A.Milašius gyvena Vilniuje, tačiau dirba – Trakuose. Jis sutvarkė miško teritoriją netoli užeigos, su kuria bendradarbiauja. Iš miško tvarkdariai ištempė įvairiausių atliekų, nuo baldų iki padangų ar tiesiog šiukšlių.
Iš miško ištraukė kupiną priekabą
„Tas „projektas“ dar toks nelabai įvykęs. Tvarkėmės tik mes dviese su sūnėnu. O su žmona galvojame suorganizuoti kažką didesnio, nes radau daugiau vietų, kur yra šiukšlių. Mano žmona yra grafikos dizainerė, tad galvojame sukurti tam tikras lenteles, kurios kažkaip „užkabintų“ žmonėms sąžinę ir paskatintų nemesti tų šiukšlių“, – planuoja A.Milašius.
Jis taip pat žada talkininkus, kurie padės sutvarkyti mišką, kuo nors pavaišinti – pavyzdžiui, plovu iš jau minėtos užeigos.
„Galvojau, pakviesiu draugų, sutvarkysime mišką, o paskui padarysime tokį tarsi pikniką. Miške pastebėjau, ir stirnaitės gulėta, ir barsuku urvų yra, o šalia – tiek šiukšlių. Dar ne viską surinkome, nes tiesą sakant, kol kas dar neišvežėme tos pririnktos priekabos, tik dalį iškrovėme į užeigos konteinerius. Tačiau yra ir padangų, įvairių stambiagabaričių atliekų, lovų, daug stiklo... Todėl planuojame daryti kitą talką, galbūt didesnę ir pabaigti valyti mišką“, – svarstė A.Milašius. Priekabą veiklūs vyrai pasiskolino iš ūkininko.
Kol priekabą prikrovė su kaupu, jie užtruko apie porą valandų. Pašnekovas svarsto, kad šiukšlės čia išmestos nesenai, greičiausiai vietinio gyventojo, nes jis anksčiau šioje teritorijoje nėra jų pastebėjęs.
„Ir, kaip minėjau, pagaminsime lenteles. Ant jų reikia kažką jautraus parašyti, jeigu žmonėms be lentelės nedaeina. Porą tokių ženklų su užrašais, skatinančiais nešiukšlinti, pastatyčiau ir Vilniuje, vis vedžiodamas šunį matau šiukšlių“, – sako A.Milašius.
Ženklais nori „pasikalbėti“ su šiukšlintojais
Vyras džiaugiasi, kad #trashtag iššūkis įtraukia vis daugiau žmonių ir jo bei sūnėno savaitgalio darbas sulaukė daugybės „patiktukų“. Tačiau pats A.Milašius reakcijų socialiniame tinkle dar buvo nematęs, o labiau suko galvą, kaip „pasikalbėti“ su pačiais šiukšlintojais, kurie greičiausiai nesinaudoja socialiniais tinklais. Savo mintis jis nori išdėstyti ant medinių ženklų, kuriuos pastatytų sutvarkytose vietose.
„Šiukšlina greičiausiai tie, kurie gyvena šalia. Kur nors už kelių šimtų metrų, pataupo, kad nereikėtų vežti į atliekų surinkimo aikšteles. Bet kaip jie gali teršti žemę, kuri yra jų namai, kuri juos pačius maitina? Juk čia kaimas, jie ūkininkauja, ta pati žemė duoda jiems maistą ir vandenį“ – retoriškai klausė A.Milašius.
Paklaustas, ar nemėgino šiukšlėse atrasti kokio nors adreso ar kitų asmens duomenų, kurie galėtų išduoti, kas išmetė šias atliekas, jaunas vyras sako, kad tokių minčių buvo kilę.
„Tačiau tirti, ieškoti kaltų yra ne mūsų darbas, galbūt aplinkosaugininkų. Seklių nesamdysi – belieka sutvarkyti ir „pasiųsti“ kokią žinutę. Jau esu sugalvojęs tekstą – kreipimąsi į tuos šiukšlinančius žmones“ – sakė pašnekovas.
„Tai vienintelis „laukas“ kurį turime“
Pastaraisiais mėnesiais #trashtag iššūkis didžiausio įsitraukimo įgavo Jungtinėse Amerikos Valstijose. Dažniausiai žmonės rinkosi tvarkyti įvairiomis plastiko šiukšlėmis padengtų paplūdimių ar paupių.
Finikse, Arizonoje, veikli vietos grupė „Keep the Nature Wild“ į bendrą talką subūrė per 700 žmonių, kuriems pavyko surinkti daugiau nei 5 tonas šiukšlių per porą valandų. Šiukšles jie rinko iš Sūriosios upės pakrančių (Salt river).
San Franciske grupelė draugų nusitaikė į vienintelę specifinę atliekų rūšį – cigarečių nuorūkas. Per porą mėnesių jiems pavyko surinkti 8000 nuorūkų.
Iš tiesų #trashtag idėja vienos bendrovės buvo iškelta dar prieš kelerius metus. Tačiau tikroji banga kilo šį pavasarį, kai Byronas Romanas nusifotografavo sėdintis stipriai prišiukšlintoje teritorijoje bei, antroje nuotraukoje – tarp pilnai prigrūstų šiukšlių maišų.
„Štai pasiūlymas jums, nuobodžiaujantys paaugliai...“ – užrašė jis po nuotrauka, išdėstydamas, kokios yra „Šiukšlių iššūkio“sąlygos: nufotografuoti teritoriją prieš ir po jos sutvarkymo.
Į iššūkį įsitraukė įvairūs žemynai ir šalys, nuo pavienių žmonių, kurie surinko maišelį šiukšlių išėję pasivaikščioti, iki bendrų šeimų talkų važiuojant pailsėti savaitgalį ir masyvių, kelis šimtus žmonių sutraukusių renginių paplūdimiuose ir pamiškėse.
Socialinio tinklo vartotoja Cody Lee Hanson nufotografavo nedidelį maišelį šiukšlių, tačiau paaiškino, jog iš stovyklavietės, į kurią atvyko, surinko visas plastikines žaislinio pistoleto „kulkas“. Tai pareikalavo kruopštaus darbo, nes šiukšlės buvo labai smulkios.
„Juk tai vienintelis „laukas“ kurį mes turime. Naudojame daug įvairiausių daiktų, bet šis – vienintelis. Tad gal parodome jam šiek tiek pagarbos? Susitvarkykime aplink save ir sutvarkykime dar šiek tiek papildomai. Užtruks tik kelias minutes pakelti tai, kas pergyvens dar ir jus, jei paliksite gulėti gamtoje“, – socialiniame tinkle rašė ši mergina.