Šiltuoju metų laiku, ypač tokiu sausringu kaip šis pavasaris ir vasara, labai efektyvi priemonė mažinant oro taršą yra gatvių valymas. Šluojant, plaunant gatves pašalinamas susikaupęs smėlis ir purvas, kartu su jame esančiomis kietosiomis dalelėmis.
Prisidedant Sanglaudos fondo investicijoms valymo įrenginiai nupirkti Kauno mieste. Šiuo metu jau eksploatuojamos 7 vakuuminės šlavimo mašinos, 2 laistymo mašinos su gatvių laistymo įranga ir 1 su gatvių plovimo – purškimo įranga.
Kauniečiai mato šias mašinas miesto gatvėse, vieną jų užfiksavome ir mes foto galerijoje. Pagrindinis šių modernių mašinų privalumas, lyginant su senosiomis, panaudojant drėkinimo ir vakuumo technologijas šluojant į orą nepakeliamas „dulkių debesis“.
Viso pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos (ES) investicijų veiksmų programą, penkiems didžiausiems Lietuvos miestams skirti 7,8 mln. eurų valymo renginių įsigijimui bei kitoms oro taršos mažinimo priemonėms. Kaip minėjome, Kaune mašinos jau eksploatuojamos, o dar keturiuose likusiuose didmiesčiuose dėl įvairių priežasčių viešieji pirkimai kol kas neįvyko arba vykdyti bet nebaigti.
Kietųjų dalelių poveikis sveikatai
Yra žinoma, kad mažesnės nei 5 µm dulkės, pasiekusios gilesnius kvėpavimo takus, gali pradėti kauptis plaučiuose ar netgi patekti į kraują. Kalbant apie poveikį, galime išskirti tiesioginį ir ilgalaikį taršos poveikį.
Tiesioginis poveikis, kurį galime pajusti - akių, nosies ir gerklės sudirgimas, kvėpavimo takų ligų paūmėjimas, galvos skausmas, alerginės reakcijos. Be abejo, pats pavojingiausias, su teršalų susikaupimu organizme susijęs, yra Ilgalaikis teršalų poveikis sveikatai. Jis gali sukelti sukelti lėtinės kvėpavimo takų, širdies ligas, astmos priepuolius ir net plaučių vėžį.