„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 06 14

Dauguma Lietuvos gyventojų išmetamus virdulius ir lygintuvus rūšiuoja

Trečdalis nebereikalingų lygintuvų ir penktadalis virdulių keliauja ne saugiam perdirbimui, o išmetami kartu su buitinėmis atliekomis. Tokią tendenciją atskleidė Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) užsakymu atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa, teigiama pranešime.
Lygintuvas
Lygintuvas / Shutterstock nuotr.

Elektroninių prietaisų atliekos turi būti išmetamos į specialiai joms skirtus konteinerius. Iš šių konteinerių atliekos keliauja į licencijas turinčių tvarkytojų rankas saugiam perdirbimui arba utilizavimui.

84 proc. šalies gyventojų žino, kad elektroniniai įrenginiai, tapę atliekomis, turi būti išmetami į specialius konteinerius, gyventojai į buitinių atliekų konteinerius nebenaudojamų elektroninių įrenginių nemėto. Į buitinių atliekų sąvartynus nukeliauja 29 proc. nebereikalingų lygintuvų ir 18 proc. elektrinių virdulių.

Fotolia nuotr./Virdulys
Fotolia nuotr./Virdulys

Apklausos metu didžioji dalis gyventojų teigė, kad lygintuvų ir virdulių atsisakyti teko dėl gedimo. Dalis jų domėjosi lygintuvo ar virdulio remonto galimybėmis, bet paslauga kainavo per brangiai.

Kai kurie elektroniniai įrenginiai į šiukšlių dėžes kartu su buitinėmis atliekomis ar į plastiko konteinerius keliauja net nesusimąsčius, kad tai elektroninės atliekos.

„Kai kurie elektroniniai įrenginiai į šiukšlių dėžes kartu su buitinėmis atliekomis ar į plastiko konteinerius keliauja net nesusimąsčius, kad tai elektroninės atliekos. Pavyzdžiui, visuomet skiriame ypatingą dėmesį ir akcentuojame, kad grojantys vaikiški žaislai ar knygos taip pat yra elektroniniai įrenginiai ir turi keliauti į specialius konteinerius“, – teigia asociacijos vadovas Linas Ivanauskas.

Elektroniniai įrenginiai nėra pavojingi, tačiau tapę atliekomis ir irdami nesaugiose vietose neišvengiamai pridaro žalos. Įrenginiuose yra sunkiųjų metalų – gyvsidabrio, švino, chromo ar freono dujų. Nuodingos medžiagos prasiskverbia į gruntą, iš kurio per vandenį sugrįžta žmonėms, augalijai ir gyvūnams. Dėl šios priežasties būtina elektroniniais įrenginiais atsikratyti atsakingai.

Apie arčiausiai namų esančias elektronikos atliekų surinkimo vietas galima sužinoti EPA tinklalapyje ir iš „Google Play“ elektroninės parduotuvės parsisiuntus nemokamą mobiliąją programėlę „Rūšiuoklis“.

Kalbant apie stambiuosius elektronikos prietaisus, pavyzdžiui, šaldytuvus, skalbimo, džiovinimo mašinas, mikrobangų krosneles ir t. t., gyventojų patogumui EPA surinkėjai atvyksta į namus ir saugiam sutvarkymui ją išveža nemokamai. EPA Juos išsikviesti galima paskambinus telefonu 8695 55111 arba užpildžius formą internete.

Gyventojų apklausą atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Apklausa atlikta 2017 m. vasario 17–24 dienomis, jos metu apklausta 1013 gyventojų iš visos Lietuvos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs