„Nuotraukoje matote vieną rečiausių mūsų krašto žinduolių, arba tai, kas iš jo liko... Sunku suvaldyti emocijas ir nusivylimą, nes vaizdas tiesiog kraupus“, – tokią žinutę kartu su drastiška nuotrauka, kurioje matomas tepaluotas šikšnosparnio kūnas, „Facebook“ paskelbė Kauno marių regioninio parko atstovai.
Galėtum dar svarstyti, jei jie žiemotų virš tų išsiliejusių naftos produktų. Bet šiuo atveju mes darome prielaidą, kad jie sąmoningai atnešti čia. Suskaičiavome, kad gamtai padaryta 1600 eurų žala.
Tepale paskandinta 5 proc. visos populiacijos
Jie prašo atsiliepti ką nors žinančius ar mačiusius palei Kauno III fortą.
15min.lt kalbintas šio parko vyriausiasis specialistas Giedrius Vaivilavičius sakė, kad kol kas priimtas sprendimas laukti šiltesnių orų ir tuomet susiurbti išsiliejusį tepalą. Šiuo metu jis yra patalpoje, iš kurios negali niekur nutekėti.
„Rasta 13 negyvų šikšnosparnių, šiuo metu jie perduoti į Kauno Tado Ivanausko muziejų. Jie skros ir žiūrės – gal atskirs, ar jie žuvo vienu metu, ar jie periodiškai buvo metami į tą tepalą. Galbūt tai buvo sąmoningai daroma kelias dienas iš eilės? Randa – ir sumeta, randa – ir sumeta... Man kilo toks įtarimas. Taip pat muziejaus prašėme patikslinti pačias šikšnosparnių rūšis, nes jie labai tepaluoti“, – pasakojo G. Vaivilavičius.
Iš tepale nugaišusių šikšnosparnių tik 3 galimai nepriklauso Lietuvoje saugomoms rūšims, tačiau, G. Vaivilavičiaus teigimu, šikšnosparniai saugomi pagal kitas, pavyzdžiui, Europos konvencijas.
„Daugiausia ten buvo europinių plačiaausių – saugomų pagal Europos direktyvos antrą priedą. Dėl šios rūšies ir buvo įsteigtas tas Kauno forto speleologinis draustinis. Europiniai plačiaausiai visoje Europoje yra labai reta rūšis, gausiausiai žiemojanti būtent Kauno forte. Vasarą juos apskritai labai sunku aptikti – jie tokie slapukai. Jų žuvo 9. Taip pat šiaurinis šikšnys – jis dažniau žiemoja mažose patalpose, rūsiuose. Forte jį buvome radę tik vieną ir dabar jis dingo, todėl spėjame, kad tas vienas ir bus sunaikintas. Likę žuvę šikšnosparniai – vandeniniai pelėausiai – jie Lietuvoje yra gana dažni“, – liūdnai kalbėjo G. Vaivilavičius.
Skaičius atrodo nedidelis, tačiau pašnekovas pabrėžia, kad nužudyta 5 proc. forte žiemojančių šikšnosparnių populiacijos.
Į piktadarių paiešką įsitraukė ir policija
Patalpoje, kur šiuo metu yra išsilieję naftos produktai, šikšnosparnių paprastai nebūna, nes joje traukia skersvėjis. Todėl G. Vaivilavičius įsitikinęs, kad piktavaliai šikšnosparnius surinko iš gilesnių forto vietų, atnešė ir tyčia įmetė į teršalus.
„Galėtum dar svarstyti, jei jie žiemotų virš tų išsiliejusių naftos produktų. Bet šiuo atveju mes darome prielaidą, kad jie sąmoningai atnešti čia. Suskaičiavome, kad gamtai padaryta 1600 eurų žala. Tai – tik piniginė išraiška, manau, kad ta nemateriali žala gamtai – daug didesnė...“, - sakė G. Vaivilavičius. Jo teigimu, retai rūšiai net ir keliolika individų – tai didžiulis praradimas.
Kauno vyriausiojo policijos komisariato laiške 15min.lt teigiama, jog pranešimas apie išverstą nesandarią statinę su tepalais ir žuvusius šikšnosparnius gautas vasario 18-ą dieną.
Europiniai plačiaausiai visoje Europoje yra labai reta rūšis, gausiausiai žiemojanti būtent Kauno forte. Vasarą juos apskritai labai sunku aptikti.
„Pagal Kauno marių regioninio parko direkcijos paskaičiavimus, remiantis Lietuvos saugomoms rūšims ir jų buveinėms padarytos žalos apskaičiavimo metodika, preliminari žala gamtai - 1620 eurų. Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 270 str., baudžiamajai atsakomybei kilti žala orui, žemei, vandeniui, gyvūnams ar augalams turi būti didelė, t.y. viršyti 150 MGL (8 700 eurų). Dėl šio įvykio Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate pradėta administracinės bylos teisena pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 303 str. dėl neteisėto laukinės gyvūnijos išteklių naudojimo ir disponavimo jais, neteisėto laukinių gyvūnus gaudymo, žalojimo, naikinimo. Už tai gresia bauda iki vieno šimto penkiasdešimt eurų“, - rašoma Kauno policijos atsakyme.
Tyrėjai taip pat ragina gyventojus, ką nors mačiusius ar žinančius apie šį pažeidimą, informuoti juos telefonu 112.