Doktorantūros studijos architektūros kryptyje Lietuvoje iki šiol nebuvo vykdomos. Siekdami gilinti žinias, architektai rinkosi jų profesinius interesus tik iš dalies atitinkančią menotyros (VDA, KTU, VGTU) arba dizaino krypties meno (VDA) doktorantūrą.
Studijų metu architektai turės unikalią galimybę semtis meno akademijoje ir technologijos universitete sukauptų žinių, klausyti kursų užsienyje, tyrimų metu derinti meninio tyrimo ir mokslinius metodus, dalintis idėjomis ir patirtimis su kitų krypčių meno ir mokslo doktorantais, kurti į architektūros praktiką orientuotus arba tarpdisciplininius, eksperimentinius projektus.
„Manau kad, kūrybiškumu ir inovatyvumu grindžiamos architektūros krypties meno doktorantūros steigimas yra istorinis įvykis. Taip pat ir itin aktualus Lietuvos aukštojo mokslo plėtros etapas. Laukia atkaklus darbas, įgyvendinant šią idėją kartu su mūsų partneriais ir bendraminčiais iš KTU“, – sakė programos rengimo iniciatorius, darbo grupės narys architektas doc. Romualdas Kučinskas.
Architektūros krypties meno doktorantūroje bus įdiegtas dailės ir dizaino krypčių meno doktorantūroje įtvirtintas studijų modelis, paremtas teorijos ir praktikos jungtimi bei individualiems doktoranto poreikiams pritaikyta aukštojo mokslo prieiga.
„Ši doktorantūra apims meno ir technologijos aspektus – prisidės prie kritinio architektų mąstymo ugdymo, įgalinimo juos eksperimentuoti, taikyti meninių tyrimų metodologijas. Bendra KTU–VDA architektūros doktorantūra suformuos naują galimybę architektūros magistrams – pasirinkti menų doktorantūrą, kaip alternatyvą menotyros (humanitarinių mokslų doktorantūrai). Džiaugiamės bendradarbiavimu su VDA ir tikime, kad mūsų architektūros mokyklos puikiai papildys viena kitą“, – komentavo KTU Statybos ir architektūros fakulteto dekanas prof. Andrius Jurelionis.
Šios trečiosios pakopos studijos tobulins analitinius ir komunikacinius architektų įgūdžius, kurie yra būtini rengiant architektūrinius konkursus, viešus projektų aptarimus, plėtojant profesionalią architektūros kritiką, o tai savo ruožtu suintensyvintų socialinį šios meno šakos vaidmenį.
Studijų procese bus koordinuojamos dviejų aukštųjų mokyklų intelektinės pajėgos ir infrastruktūra. Abejose institucijose dirba nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu pripažintų menininkų ir mokslininkų, kurie yra pelnę įvairių apdovanojimų. Dėstytojai aktyviai dalyvauja nacionaliniuose ir tarptautiniuose projektuose bei programose, vykdo socialinius užsakymus.
Studijų metu numatoma vykdyti naujų projektavimo ir gamybos metodų paiešką, eksperimentuoti gaminant prototipus, bandomuosius maketus ir kita. Tam tikslui bus pasitelktos institucijose veikiančios specializuotos laboratorijos ir tyrimo centrai, bus pasiremta suinteresuotų socialinių partnerių parama.