Kokių žinių reikia būsimiesiems IT specialistams, su kokiais iššūkiais susiduria mokslininkai ir kokios informacinių technologijų naujovės laukia netolimoje ateityje – apie tai interviu su VDU ekspertu.
– Kuo išskirtinės VDU Informatikos fakultete vykdomos studijos?
– Visų pirma, ir VDU, ir, žinoma, Informatikos fakultete taikomas laisvųjų menų, arba Artes Liberales, studijų modelis. Šių studijų išskirtinumas tai, kad jos pritaikytos tiems, kurie ne vien nori įgyti specialybę, bet ir ketina ateityje save realizuoti užimdami įvairias pareigas: vadovaudami multikultūrinei, po pasaulį pasklidusiai komandai, bendraudami su klientais, formuodami įmonės įvaizdį, planuodami (tarptautinę) įmonės plėtrą, kurdami įmonės viziją ir strategiją, vertindami įmonės poveikį aplinkai. „Minkštieji“ įgūdžiai, apimantys ir psichologijos, ir vadybos žinias, reikalingi siekiant gebėti su klientais ar komandos nariais diskutuoti ne tik technologinėmis temomis: turint platesnį išsilavinimą tampa lengviau dirbti su žmonėmis, juos geriau suprasti.
Dar vienas VDU Informatikos fakulteto išskirtinumas tai, kad stengiamės studentus kuo anksčiau, jau ir bakalauro studijų metu, įtraukti į įvairias praktines veiklas ir mokslinius tyrimus. Mūsų studentai, įskaitant ir bakalaurantus, sėkmingai darbuojasi laboratorijose, projektuose, steigia savo startuolius ir pasitelkę fakulteto pagalbą randa jiems finansavimą.
– Informacinių technologijų sektorius jau kurį laiką įsitvirtinęs kaip viena perspektyviausių darbo sričių. Kokių kitų sričių žinios (be informatikos ir matematikos) taip pat yra neatsiejamos nuo šios mokslo krypties?
– Tai jau mano minėtas gebėjimas bendrauti su žmonėmis, dirbti komandoje, o prireikus ir vadovauti jai, be kurio toli nenueitų ne tik IT, bet ir kitos sritys. Tiems, kurie dirba su vartotojo sąsaja, taip pat reikalingas tam tikras meninis, estetinis suvokimas, psichologinės žinios, o kartais ir skirtingų kultūrų supratimas. IT sektoriuje kuriami įrankiai, aktualūs visoms žmonių gyvenimo ir veiklos sritims, todėl platesnis kitų sričių išmanymas leidžia lengviau spręsti joms rūpimus uždavinius.
– Informacinės technologijos, ko gero, yra sparčiausiai besivystanti mokslo šaka. Kokias naujas tyrimų kryptis šiuo metu vysto IT ekspertai?
– IT sektorius nuolat kinta – tiek pačios technologijos, tiek naudojamos platformos. Bene svarbiausias vaidmuo šiandien tenka dirbtinio intelekto technologijoms. Praktinius darbo su dirbtiniu intelektu įgūdžius studentai įgauna bakalauro, o gilina magistro studijų programose. VDU vykdomų bakalauro studijų programų „Informatikos sistemos“ ir „Matematika ir jos taikymas“ studentai turi galimybę įgyti dirbtinio intelekto ir mašininio mokymo metodų taikymo specializaciją, o štai studijuojantys programoje „Multimedijos ir interneto technologijos“ pramoksta dirbtinį intelektą taikyti tokiam konkrečiam tikslui, kaip žaidimai – suteikiant intelektą žaidimų veikėjams.
Dar viena ypač aktuali sritis – kalbos technologijos: vis daugėja sąsajų, kur klaviatūrą keičia rašytiniai dialogai ir balsu bendraujančios sistemos. VDU yra kalbos technologijų srities tyrimų lyderis Lietuvoje, ir studijuodami VDU Informatikos fakultete studentai turi galimybę kurti sprendimus, grįstus šiomis technologijomis.
– Kokių informacinių technologijų srities specialistų šiuo metu trūksta labiausiai? Kokių specialistų reikės netolimoje ateityje?
– Pastebime akivaizdų programuotojų trūkumą. Pasigendame ir multimedijos specialistų – žmonių, kurie geba dirbti su virtualia, išplėstine realybe. Žinoma, taip pat labai norisi turėti daugiau su šiandieniniais iššūkiais padedančių susidoroti žmonių – dirbtinio intelekto specialistų ir duomenų mokslininkų. Gebėjimų dirbti šiose srityse studentai gali įgyti ir mūsų fakultete.
– Kokie pagrindiniai tyrimai ir projektai šiuo metu vykdomi VDU Informatikos fakultete? Kokius projektus įgyvendina studentai?
– Šiuo metu vykdome net keletą projektų. Vienas jų skirtas neapykantos kalbos atpažinimo sprendimui kurti, ir šiame projekte, beje, dalyvauja studentai ne tik iš Informatikos fakulteto. Dar kitame projekte analizuojame, kokių dirbtinio intelekto metodų taikymas leidžia aptikti problemas didelėse IT struktūrose. Bendradarbiaujame ir su medikais – tiriame, kaip pasitelkus pasyvius duomenis galima išspręsti onkologinių pacientų problemas: kuriame sprendimus, kurie naudodami pasyvią informaciją (akcelerometro, giroskopo duomenis) identifikuoja paciento būseną, pokyčius ir operatyviai informuoja gydytoją apie tai, nelaukiant gyvo susitikimo. Maža to, taip pat galime pasidžiaugti bendru darbu su kolegomis iš Nyderlandų, TNO (Nyderlandų taikomųjų mokslinių tyrimų organizacija): su jais kuriame nacionalinę informacinio poveikio atpažinimo ir analizės ekosistemą – ieškome sprendimo, kuris leistų Lietuvos karo akademijos ir Lietuvos kariuomenės specialistams stebėti informacinę aplinką, padėtų aptikti informacines atakas ar jas imituoti. Dirbame su fintech ir insurtech startuoliais, logistikos ir gamybos įmonėmis siekdami užtikrinti saugumą, įvertinti riziką ir optimizuoti jų veiklos procesus. Ir tai dar ne viskas: Multimedijos laboratorijoje kuriami sprendimai holografinei sąsajai, dirbama su dizaineriais kuriant virtualios mados kolekcijas bei nenustojama ieškoti, kur ir kaip dar išnaudoti didžiules IT galimybes aktualioms šių dienų problemoms spręsti. Visuose šiuose projektuose aktyviai dalyvauja ir fakulteto studentai.
– Kokie stereotipai vis dar gajūs IT pasaulyje?
– IT – labai plati sritis, čia ne vien programavimas. IT specialistai nėra tik programuotojai: lygiai tokią pačią puikią galimybę „įdarbinti“ žinias jie turi analizuodami vartotojų reikalavimus, projektuodami sprendimus, kurdami vartotojo sąsajas, rengdami ir realizuodami IT strategijas, vertindami sprendimų kokybę, juos testuodami ir atlikdami daugybę kitų su IT susijusių darbų. Vartotojo sąsajos dizaineriui, žinoma, bus ypač reikalingos menų srities žinios, o štai duomenų analitikui gali prireikti ir matematikos, ir informatikos žinių, mat jo darbas skatina jį perprasti įvairias sferas. Kalbos technologijų sritis prašosi humanitarinių mokslų išmanymo. VDU suteikia galimybę rinktis ir gretutines specialybes, todėl norintys taikyti IT versle gali baigti atitinkamas gretutines studijas. Taigi spektras – itin platus, ir žmonių reikia labai įvairių. Be kita ko, pamirškime stereotipą, kad IT yra vyriška sritis, – ji seniai tokia nebėra, ir tuo nesunkiai įsitikintume pažvelgę į statistiką: moterų ir vyrų balansas labai panašus ir tarp studentų, studijuojančių informacines technologijas, ir tarp šios srities įmonių, ypač vienaragių, darbuotojų, vadovų.
– Kokios artimiausios ateities perspektyvos, jūsų nuomone, laukia informacinių technologijų srities žmonių?
– Visų pirma, IT pasaulyje atrasti save gali įvairių polinkių žmonės. Čia suteikiama erdvė ir tiems, kurie siekia programuoti bei palaikyti minimalų kontaktą su kitais žmonėmis, ir tiems, kurie nori dirbti su klientais ar vadovauti komandai. Savo vietą šioje srityje ras ne tik norintys nerti gilyn į technologijas ir konkrečiau analizuoti tam tikrą probleminę sritį, bet ir tie, kuriuos labiau domina, tarkime, menai: ko tikrai galima tikėtis – kad pasitelkus technologijas įmanoma menams suteikti visai kitą, naują pavidalą.
Atkreipkite dėmesį į žmonių, dirbančių didžiosiose IT įmonėse, socialinio tinklo LinkedIn profilius, į tai, kokį išsilavinimą jie turi. Pamatysite, jog nemaža dalis jų įgiję visai kitas specialybes, bet vėliau persikvalifikavę į IT. Dar vienas aspektas – IT specialistams, duomenų mokslininkams rasti darbą šiandien labai paprasta. Tiksliau, darbas juos randa. Belieka pasirinkti, ką nori veikti, o pasirinkus – kurti ateities pasaulį.
IT specialistai savo darbu stipriai prisideda prie dabartinio pasaulio kūrimo: jie tyrinėja jį ir mato, kaip jis veikia bei formuojasi. Labai tikėtina, kad, baigę informatikos mokslus ir karjerą toliau tęsdami informacinių technologijų srityje, atsidursite tarp tų kelių procentų žmonių, kurių priimti sprendimai paveiks ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio gyventojus. Taigi norintiems kurti ateities pasaulį IT sektorius yra viena tų sričių, kurioje šiandien tai padaryti tikrai lengva.