Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

„Transparency International“: netikrų akademinių laipsnių pardavimai pasaulyje auga

Švietimo sektoriaus atstovai pabrėžia nuolatinį „laipsnių malūnų“ (angl. „degree mills“), t.y. apgaulingų aukštojo mokslo institucijų, kurios išduoda netikrus akademinius laipsnius, augimą. Mokslininkų paskaičiavimais, prieš dvejus metus vien Šiaurės Amerikoje tokių institucijų-fantomų buvo virš tūkstančio, Europoje – šeši šimtai, dar aštuonių šimtų institucijų buveinių nepavyko nustatyti. Vien nuo 2010 iki 2011 metų tokių įstaigų skaičius pasaulyje išaugo 48 proc.
Studentai
Studentai / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Tai skelbiama šių metų „Transparency International“ pasaulinėje ataskaitoje, skirtoje korupcijai švietime. Įvairūs srities ekspertai atskleidžia švietimo sektoriaus pažeidžiamumą korupcijai, nepakankamai prižiūrimus finansinius srautus ir švietimo administravimo iššūkius įvairiose pasaulio valstybėse.

Ataskaita parodo įspūdingus akademinio nesąžiningumo pramonės mastus. Pavyzdžiui, iš tiesų neegzistuojantis Sent Regis (angl. Saint Regis) universitetas JAV Vašingtono valstijoje pardavė daugiau nei devynis tūkstančius netikrų akademinių sertifikatų žmonėms, kurie vėliau įsidarbino ir užėmė svarbius postus. Tarp šio universiteto „absolventų“ – atominės jėgainės darbuotojas, onkologijos ligų ekspertas ir CŽV darbuotojas. Kaip teigiama ataskaitoje, privačios mokyklos Tailande parduoda diplomus bet kam, kas sumoka už mokslą. Filipinuose teisėsaugos pareigūnai pradėjo ikiteisminius tyrimus prieš „diplomų malūnus“, kurie rengė būsimuosius lakūnus. Katė, vardu Colby Nolan, yra gavusi verslo magistro laipsnį, o internete lengva rasti dar bent tuziną naminių gyvūnų, gavusių netikrų mokslo diplomų.

„Lietuvoje dažniausiai diskutuojame ne apie diplomų, o akademinių darbų pirkimą. Lietuvos studentų sąjungos duomenimis, net trečdalis studentų teigia, kad tai yra paplitę aukštosiose mokyklose. Nors šiuo metu rašto darbų rašymas kitiems yra teisėta veikla, atėjo laikas apsispręsti, ar mes iš tiktųjų norime tai toleruoti. Universitetų administracijos ir dėstytojai turėtų skirti daugiau dėmesio rašto darbų rašymo priežiūrai. Visuomenės lyderiai turėtų aiškiai pasakyti, kad akademinis sukčiavimas nėra toleruotinas“, –  teigia „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

2013 m. Pasaulinio korupcijos barometro duomenimis, 40 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad švietimo sistema yra korumpuota. 2011 m. „Transparency International“ Lietuvos skyriaus akademinio sąžiningumo tyrimo duomenimis, beveik pusė (47 proc.) Lietuvos moksleivių teigia, kas mokyklose yra paplitęs nesąžiningas elgesys, 88 proc. jų yra nusirašinėję nuo kito mokinio. Universitetuose nusirašyti yra davę 72 proc. studentų, 60 proc. – patys nusirašė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos