2021 12 09

Dirbtinė eglutė, girliandos, žaisliukai: kur dėti, kai nebedžiugina?

Atsinaujinimo, kitokių, nematytų ar išraiškingesnių grožio formų poreikis šventiniu laikotarpiu tik sustiprėja. Vieni imasi rankdarbių, pina adventinius vainikus iš augalinių elementų, kiti gi ieško naujo dizaino puošmenų parduotuvėse. Sena, gal prieš penkmetį pirkta plastikinė eglutė irgi nebeatrodo graži, nebeteikia džiaugsmo, dulka sandėliuke. Kur dėti anksčiau džiuginusį gėrį ir ar jis dar gali būti kam nors naudingas?
Kalėdų eglutė
Kalėdų eglutė / 123RF.com nuotr.

Plastikinė eglutė, deja, į plastiką nebepavirs

„Nutarę išmesti nebereikalingą, praradusią estetinę išvaizdą ar sulūžusią plastikinę eglutę turėtume ją pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikštelę arba nešti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Deja, nors tokios eglutės didžiąja dalimi gaminamos iš plastiko, šis plastikas dažniausiai nepriskiriamas perdirbamų medžiagų kategorijai. Būtų klaida tokią eglutę ar iš panašaus plastiko padarytą girliandą mesti į plastiko pakuočių atliekoms skirtą konteinerį, nes pastarieji konteineriai yra skirti pakuočių ir perdirbimui tinkamoms atliekoms, kurios galėtų tapti žaliava naujų produktų gamybai“, – aiškina Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė.

PTO nuotr./Eglė Razbadauskaitė
PTO nuotr./Eglė Razbadauskaitė

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad plastikinės eglutės ar į jas panašios girliandos tik užteršia plastiko pakuočių atliekoms skirtų konteinerių turinį, šias atliekas tampa sunku rūšiuoti, pabloginama perdirbimui skirtų atliekų kokybė. Galiausiai neperdirbamos plastikinės eglutės – geriausiu atveju – sudeginamos, išgaunant energiją, blogiausiu atveju – nugula į sąvartynus.

Plastikinę turėtume naudoti 10 metų

„Manau, geriau tokių plastikinių eglučių iš viso atsisakyti. Bent iki to laiko, kol bus sukurtos lengvai perdirbamos. Vis dėlto atrodo, kad pastaruoju metu labiau linkstama naudotis gyvų eglučių augintojų siūloma produkcija. Yra apskaičiuota, kad dviejų metrų dirbtinės eglutės gamyba sukuria 40 kilogramų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakų, o tai yra daugiau nei dvigubai nei tikro medelio, kuris gyvenimą baigtų sąvartyne, bei 10 kartų daugiau nei eglutės medelio, kuris po švenčių būtų sudeginamas“, – atkreipia dėmesį E.Razbadauskaitė.

Pasak jos, būtų gerai prisiminti ir kitą apskaičiuotą formulę: dirbtinė Kalėdų eglutė mažesnį poveikį aplinkai nei tokio paties dydžio tikra turėtų tik tuo atveju, jei plastikinę naudotume mažiausiai 10 šventinių sezonų. Tad jei turima dirbtinė mums jau visai nebemiela, o vis dar galėtų būti tinkama naudoti, galėtume ją pasiūlyti kitiems – pažįstamiems ar per daiktų atidavimo platformas.

Eglutės žaisliukų atliekos – ne žaliava

Laukiant švenčių, dėliojant ankstesniais metais įsigytas Kalėdų puošmenas, gali kilti panašių galvosūkių: kur dėti sudužusius ar sulūžusius, praradusius gerą išvaizdą stiklinius ar plastikinius eglutės žaisliukus? Ar jie dar kam nors tinkami?

„Nebetinkami žaisliukai turėtų keliauti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, o ne į stiklo ar plastiko pakuotėms skirtus konteinerius. Pastarieji konteineriai skirti pakuočių atliekoms ir antrinėms žaliavoms, t. y. atliekoms, kurios gali būti perdirbamos. Tiek stikliniai, tiek plastikiniai žaisliukai paprastai yra pagaminti iš perdirbimui netinkamų medžiagų“, – pastebi PTO atstovė.

Jei žaisliukai tiesiog nusibodo, nebetinka prie interjero, dar nereiškia, kad jų nereikia kam nors kitam – šias puošmenas irgi galima atiduoti kitiems. E.Razbadauskaitė taip pat primena, kad kūrybiški žmonės bei šeimos, turinčios vaikų, galėtų prisiminti galimybę kai kurias puošmenas pasigaminti ir iš nebenaudojamų pakuočių. Popierius, spalvotas ar blizgus, įvairių formų plastikas neretai būna nesunkiai transformuojamas į įdomias dekoracijas, jų pavyzdžių ir patarimų, kaip tai daroma, šiuo metu internete tik daugėja.

Apie VšĮ Pakuočių tvarkymo organizaciją

VšĮ Pakuočių tvarkymo organizacija – tai pelno nesiekiantis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas – gamintojų ir importuotojų pavedimu plėtoti efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo sistemą bei vykdyti visuomenės švietimo ir informavimo veiklą, įgyvendinti teisės aktuose įtvirtintas gamintojams ir importuotojams pareigas, siekiant įvykdyti LR Vyriausybės nustatytas apmokestinamosios pakuotės atliekų tvarkymo užduotis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų