Vilnius Tech rektorius A. Daniūnas: „Turime rengti žmones, kurie kurs Lietuvos ateitį“

Esant sparčiam technologijų vystymuisi, rinkoje reikia vis aukštesnės kvalifikacijos specialistų. Pasaulio varomoji jėga – išsilavinimą turintys žmonės, kurie nenustoja kurti. Šiuo metu pasaulyje siaučiant pandemijai, vis daugiau jaunuolių svarsto galimybę – praleisti vienerius metus ir nestoti į aukštąsias mokyklas, o darbo rinka kaunasi dėl žinias ir įgūdžius įvaldžiusių specialistų. Tai tik pablogins esamą situaciją – vis labiau trūks įvairių sričių specialistų. Kaip padėti abiturientams apsispręsti ir rinktis aukštąjį mokslą?
VILNIUS TECH rektorius A.Daniūnas
VILNIUS TECH rektorius A.Daniūnas / Alekso Jauniaus

Aukštojo mokslo svarba – kokia ji?

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) rektoriaus prof. dr. Alfonso Daniūno teigimu, mokslas, išsilavinimas ir žinios yra tas turtas, kuris savo verte nepalyginamas su jokiu kitu. Pastaraisiais metais jis darosi vis svarbesnis, norint įsitvirtinti visuomenėje.

„Jeigu žmogus save sieja su pažanga, perspektyvia ateitimi, natūralu, kad baigęs mokyklą jis studijuos universitete pagal pasirinktą dominančią studijų kryptį. Būtent tokie žmonės yra varomoji jėga“, – sako VILNIUS TECH rektorius.

Visuomenėje dažnai girdime, kad jauni žmonės nori realizuoti save. Jeigu jie neturi gero išsilavinimo – jiems tai padaryti labai sunku.

Kalbėdamas apie aukštojo mokslo svarbą prof. dr. A. Daniūnas pabrėžia ir tai, kad vykstant nenutrūkstamiems skaitmenizacijos procesams, labai svarbu suvokti, kad ateityje itin paklausūs bus tarpkryptines arba gilias žinias sukaupę specialistai. Pavyzdžiui, elektronikoje, inžinerijoje, mechanikoje besispecializuojantys darbuotojai. Ir tai svarbu ne tik inžinerijoje.

Šias žinias sukaupę darbuotojai – ypatingai reikalingi didžiausiose Lietuvoje veikiančiose įmonėse.

„Šias žinias sukaupę darbuotojai – ypatingai reikalingi didžiausiose Lietuvoje veikiančiose įmonėse. Šie specialistai jau dabar yra graibstomi tiesiogine ta žodžio prasme. Rinkoje jie neužsibūna. Jau dabar turime atsižvelgti į šią situaciją ir universitete ruošti kuo daugiau deficitinių specialistų“, – dėmesį atkreipia A. Daniūnas.

VILNIUS TECH/VILNIUS TECH studentai
VILNIUS TECH/VILNIUS TECH studentai

Kas universitetų laukia ateityje?

Pasak VILNIUS TECH rektoriaus, ateityje universitetų laukia dideli iššūkiai. Jo nuomone, reikės sugebėti išlaikyti tinkamą santykį tarp klasikinio universiteto turinio ir visuomenės šiandienos poreikių. Sugebėti rengti specialistus, turinčius gerą universitetinį pamatinį išsilavinimą ir kartu būti gebančiais greitai įsijungti į pridėtinės vertės kūrimą.

„Mes turime rengti visuomenės elitą, t.y. žmones, kurie kurtų mūsų, visos Lietuvos ir kitų pasaulio šalių ateitį. Universitetas negali būti ta įstaiga, į kurią ateinama bandant išpildyti vienos dienos „užgaidas“. Jie turi sugebėti išlaikyti tikrąją savo vertę“, – sako prof. dr. A. Daniūnas.

Rektorius taip pat išskiria ir vis spartėjantį gyvenimo tempą. Čia derėtų paminėti ir technologinius mokslus, kurie yra puikus pavyzdys. Visi žinome, per kiek dešimtmečių buvo sukurti elektros varikliai ar išmanieji telefonai.

„Universitetams, ypač technologiniams, svarbu rengti tokius specialistus, kurie būtų pasirengę dirbti, o ne tik turėtų teorines žinias. Tai didelis iššūkis ir jis vis stiprėja“, – pabrėžia VILNIUS TECH rektorius.

Moteriškos ir vyriškos profesijos – išnykęs stereotipas

Sparčiai keičiantis gyvenimui, stebint, kaip inžinerijoje, informatikoje ir kitose srityse keičiasi darbo pobūdis, samprata, kad tam tikras darbas yra moteriškas ar vyriškas – išnyko ar sparčiai nyksta.

„Mūsų visuomenė šiuo klausimu yra kiek konservatyvi. Aš kviečiu jaunas merginas pagalvoti ir suprasti, kad inžinerinės profesijos yra šiuolaikiškos, žavingos ir joms tinkamos. Skirstymo į moteriškas ar vyriškas specialybes nebėra“, – teigia VILNIUS TECH rektorius.

Rektoriaus teigimu, nebėra ir darbų, kuriuos reikėtų dirbti tik moterims ar vyrams. Kiekvienas žmogus savo individualiais sugebėjimais prisideda prie bendrų tikslų siekimo ir inžinerinėse srityse vis svarbesnis vaidmuo tenka moterims. Bendruomenėse, kolektyvuose labai svarbi pusiausvyra ir sinergija, leidžianti pasiekti aukštų rezultatų.

Atskirties tarp vyriškos ir moteriškos profesijos nebėra.

„Nors kai kurių profesijų pavadinimai ir skamba stereotipiškai, atskirties tarp vyriškos ir moteriškos profesijos nebėra. Kartais merginos tikrai be reikalo nestoja į kai kurias specialybes“, – sako A. Daniūnas.

Nauja platforma stojantiesiems – padeda apsispręsti dėl studijų krypties

VILNIUS TECH siūlo alternatyvą šiais metais neįvykusioms studijų mugėms. Iki stojimų į aukštąsias mokyklas pabaigos veiks „Atviras VILNIUS TECH“ platforma. Joje bet kuriuo paros metu gali apsilankyti visi, norintys dalyvauti įvairiose veiklose: individualiose konsultacijose, studijų programų pristatymuose, diskusijose, kūrybinėse dirbtuvėse, konkursuose ir pan. Kiekvieno patogumui, veiklos, naujai sukurtoje platformoje, vyks kovo 30 d. – balandžio 9 d. popietėmis.

Stojančiųjų patogumui, veiklos platformoje suskirstytos pagal temas ir sritis. Kiekvienas besijungiantis gali pasirinkti dominančią temą, dalyvauti moderatorių kuruojamose veiklose arba peržiūrėti anksčiau vykusias diskusijas.

Pagrindinės stojantiesiems pateikiamos temos – sumanus miestas; išmanioji elektronika; aviacija ir kosmosas; IT ir duomenų mokslas; robotika, mechanika, pramonė 4.0; biotechnologijos ir medicinos inžinerija; aplinka ir tvarumas; architektūra, dizainas; transportas ir logistika; kūryba ir komunikacija; finansai, ekonomika, verslas; statybos ir statybos technologijos ir magistrantūra.

Daugiau informacijos apie renginius galima rasti ir VILNIUS TECH socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

VILNIUS TECH/Universitetas
VILNIUS TECH/Universitetas

Papildoma informacija stojantiesiems

Moksleivių, stojančiųjų, jų tėvų bei pedagogų patogumui atnaujintas ir vilniustech.lt/stojantiesiems internetinis puslapis, kuriame pateikiama tiksli informacija, suskirstyta pagal studijų pakopas: išankstinio priėmimo reikalavimai (priėmimo eiga, datos, studijų programų sąrašas), individualios konsultacijos, studijų programų sąrašas, stojimo tvarka 2021 m., konkursinio balo skaičiuoklė.

Visi, besidomintys galimybe studijuoti VILNIUS TECH, norintys užduoti rūpimus klausimus, pasitikslinti tam tikrą informaciją ar pasikonsultuoti – gali kreiptis Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centrą tel. nr. 85 247 4949, 85 274 5010, 85 237 0655, 85 274 4949, 85 274 5010, 85 237 0655, el. p. priemimas@vilniustech.lt arba socialiniame tinkle „Facebook“.

VIDEO: Kokių specialistų nepakeis dirbtinis intelektas? | Atviras VILNIUS TECH


Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) – inovatyvi aukštoji mokykla, ugdanti kūrybiškus ir kvalifikuotus specialistus. VILNIUS TECH užtikrina šiuolaikines, į darbo rinką orientuotas studijas ir atlieka daugybę įvairių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbų – jie vykdomi 13 institutų, 3 mokslo centruose, 22 laboratorijose. Universitete veikia moderniausias Rytų Europoje Civilinės inžinerijos mokslo centras. Turėdamas daugiau kaip 500 partnerių tarp užsienio aukštųjų mokyklų, VILNIUS TECH suteikia plačias tarptautinių studijų bei praktikų galimybes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų