Dauguma kalbintų studentų vasarą žada vykti dirbti į užsienį. Populiariausios – Jungtinė Karalystė, Norvegija, Danija ir Nyderlandai. Į pastarąją šalį jau dvejus metus iš eilės vyksta Lietuvos edukologijos universiteto studentė Erika Šakarnytė kartu su savo draugu Benu.
„Nors ten tenka daug ir sunkiai dirbti, nes norime užsidirbti, neužsidarome tarp keturių sienų. Per laisvadienius keliaujame. Šią vasarą žadame geriau pažinti pačią Olandiją, aplankyti miestelius, sužinoti tradicijas. Pernai vasarą iš Nyderlandų skridome atostogauti į Angliją. Derindami darbą su pramogomis patiriame daug džiaugsmo, nes jaučiame, kad galime sau leisti truputį daugiau nei seniau“, – sakė E.Šarkarnytė.
Kaip ir didžioji dalis studentų, ji darbo užsienyje ieškojo per tokias paslaugas siūlančias įdarbinimo įmones. Taip esą saugiau.
Išvažiuoti dirbti į užsienį patogu ir pasirenkant įvairias programas. Viena populiariausių – „Work & Travel“, siūlanti galimybę kelis mėnesius legaliai padirbėti Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV).
Kaunietis Donatas Mankevičius – vienas programos „Work & Travel“ dalyvių. Šiuo metu JAV esantis vaikinas dirba administratoriumi viename iš šalies viešbučių. Studentas sako, kad darbas nesunkus, o laisvo laiko daug. Tad kelionių tikrai netrūksta.
„Jei turi laisvą dieną, keliauji išsinuomota mašina, arba važiuoji su amerikiečiais, dirbančiais su tavimi, kurie turi automobilius. Didesnės kelionės planuojamos baigus darbą – likus 1-2 savaitėms iki grįžimo į Lietuvą. Už viską moki pats, tačiau leisti pinigus tam tikrai verta“, – sakė pašnekovas.
Dar viena šios programos dalyvė Ingrida Krikščiūnaitė dirba Kalofornijoje, Los Andželo mieste. Pasak merginos, tokios programos – idealios studentams, nes suteikia galimybę suderinti du svarbiausius jaunam žmogui dalykus – darbą ir pramogas. Be to, visą vasarą dirbant JAV galima puikiai pažinti šios šalies kultūrą.
Tuo įsitikinęs ir antrą vasarą ten uždarbiaujantis Darius Navikas. „Dirbu motelyje, tad sutinku daug žmonių. Labiausia man patinka jų šypsenos ir malonūs pasisveikinimai“, – sako vaikinas. Kaip ir kiti JAV vasaras leidžiantys studentai iš Lietuvos, kelionėms jis dažniausiai nuomojasi automobilį – išlaidas paprastai dalinasi 5-7 žmonės, tad jos būna juokingos.
„Oficialiai dirbti galima iki rugsėjo vidurio. Tuomet lieka 1-2 savaites laisvo laiko, kai galima pakeliauti – tą ir darome“, – pasakojo D.Navikas.
Savanorystė – dar vienas būdas „nemokamai“ keliauti
Tačiau darbas užsienyje – ne vienintelė galimybė tiems, kurie nori vasarą pailsėti nuo mokslų ir pamatyti svečias šalis. Galima rinktis ir savanorystę.
Pasak Kauno teritorinės darbo biržos Jaunimo darbo centro skyriaus vedėjos Mildos Švėgždaitės, Lietuvoje siūloma daug savanorystės programų, suteikiančių galimybę kurį laiką praleisti įvairiose užsienio šalyse.
Pavyzdžiui, Kauno teritorinė darbo birža bendradarbiauja su jaunimo savanoriškos veiklos centru „Deineta“. Pasak šio centro projektų koordinatorės Neringos Derkintytės, Lietuvos jaunuoliams siūloma dalyvauti tarptautinėse savanoriško darbo stovyklose Lietuvoje ir užsienyje, taip pat tarptautinėse mainų programose.
Susidomėjusieji gali pasirinkti vieną iš 35 pasaulio šalių, į kurias norėtų vykti savanoriauti. Registracija paskelbiama pavasarį – šiemet – kovo 19-ąją. Kaip ir kasmet, šiemet norinčių tai išbandyti netrūksta.
Liksite Lietuvoje? Nieko tokio!
Jei nedegate noru dirbti užsienyje, tačiau keliauti norisi, vasarą galima leisti uždarbiaujant ir Lietuvoje.
Vytauto Didžiojo universiteto studentės Justinos V. teigimu, susirasti darbo vasarai Lietuvoje nėra sudėtinga. O jei gerai dirbi, pinigų norimoms kelionėms tikrai užsidirbsi.
„Būk geras darbuotojas ir kelionėms susitaupysi. Aš niekada nesiskundžiu, kad vasaromis dirbu Lietuvoje. Visada ir keliauju, kur noriu, ir šiek tiek pinigų pasilieku mokslo metams. Šią vasarą mane labiausiai vilioja Latvijos pajūris ir poilsis ten“, – pasakojo mergina.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Milda mano, kad geriausias pasirinkimas šią vasarą yra aplankyti Lietuvos lankytinas vietas.
„Norėčiau paskirti visus savo vasaros savaitgalius kelionėms po Lietuvą. Manau, pirmiausia turime pažinti savo kraštą. Šią vasarą dirbsiu Lietuvoje, tačiau tikrai čia ir keliausiu“, – sakė Milda.
Tiesa, rasti darbo namuose gali būti net sudėtingiau nei užsienyje. Kauno teritorinės darbo biržos Jaunimo darbo centro skyriaus vedėja Milda Švėgždaitė teigia, kad vasaros metu į darbo biržą kreipiasi labai daug jaunimo. Didžioji dalis jų nori dirbti tik birželio-rugpjūčio mėnesiais. Tuo metu darbdaviai pirmenybę teikia nuolatiniams darbuotojams.
„Darbo vietos, kurios skiriamos vasaros sezonui, labai greitai užpildomos. Tad jei studentai nori užsidirbti pinigų ir keliauti, dabar jau pavėlavo. Ieškoti darbo vasarai Lietuvoje reikia pradėti iki vasaros“, – sakė Darbo biržos atstovė.