„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 04 08

Saulės elektrinę įsirengęs plungiškis įkvėpė ir kaimynus: sąskaita už elektrą kartais nesiekia euro

Galimybė sutaupyti ir kurti švaresnę aplinką – pagrindinės priežastys, dėl kurių Plungės rajone gyvenantis Juozas Labeikis apsisprendė įdarbinti saulę elektros gaminimui savo namuose. Nuo praėjusių metų kovo ant ūkinio pastato stogo įsirengęs saulės modulius jis džiaugiasi energijos grąža – kaip pats sako, jo gaunamos sąskaitos už elektrą sumažėjo jau per pirmąjį mėnesį.
Saulės elektrinė „Technopolyje“
Saulės elektrinė „Technopolyje“ / „Technopolio“ nuotr.

„Esu žaliosios energijos šalininkas, tačiau man, kaip ir daugeliui – labai svarbus finansinis aspektas. Turėti saulės elektrinę – labai patraukli investicija, paskaičiavau, kad ją įsirengti bet kuriuo atveju apsimoka: kam dėti pinigus į banką, jei taip jie atsiperka greičiau?“ – svarsto J.Labeikis.

Pasak jo, nauda buvo juntama jau pirmąjį mėnesį – 2020-ųjų kovas buvo gana saulėtas, todėl turint saulės elektrinę sąskaitos už elektrą sumažėjo 86 proc., vietoje įprastų 30 eurų J.Labeikiui tereikėjo mokėti maždaug 4 eurus. Tuo tarpu sulaukus vasaros sąskaitas teko išvis pamiršti – mėnesio elektros sąskaita nesiekė euro.

„Mano elektros poreikiai niekuo nesiskiria nuo įprasto Lietuvos gyventojo, elektrą naudoju asmeniniams šeimos tikslams. Turiu du objektus, todėl man svarbi galimybė tarp tų objektų elektrą paskirstyti pagal poreikį: jei kažkur energijos per daug, nukreipiu saulės elektrinės dalį į kitą objektą“, – sako pašnekovas.

Per metus J.Labeikiui pavyko pagaminti daugiau nei 8 tūkst. kWh elektros, iš kurios apie 2 tūkst. kWh liko perteklinės, už ją jis gaus tiekėjo suteikiamą kompensaciją. Tačiau šie skaičiai kasmet gali kisti ne tik dėl asmeninių suvartojimo poreikių, bet ir dėl oro sąlygų – kiek elektros moduliai sugeneruos, priklauso nuo to, ar metai Lietuvoje bus saulėti.

„Gamtinės sąlygos turi didelę reikšmę. Efektyviausiai elektrinė veikia nuo balandžio iki rugsėjo, žiemos mėnesiai būna kuklesni“, – sako jis.

Apsispręsti dėl „Ignitis“ saulės elektrinės pastatymo J.Labeikiui ilgai nereikėjo, tam padėjo ir galimybė gauti valstybės paramą. Aplinkos ministerijos aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) jam kompensavo 30 proc. investicijų, todėl iš maždaug 10 tūkst. eurų, 3,23 tūkst. eurų pavyko susigrąžinti.

„Visi procesai vyko sklandžiai – vasario mėnesį ėmiau apie tai galvoti, kovą jau turėjau įrengtą elektrinę“, – pasakojo jis.

Nepabijojęs pokyčių imtis kurti švaresnę energiją plungiškis šiandien mato daugybę naudų. Savo pavyzdžiu jis sako įkvėpęs ir kaimynus – pamatę saulės elektrinių teikiamus privalumus jie taip pat nusprendė tapti tvarios energijos šalininkais ir ant stogo įsirengė modulius.

„Rekomenduočiau saulės elektrines visiems – tai bet kuriuo atveju apsimoka. O ypač tuomet, kai yra poreikis turėti šilumos siurblius, ar tai būtų oras-vanduo ar oras-oras – tokiu atveju grąža yra dar didesnė“, – sako J.Labeikis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?