V.Pranckietis nepritaria, kad į rektorių pareigas galėtų pretenduoti užsieniečiai

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis nepritaria Rektorių konferencijos iniciatyvai atsisakyti reikalavimo, kad į Lietuvos universiteto rektoriaus pareigas galėtų pretenduoti tik lietuvių kalbą mokantis asmuo.
Viktoras Pranckietis
Viktoras Pranckietis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Būtų sunku pritarti. Man atrodo, kad mes turime puikių specialistų čia, Lietuvoje, galbūt neturime Nobelio premijų, bet turėsime, bet neabejoju, kad atsisakyti savų žmonių, būtų labai jau aštru“, – trečiadienį Žinių radijui sakė parlamento vadovas.

Dar žiemą Lietuvos universitetų rektorių konferencija pasiūlė Švietimo ir mokslo ministerijai inicijuoti įstatymo pataisas ir atsisakyti reikalavimo aukštųjų mokyklų rektoriams mokėti lietuvių kalbą.

Rektorių teigimu, Lietuvos universitetams pradėję vadovauti užsieniečiai rektoriai prisidėtų prie aukštųjų mokyklų tarptautiniškumo.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mantas Adomėnas ir Artūras Žukauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mantas Adomėnas ir Artūras Žukauskas

„Manau, kad visai laiku gimusi idėja, nes netgi stipriai internacionalizuoti pasaulio universitetai paprastai tarnauja savo šalies labui. Ir jei mes neturėsime tarptautinio personalo, negebėsime parengti savo absolventų darbui globaliomis sąlygomis. Tai – pagrindinis dalykas, kodėl reikia turėti tiek tarptautinio personalo, tiek tarptautinių studentų“, – BNS yra sakęs Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas, Vilniaus universiteto rektorius Artūras Žukauskas.

Anot jo, 2015-aisiais vykusioje Vilniaus universiteto rektoriaus atrankoje taip pat dalyvavo du kandidatai iš užsienio, tačiau jie atmesti, kaip neatitinkantys minėto reikalavimo.

Tuo metu Švietimo ir mokslo ministerijos siūlo nesiimti radikalių permainų ir įvesti pereinamąjį laikotarpį, per kurį rektoriai iš užsienio įgytų reikiamas lietuvių kalbos žinias.

„Manytumėme, kad reikėtų galbūt ne visiškai panaikinti, bet padaryti lankstesnę tą nuostatą, kad rektoriumi ar mokslo instituto direktoriumi išrinktam užsienio valstybės piliečiui būtų nustatytas protingas terminas įgyti bazines lietuvių kalbos žinias. Bet norėdami pasiekti tarptautinio konkurencingumo turėtumėme šį barjerą padaryti ne tokį griežtą“, – BNS yra sakęs švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Giedrius Viliūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Giedrius Viliūnas

Dienraštis „Lietuvos žinios“ trečiadienį pranešė, kad Seimo narys konservatorius Mantas Adomėnas ketina parengti įstatymo pataisą, kad kandidatams į rektoriaus pareigas lietuvių kalbos mokėjimas nebūtų privalomas.

„Artimiausiu metu registruosiu įstatymo pakeitimo projektą, kad lietuvių kalbos nemokėjimas nebūtų kliūtis tapti rektoriumi. Tačiau būtų įtvirtintas reikalavimas mokytis lietuvių kalbos pradėjus eiti pareigas. Rektorius užsienietis, tikėtina, būtų pasaulinės klasės figūra. Universitetui tektų „išsikaštavoti" posėdžių ir dokumentų vertimams, bet tai tikrai nėra nepakeliamos išlaidos", – laikraščiui sakė M.Adomėnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai