Panevėžio valdybos Biržų aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Elona Pipiraitė sako, kad pagal šią tvarką saugotiniems priskiriami medžiai, kurie pagal augimo vietą, rūšį ir matmenis atitinka Vyriausybės patvirtintus kriterijus, taip pat dendrologiniu, ekologiniu bei estetiniu požiūriu vertingi ir reikšmingi kultūros paveldui bei kraštovaizdžiui, atitinkantieji aplinkos ministro nustatytus kriterijus ir savivaldybės institucijos sprendimu paskelbti saugotinais. Taip pat saugotini medžiai ir krūmai įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių, Augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašus.
„Yra tik kelios išimtys. Draudimas netaikomas tada, kai kyla grėsmė žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos ir jos produktų tiekimo atnaujinimui.
Kita išimtis – kai pateikiama eksperto, baigusio biologijos krypties studijas ir įgijusio kompetencijų ornitologijos srityje, pažyma, kad kertamame ir (ar) greta augančiuose medžiuose nėra besiveisiančių laukinių paukščių“, – aiškina E.Pipiraitė.
Tačiau būtina atkreipti dėmesį, priduria aplinkosaugininkė, kad net ir tais atvejais, kurie tvarkoje nurodomi kaip išimtys, šie darbai gali būti vykdomi tik turint savivaldybės leidimą kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus.
Saugotinus medžius leidžiama genėti, jei genimų šakų skersmuo (pjūvio vietoje) yra ne didesnis kaip 5 cm.
Privačioje žemėje mieste saugotinas yra didesnio nei 20 cm, ne mieste – didesnio kaip 30 cm skersmens medis. Žemės ūkio paskirties ir rekreacinio naudojimo žemės sklypuose privačioje žemėje saugotini didesni nei 30 cm skersmens medžiai; kurortuose, kurortinėse teritorijose – didesnio kaip 20 cm skersmens.