Skystasis kuras – H2O
Suaugusio žmogaus organizme yra 68-70% vandens, iš jo 90% – kraujyje, 75% – raumenyse ir 28% – kauluose. Vandens pagalba vyksta dauguma medžiagų apykaitos reakcijų, kurios užtikrina nenutrūkstamą gyvųjų audinių irimo ir regeneracijos procesą. Beveik visi organizmo cheminiai, fiziologiniai ir kiti procesai – virškinimas ir maisto įsisavinimas, gyvosios medžiagos sintezė – vyksta vandens skiediniuose arba kartu su vandeniu. Kartu su vandeniu iš organizmo pašalinamos kenksmingos medžiagos arba apykaitos produktai, kuriems užsilaikius organizme žmogus sunkiai apsinuodija ar net gali mirti.
Suaugusiam žmogui kasdien reikia apie 2—2,5 1 geriamojo vandens
Kiek vandens reikia išgerti?
Suaugusiam žmogui kasdien reikia apie 2—2,5 1 geriamojo vandens, t.y., kokias aštuonias (apie 230 ml) stiklines. Žinoma reikia atsižvelgti ir į tai ar žmogus yra apkūnus, gal sportuojantis, koks metų laikas – tuomet kiekiai skirsis. Paprasčiausias specialistų siūlomas būdas, kuriuo galima nustatyti, ar pakankamai vandens išgerta, – patikrinti savo šlapimo spalvą. Jeigu organizmas pakankamai aprūpinamas skysčiais, šlapimas turėtų būti labai šviesus ir bekvapis. Tamsesnė jo spalva rodo, kad vandens išgeriama per mažai. Reikia nepamiršti, kad spalvą ar kvapą gali pakeisti įvairūs vartojami vaistai ar maisto produktai.
Tegu vandens netrūksta
Netekęs vos 1-1,5 1 vandens, žmogus jau pradeda jausti troškulį. Net vieną dieną praleidus be geriamo vandens pajuntamas nuovargis, išsekimas. Vartodami pakankamai skysčių pasirūpinsite savo smegenų, širdies, plaučių ir raumenų veikla. Vandeniu galite grūdintis, saugotis nuo ligų ir palaikyti sveikatą. Vanduo suteiks stiprybės, padės atgauti jėgas, nuramins jautresnius ir nervingus. Gerdami vandenį išlaikysite būtiną raumenų tonusą, sustabdysite odos suvytimą – nutolinsite senatvę. Tad ne veltui garsus prancūzų rašytojas Antoine‘as de Saint-Exupéry vandenį apibūdino taip: „Per maža pasakyti, kad tu reikalingas gyvybei – tu pats esi gyvybė“.