„Universitete didžiausias dėmesys paprastai skiriamas bakalauro ir magistrantūros studijoms, todėl doktorantūrą studijuojančiųjų problemos dažnai lieka neišspręstos, o esami studentų poreikiai lieka neišgirsti. Visuomet siekiame konstruktyvaus dialogo su administracija ir norime sudaryti sąlygas teigiamiems pokyčiams doktorantų studijų procese. Tai vienos iš esminių priežasčių, kodėl parengėme pirmąją šios pakopos studentų apklausą universitete“, – teigia VGTU SA doktorantų reikalų koordinatorė Ingrida Mažonavičiūtė.
Apklausos metu paaiškėjo, kad dauguma studentų nėra patenkinti savo esama finansine padėtimi. Net 89,2 proc. studentų teigia, kad vien tik doktorantūros studijų metu gaunama stipendija neužtikrina galimybės užsiimti išskirtinai moksline veikla. Taip pat daugiau nei 40 proc. apklaustųjų teigia, jog nėra kviečiami dalyvauti užsakomuosiuose projektuose, dalis studentų nėra orientuojami į praktinį mokslinės veiklos pritaikymą bei verslumą, kas taip pat užkerta kelią teigiamiems studijų kokybės pokyčiams. Vis dėlto džiugu, kad didžioji dalis doktorantų yra įdarbinti universitete (61,3 proc.), todėl tai leidžia doktorantams padidinti savo pajamas, skirti pakankamą dėmesį veiklai universitete bei atsisakyti su jų studijuojama sritimi nesusijusių papildomų darbų.
Apklausos rezultatai rodo ir neabejotiną studijuojančiųjų norą orientuoti studijų programas į pritaikomumą, ugdyti asmeninius įgūdžius, kuriuos galėtų panaudoti pedagoginėje doktorantūros praktikoje. VGTU SA pastebi, kad atsirandant naujam požiūriui į III pakopos studijas, doktorantams nebeužtenka standartinių pedagogikos paskaitų, jie išreiškia poreikį mokytis tokius dalykus kaip viešasis kalbėjimas, mokslinės veiklos vadyba ar mokslininkų verslumas bei siekia aktyviai įsitraukti į visuomeninę veiklą.
„Tyrimo analizės rezultatai parodė, kad doktorantai yra aktyvi visuomenės dalis – tik 7 procentai studijuojančiųjų visiškai nenorėtų įsitraukti į visuomeninę veiklą. Šiais duomenimis siekiame pabrėžti, jog III pakopos studentai yra svarbi akademinės bendruomenės dalis, kuri turi būti ne tik įtraukta į universiteto gyvenimą, sprendimų priėmimą, bet ir atstovaujama studentų savivaldos. Tereikia jiems suteikti daugiau galimybių ir reikiamos informacijos", – sako I.Mažonavičiūtė.
VGTU Studentų atstovybės tyrime sudalyvavo 23 procentai III studijų pakopos universiteto studentų. Pagal apibendrintus rezultatus VGTU akademinei bendruomenei Rektorato metu buvo pristatyta apklausos analizė bei pateikti siūlymai esamos situacijos gerinimui.