje aplinkoje, priprasti prie naujų auklėtojų ir kitų vaikų. Situaciją esą dar apsunkino tai, kad „Ąžuoliuke“ jos mažyliui teko lankyti grupę su metais vyresniais vaikais.
Gruodžio 14 dieną moteris parašė prašymą, kad vėl būtų įrašyta į eilę „Kodėlčiaus“ darželyje. Kiek teks laukti, ji nežino, tačiau jei jos vaikas ir toliau blogai jausis, į „Ąžuoliuką“ jo ji nebeleis. Pasak Kristinos, pažįstami žmonės jai pataria kreiptis teisinės pagalbos į advokatą dėl sutarties su ugdymo įstaiga išaiškinimo.
Tauragės rajono savivaldybės taryba patvirtino naują centralizuoto vaikų priėmimo į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes tvarkos aprašą.
Tvarka patobulinta, bet...
Tauragės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą dėl naujos centralizuoto vaikų priėmimo į Tauragės rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes tvarkos. Jame įrašyta: „Asmuo, lankantis vieną įstaigą ir laukiantis kitos įstaigos eilėje, atsiradus laisvai vietai, yra įspėjamas apie galimą perkėlimą iš vienos įstaigos į kitą ir jam suteikiamas trijų dienų terminas apsispręsti dėl perkėlimo. Asmuo apie savo apsisprendimą per tris dienas raštu turi informuoti lankomos įstaigos vadovą, šis – Tauragės rajono savivaldybės administracijos specialistą, dirbantį su ikimokyklinių įstaigų vaikų registravimo elektronine programa“.
Taigi naujoji tvarka tėvams suteiks pasirinkimo teisę – perkelti vaiką į kitą darželį ar palikti ten, kur vaikas spėjo priprasti.
Kristina sako, kad galbūt ji buvo paskutinė, kuri tapo netobulo savivaldybės sprendimo auka, tačiau nesupranta, kodėl rajono valdžia neatsižvelgia į žmogiškumo principus.
Programa dirba pagal logoritmą
Savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas sakė, kad padėti mamai ir jos vaikui savivaldybė negalės, mat buvo įvykdytas jos prašymas pagal tuomet galiojusią tvarką ir išimčių niekam negalima daryti.
„Žinau šią situaciją. Buvo mamos prašymas, kad vaikas lankytų „Ažuoliuką“. Jį įvykdėme šimtu procentų ir dabar ji mums priekaištauja, kad įvykdėme“, – sakė E.Šteimantas.
Kai Švietimo ir sporto skyriaus vedėjui žurnalistė pasakė, kad trimečio mama tikėjosi, jog apie susidariusią galimybę perkelti atžalą į „Ąžuoliuką“ jai bus pranešta, E.Šteimantas neslėpė, kad ne viena šeima pateko į tokią padėtį. Esą ir anksčiau tokių situacijų yra buvę. Šios ir kitų panašių situacijų paskatinta savivaldybė tvarką ir tobulina.
„Programa dirba pagal užduotą logoritmą. Kokį logoritmą su tėvų prašymu suformuluojame, kokią istoriją sukuriam tam vaikui, tokią programa ir vykdo. Priešingu atveju, jei bandytume kišti rankas, ši programa nebetektų prasmės ir atsirastų erdvės korupcijai. Eilė į darželius yra matoma ir ją galima sekti. Jei tėvai buvo patenkinti „Kodėlčiumi“, tikrai galėjo pasirūpinti parašyti prašymą. Jei pamiršo, žmogiška, bet šiuo atveju padėti nelabai kuo galime“, – kalbėjo E.Šteimantas.
O kaip dėl sutarties? Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas sakė, kad sutartį moteris pasirašė su ugdymo įstaiga. Tačiau sutartyje parašyta, kad ji galioja iki kol vaikas baigs ikimokyklinio ugdymo programą. E.Šteimantas paaiškino: „Čia jau pretenzijos turėtų būti skirtos sutarties kūrėjui – įstaigai. Jei nebūtų atsiradusi galimybė vykdyti jos prašymo ir „Ąžuoliuke“ nebūtų atsiradusi vieta, sutartis ir būtų galiojusi iki kol vaikas baigs ikimokyklinio ugdymo programą.“
Ši tvarka nauju Tauragės rajono savivaldybės sprendimu prieš pat Kalėdas patobulinta, tačiau, kaip ir buvo paaiškinta mamai, atgaline data tvarka netaikoma.