2020 12 09

Manto Bartuševičiaus „žalioji kelionė“ – nuo žmonių su priklausomybėmis integracijos iki daiktų prikėlimo antram gyvenimui

Lietuvoje gausu verslų ir nevyriausybinių organizacijų, kurios geba sujungti ekologijos ir socialinės atsakomybės svarbą. Žinomas Lietuvos komikas Mantas Bartuševičius tuo įsitikino gyvai ir virtualiai bendravęs su Vilniuje, Alytuje, Marijampolėje, Kaune įsikūrusių verslų, taip pat Žemaitijos nacionalinio parko atstovais.
Mantas Bartuševičius
Mantas Bartuševičius / asmeninio albumo nuotr.

Gerai žmonėms, gerai ir mūsų planetai

M. Bartuševičius dvi savaites itin daug dėmesio skyrė ekologijos ir socialinėms temoms, leisdamasis į pažintinę kelionę po Lietuvą gyvai ir virtualiai, laikydamasis visų saugumo reikalavimų.

„Džiaugiuosi, kad net ir šiuo sudėtingu laikotarpiu pavyko susisiekti su įdomiais verslais bei NVO atstovais, kurie man padėjo plačiau kalbėti apie ekologiją ir tvarumą. Susitikau ar internetu kalbėjau su žmonėmis, kurie savo veiklą grindžia ne tik ekologiška, bet ir socialiai atsakinga praktika. Jie parodė, kaip padeda vietos bendruomenėms, atranda naujus darbo modelius. Šių iniciatyvų dėka laimingi ir žmonės, ir planeta“, – pasakoja M. Bartuševičius apie savo keliones tarptautinio „Ding Dong“ projekto metu.

asmeninio albumo nuotr./Mantas Bartuševičius
asmeninio albumo nuotr./Mantas Bartuševičius

Žmonių su priklausomybėmis integracija

Anot Manto, labai įdomu atrasti projektus, kurie susiję ne tik su ekologija, bet ir atkreipia dėmesį į socialines problemas.

„Susitikę su „Mano Guru“ atstove pasikalbėjome ne tik apie patį salotų barą ir kaip jie gamina iš vietinių ūkininkų produktų, kurie išauginti natūraliai, bet ir apie mane dar labiau sudominusią kitą projekto pusę. Tai žmonių su priklausomybėmis integracija ir grąžinimas į darbo rinką. Dar 2004 metais atėjo visa jų komanda ir pasakė, kad gal tuos žmones reikia ne nurašyti, gal kaip tik juos reikia grąžinti į normalų gyvenimą ir prasidėjo 16 metų besitęsiantis ne pelno siekiantis projektas“, – apie vieną iš susitikimų pasakoja Mantas.

Žiedinės ekonomikos iniciatyvos šalyje

Taip pat kelionės metu žinomas vyras su atstovais kalbėjosi apie daiktų panaudojimą antrą kartą, vartotojiškumo mažinimą.

„Net trys mano stotelės buvo apie žiedinę ekonomiką. Susipažinau su Kaune įsikūrusia, tvarų gyvenimo būdą bei žiedinę ekonomiką skatinančia iniciatyva „Pop-Machina“. Vėliau keliavau į Alytų ir apsilankiau pakartotinio naudojimo centre Tiko Tiks“, — mintimis dalinosi Mantas Bartuševičius.

Įsibėgėja žiedinės ekonomikos principas, kur galite mainytis savo daiktais ar atiduoti nenaudojamus.

Pokalbis prasidėjo nuo to, kaip žmonės mainosi dėvėtais daiktais, o baigėsi dovanomis – knygomis ir vietoje gamintomis granulėmis augalams. Taip pat Mantas apsilankė Marijampolėje.

„Esu ten buvęs, kai diskutavome, ko trūksta Marijampolės jaunimui, kad jis neišvažiuotų arba sugrįžtų, aktyviau dalyvautų miesto gyvenime. Paradoksalu, bet man atrodo, kad mes sėdėjome vietoje, kuri ir yra vienas iš atsakymų. Reikia daugiau tokių vietų kaip „Kultūros variklis BWM“ – tai vieta, atvira jauniems menininkams, eksperimentams, kūrybai. Įsibėgėja žiedinės ekonomikos principas, kur galite mainytis savo daiktais ar atiduoti nenaudojamus“, – pasakojo jis.

asmeninio albumo nuotr./Mantas Bartuševičius
asmeninio albumo nuotr./Mantas Bartuševičius

Savaitė be automobilio ir kiti iššūkiai

Visos kelionės metu Mantas iš savo sekėjų laukė iššūkių – pats didžiausias, anot jo, buvo savaitė be automobilio. Prisipažino, kad savaitę būti be jo tikrai nelengva. Ypač – kai turi aplankyti kitus miestus, bet tai nesutrukdė keliauti saugiai ir patogiai.

Ne tik priimdamas, bet ir keldamas iššūkius savo sekėjams, jis skatino be reikalo nelaikyti įjungtos šviesos, o pasikrovus prietaisams — įkroviklius ištraukti iš elektros lizdo. Metė iššūkį pasidalinti pirktais panaudotais daiktais, kurie yra be galo svarbūs ir naudojami buityje.

Labai svarbu apie tai kalbėti, kad tokių vietų būtų kuo daugiau.

Paskutinė Manto stotelė buvo Žemaitijos nacionalinis parkas, kuriame apžiūrėjo takus, pritaikytus neįgaliesiems. Tai buvo dar vienas projektas, kuriuo Mantas Bartuševičius siekė parodyti ekologijos ir socialinės atsakomybės svarbą.

„Labai svarbu apie tai kalbėti, kad tokių vietų būtų kuo daugiau. Todėl paprašiau pasidalinti nuotraukomis savo socialiniuose tinkluose, kur vietos nėra pritaikytos negalią turintiems žmonėms. Norisi kalbėti apie tai ir mažinti esamą atkirtį“, – sakė Mantas Bartuševičius.

asmeninio albumo nuotr./Mantas Bartuševičius
asmeninio albumo nuotr./Mantas Bartuševičius

Spalio 29 dieną Vokietijoje, Belgijoje, Graikijoje, Portugalijoje bei Lietuvoje startavo naujas „žaliasis“ projektas „Ding Dong“, kurio tikslas – kalbėti apie ekologiją, tvarų gyvenimą bei prie to prisidedantį socialiai atsakingą verslą. Prasminga iniciatyva subūrė penkių Europos Sąjungos valstybių nuomonės formuotojus, nešančius skambią žinią bei kartu ieškančius gražių ir prasmingų tvaraus gyvenimo pavyzdžių savo šalyse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis