Socialiniame tinkle „Facebook“ V.Kasiulevičius išplatino įrašą, kuriame įspėja dėl delsimo skiepyti trečia vakcinos doze (angl. booster).
Jis sveikino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimą revakcinuoti sunkiomis kraujo ligomis ir inkstų nepakankamumu sergančius asmenis, tačiau aiškino, kad to nepakanka.
„Kuo daugiau šalyje neskiepytų asmenų, tuo pandemijos greitis, delta atmainai plintant kaip vėjaraupiams, bus didesnis “, – įspėjo profesorius.
V.Kasiulevičiaus teigimu, reikėtų blaiviai žiūrėti į dabartinių skiepų veiksmingumą prieš naujas koronaviruso atmainas.
„Neturėkime iliuzijų, kad nesirgs paskiepyti žmonės. Jau sakiau anksčiau – paskiepyti žmonės suserga ir netgi miršta.
JAV Užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centras prognozuoja, kad Jungtinėse Valstijose iš 1 milijono paskiepytų kas savaitę susirgs 210, o iš 1 milijono neskiepytų 1790 asmenų.
Protingas žmogus supranta, kad skiepai apsaugo nuo ligos 8,5 karto geriau negu antivakserių propaganda, bet protingas žmogus užduos ir kitą klausimą: ką padaryti, kad tarp paskiepytų asmenų susirgimų būtų dar mažiau?“ – įraše kėlė klausimus medicinos specialistas.
Kuo daugiau antikūnų
V.Kasiulevičius įraše akcentavo, kad mokslininkams jau pakanka duomenų susieti antikūnų kiekį su potencialia galimybe užsikrėsti – kuo daugiau antikūnų, tuo labiau asmuo yra apsaugotas.
„Nesutariama dėl vieno – antikūnų slenksčio, žemiau kurio ta rizika daug didesnė. Ir tokiomis aplinkybėmis tai yra susitarimo objektas.
Jeigu mes pasirinksime pvz. SARS-CoV-2-anti-S IgG antikūnų prieš spyglio baltymą ribą 300 BAU/ml, mes nedaug suklysime.
Tiesiog priimkime sprendimą, kad visus, kurie turi mažiau kaip 300 BAU/ml antikūnų prieš spyglio baltymą, būtina skiepyti, jeigu nuo jų antrojo skiepo praėjo bent 6 mėnesiai.
Neturime vakcinų – sutarkime žemesnę ribą, bet tiesiog tai jau darykime“, – ragino profesorius.
V.Kasiulevičius įspėjo dėl galimų rimtų pasekmių, jei bus delsiama leisti skiepytis trečiąja doze.
„Kitų vakcinų be pavasario neturėsime, ventiliacijos problemų niekas net neketina spręsti, vaikai išsiilgę bendravimo grįš į mokyklas,„baltosios apykaklės“ į biurus, o transportininkai, anot statistikos departamento, ir taip neketina skiepytis (linkėjimai merams ir „Linavai“). Finale mes sėkmingai vėl atsidursime 2020 metų lapkričio situacijoje, o bandymas uždaryti šalį baigsis Vyriausybės krize“, – niūrią ateitį numatė medikas.
Šį V.Kasiulevičiaus įrašą socialiniame tinkle „Facebook“ pakomentavo ministrės pirmininkės patarėja sveikatos klausimais Živilė Gudlevičienė.
„Kol kas nėra bendro sutarimo dėl masinės revakcinacijos reikalingumo pasaulyje. O rizikos grupės – ne tik onkohematologiniai pacientai – jau bus skiepijami greitai“, – komentavo premjerės patarėja.
Skirtingos rekomendacijos
Pasaulyje sparčiai plintant itin užkrečiamai COVID-19 delta atmainai, vis garsiau kalbama apie galimybę skiepyti žmones trečiąja vakcinos nuo koronaviruso doze – net ir šalyse, kur vakcinuota didelė dalis gyventojų.
Ekspertų teigimu, dar per anksti tvirtai pasakyti, ar šalims vėliau šiais metais reikės organizuoti skiepijimą trečia vakcinos nuo koronaviruso doze.
Dalis jų tvirtina, kad prioritetas turėtų būti suteiktas šimtams milijonų Pietų pusrutulio šalių gyventojams, kurie dar nė nepasiskiepiję pirma doze.
Izraelis suskubo
Izraelis nuo sekmadienio pradeda skiepyti trečia vakcinos nuo koronaviruso doze.
Vakcinos pradėtos siūlyti vyresniems nei 60 metų žmonėms, kurie buvo paskiepyti daugiau nei prieš penkis mėnesius.
Liepą Izraelyje pacientai su silpna imunine sistema pradėti skiepyti trečiąja „Pfizer-BioNTech“ vakcinos nuo COVID-19 doze.
Tarp pirmiausiai skiepijamų žmonių buvo pacientai, kuriems persodinta širdis, plaučiai ar inkstai, taip pat kai kurie onkologiniai pacientai.
Iš pradžių skiepijimas „Pfizer-BioNTech“ vakcina Izraelyje buvo tarp sparčiausių pasaulyje ir šaliai pavyko per parą nustatomų užsikrėtimo atvejų skaičių praėjusį mėnesį sumažinti iki mažiau nei dešimties, be to, buvo panaikinti visi kovai su pandemija skirti suvaržymai.
Tačiau pasirodžius užkrečiamesnei koronaviruso delta atmainai, naujų COVID-19 atvejų skaičius vėl išaugo, o Sveikatos apsaugos ministerija sugrąžino reikalavimą dėvėti kaukes uždarose viešose vietose, taip pat dalį kitų ribojimų.