Beje, kodėl kai kurie geria mažai vandens? Ogi todėl, kad yra per didelis kitų skysčių pasirinkimas. Vis tiek kažkas yra geriama: kas nuo ryto iki vakaro gurkšnoja visų pavidalų kavą, kas mano, jog juodoji arbata – tai taip sveika, jog ją galima gerti vietoje vandens. O ką pamatome parduotuvių lentynose? Saldūs gazuoti (reiškia, skanūs?) vaisvandeniai, nežinia iš ko „išspaustos“ sultys, lengvi (vadinasi, nepavojingi?) alkoholiniai gėrimai, energijos užtaisai širdžiai nuvaryti – energetiniai gėrimai ir, žinoma, „geriausias“ gaivusis gėrimas, atšilus orams, alus! Bet juk jau žinome, kad jie nei vienas negali pakeisti vandens. Prigėrus jų, (jau nekalbant apie žalą sveikatai), vandens reikia išgerti dar daugiau!
Normaliai atlikdamas savo fiziologines funkcijas, mūsų organizmas per 24 valandas panaudoja ir vėl grąžina į apykaitą apie 40 tūkstančių stiklinių vandens. Jis tai daro kiekvieną dieną, visą savo gyvenimą. Įspūdinga, ar ne? Šio vandens apykaitos modelio rėmuose, priklausomai nuo aplinkos sąlygų ir individualių žmogaus savybių, organizmui trūksta nuo 6 iki 10-12 stiklinių vandens per dieną. Panašiai tiek reiktų išgerti kasdien. Ar išgeriate tiek vandens? Ko gero, ne....
Pagal Seneką, tai, ko mums reikia, arba nieko nekainuoja, arba labai pigiai: prigimtis reikalauja tik duonos ir vandens.
Tikimės, kad skaitėte mūsų rubrikos straipsnius apie vandens naudą ir būtinumą organizmui, tad įtikinėti, jog, jei negersime – „išdžiūsime“ nebereikia. Bet kaip įprasti gerti vandenį, jei, rodos, to visai nesinori? Ir kaip išgerti jo daugiau ir tuo pat metu nejausti diskomforto?
Naujas geras įprotis
Mitybos specialistai siūlo vandens gėrimą paversti įpročiu. Kaip žinia, įpročiai susiformuoja dar žalioje vaikystėje, ir mums atrodo, kad būdami subrendę jau mažai ką galime pakeisti. Jei tėvai patys mažai vartojo vandens, tai ir jų paaugę vaikai nebus pratę nuolat gurkšnoti vandenį. Gurkšnoti, o ne vienu mauku išgerti litrą! Taip rekomenduoja dietologai ir tai, kai pagalvoji, nėra visai baisu ir sudėtinga: dienos bėgyje išgurkšnoti porą litrų gaivaus, švaraus, kokybiško vandens. O įpročius keisti ar formuoti naujus galima bet kada. Žinoma, reikia turėti tikslą ir šiek tiek kantrybės. Mokslininkai yra nustatę, per kiek laiko vieni ar kiti mūsų veiksmai virsta įpročiu.
Paaiškėjo, kad vidutiniškai tai užtrunka apie 66 dienas. Kuo sudėtingesnis veiksmas, prie kurio norime įprasti, tuo daugiau laiko tam reikia. Jeigu dieną ar dvi praleisite, tai neturės įtakos jūsų įpročio išsiugdymo laikui, tačiau praleidus keletą dienų iš eilės veiksmo automatizavimo procesas gali sulėtėti. Taigi, sveikatos ir, beje, grožio ir jaunystės, vardan tiek laiko pakentėti tikrai galima. Nors kentėti ir neteks: žvali savijauta, šviesi galva, skaisti veido oda ir trykštanti energija – visa tai padės susigrąžinti vanduo – paskatins ir sekančią dieną pradėti nuo stiklinės vandens. Be to, lietuvių patarlė sako: kol neatsigėrei, nespjauk į vandenį: ko gero pats jį ir sugersi.
Kaip tai padaryti?
Jei nesate pratę gerti daug vandens, tai tos, organizmui netikėtos, 8 stiklinės per dieną neišvengiamai sukels diskomforto pojūčius skrandyje arba žarnyne. Bet juk 8 stiklinės vandens yra tik vidutinis statistinis kiekis. Iš tiesų, daugiau vandens reikės, jei sportuosite arba bus karšta diena, o gal patalpos – labai sausos. Papildomą kiekį vandens į savo racioną reikia įtraukti palaipsniui. Iš pradžių, kasdien išgerkite nors po pusę stiklinės geriamo arba natūralaus mineralinio vandens daugiau. Pabandykite vieną iš įprastų kavos ar arbatos puodelių pakeisti vandeniu.
Jei nemėgstate gėrimų be skonio ir kvapo, įpašinkite į vandenį kelis citrinos ar apelsino sulčių lašelius. Visada po ranka turėkite buteliuką vandens. Jums bus lengviau padidinti dienos vandens normą, jei vanduo bus šalia. Tad turėkite vandens ne tik savo rankinėje, automobilyje, bet ir darbo vietoje. Jei pajutote, kad išalkote, taip pat išgerkite stiklinę vandens, tai ne tik ugdys naują įprotį, bet ir padės numalšinti alkį, kuris gali pasirodyti besąs tik troškulys. Kol dar tik ugdote įprotį, galvokite apie tai, kiek vandens šiandien jau išgėrėte – tai padės išgerti jo tiek, kiek reikia. O dar geriau, galvokite apie savo organizmą, kaip apie augalą, kurį reikia palaistyti, kitaip jis nuvys ir nudžius. Juk jūs nenorite, kad taip nutiktų jūsų kūnui?
Svarbiausia, mėgaukitės gerdami vandenį!
Ir iš tiesų, pagal Seneką, tai, ko mums reikia, arba nieko nekainuoja, arba labai pigiai: prigimtis reikalauja tik duonos ir vandens.