Vilniuje biologijos mokytoju dirbantis R.Pagojus pasakoja, kad apie neįprastus „kaimynus“ sužinojo dar vasarą, kai vietinė bendruomenė internete pradėjo dalintis dar niekur iki šiol nematytų vabalų nuotraukomis. Šie skundėsi, kad kenkėjai graužia kiemo tujas.
„Bendruomenė internete pradėjo kelti nuotraukas, kaip tujas puola kažkokie vabalai. Aš esu biologijos mokytojas ir man kilo įtarimas, jog tie vabalai tujų nevalgo, todėl nusprendžiau jais pasidomėti.
Nufotografavau vabalus ir nusiunčiau savo kolegoms entomologams. Galiausiai nuotraukos nukeliavo iki Kauno, pas mokslininką Romą Ferencą. Šiam pažiūrėjus į nuotraukas kilo įtarimas, kad tai yra nauja, Lietuvoje dar nematyta ir neaprašyta vabalų rūšis“, – prisiminė R.Pagojus.
Surinkau juos, užšaldžiau, ir per kolegas nusiunčiau į Kauną. Gavome atsakymą, kad tai iš tikrųjų yra nauja rūšis, dar net neturinti lietuviško pavadinimo.
Pasak jo, susidomėjęs mokslininkas vėliau paprašė atsiųsti ir pačius vabalus, kad galėtų nuodugniau juos ištirti.
„Surinkau juos, užšaldžiau, ir per kolegas nusiunčiau į Kauną. Gavome atsakymą, kad tai iš tikrųjų yra nauja rūšis, dar net neturinti lietuviško pavadinimo“, – 15min pasakojo R.Pagojus.
Pasak biologijos mokytojo, naujųjų „gyventojų“ vasarą buvo pilnas kiemas – vabalais buvo nusėtos beveik visos tujos.
„Mūsų pačių kieme iš pradžių jų nebuvo, o dabar vakarais jau išlenda. Pasirodo, dar gyvuoja“, – pridūrė vyras.
Tyrė visą vasarą
R.Pagojus pabrėžė, kad šie vabalai yra striaubliukai pjovėjai, tačiau šiuo atveju neaiški yra jų rūšis – koks konkretus pjovėjas tai yra.
15min susisiekus su Kauno Tado Ivanausko Zoologijos muziejaus Entomologinio rinkinio kuratoriumi Romu Ferenca, šis patvirtino, kad iki šiol Lietuvoje nematyta vabalų rūšimi jis tikrai domisi.
Pasak jo, tyrinėjimai truko visą vasarą, nes vien iš nuotraukų apie neįprastus vabalus daug sužinoti nepavyko – reikėjo juos pamatyti pačiam.
„Tai yra invazinė vabalų rūšis, jau seniai žinoma Europoje. Neseniai ji buvo rasta ir Kaliningrado srityje, o dabar atsirado ir Vilniuje. Kas keisčiausia, kad šie vabalai Otiorhynchus armadillo buvo rasti ant tujų, nors norvegų tyrinėtojai yra paskelbę, kad šie vabalai minta maždaug 40 skirtingų augalų, o tujų tarp jų nėra“, – stebisi specialistas.
Žmonės ar įmonės, prekiaujančios egzotiniais augalais, norom ar nenorom juos galėjo čia parsigabenti.
Pasak entomologo R.Ferencos, šie vabalai yra neskraidantys, todėl sunku tiksliai atsakyti, kokiu būdu jie atsidūrė Lietuvoje.
„Viena iš prielaidų yra tokia, kad jie atkeliavo kartu su augalais. Žmonės ar įmonės, prekiaujančios egzotiniais augalais, norom ar nenorom juos galėjo čia parsigabenti“, – aiškina jis.
Pasak R.Ferencos, patys Otiorhynchus armadillo vabalai nėra ypatingai judrūs, gyvena kompaktiškai. Kol kas, specialisto žiniomis, jie užfiksuoti tik Pilaitėje, bet tai nebūtinai reiškia, kad jų nėra kitur.
„Kodėl būtent Pilaitėje? Tą galėjo lemti rajono specifika, nes Pilaitėje želdynai yra pakankamai nauji, todėl su jaunais augalais vabalai ir galėjo paplisti“, – sako Kauno Tado Ivanausko Zoologijos muziejaus specialistas.
Jis pabrėžė, kad šiuo metu Otiorhynchus armadillo vabalus jis tyrinėja itin aktyviai, ir tikisi dar šiemet apie juos pateikti daugiau informacijos.