Retų rūšių apskaita yra būtina siekiant kuo daugiau sužinoti apie rūšį ir parenkant joms tinkamas apsaugos priemones. Tai šiandien itin svarbu, nes pasak ką tik paskelbto, Vokietijoje atlikto tyrimo, vabzdžiai išgyvena „ekologinį Armagedoną“ – per pastaruosius 27 metus jų gausumas sumažėjo 75 procentais! O juk vabzdžiai yra svarbūs augalų apdulkintojai, be kurių ne tik nukentėtų ūkiai, jų sumažėjimas lemia ir kitų gyvūnų (ypač paukščių) mažėjimą.
Turbūt viena iš įdomiausių šio Italijos projekto veiklų – specialiai išdresuotas retų vabalų – Niūriaspalvių auksavabalių (Osmoderma eremita) – lervų ieškantis šuo, vardu Teseo. Šio vabalo lervos, gyvenančios medžių plyšiuose, išskiria kvapnias chemines medžiagas (feromonus), kurios padeda jautrios uoslės šuniui jas aptikti. Užuodęs lervą medyje, Teseo buvo išmokytas loti žiūrint į aptiktą vietą ir į šeimininką – entomologą.
Šis apskaitos metodas pasitvirtino, nes jo tikslumas ne tik aplenkė dviejų specialistų vykdomą apskaitą (73 proc. Teseo tikslumas prieš 34 – 50 proc. specialistų vykdomo tradicinio metodo tikslumą), bet ir pasirodė gerokai greitesnis bei nekeliantis jokios rizikos gyvoms vabalų lervoms. Šis auksinis retriveris dar vadinamas Osmo – šunimi (šuo, išdresuotas rasti niūriaspalvius auksavabalius Osmoderma eremita).
Teseo yra kilęs iš šunų giminės, kurioje šunys buvo dresuojami rasti nelegaliai importuojamas gyvūnų dalis. Šis projektas rodo, kad tokie šunys gali būti naudingi ir ieškant bestuburių aplinkosaugos projektuose. Teseo buvo specialiai treniruojamas šunų dresūros centre, kuriame buvo išmokytas ieškoti niūriaspalvio auksavabalio kvapo. Tikimasi, kas osmo-šuo padės aptikti naujų reto vabalo buveinių, kurias būtų sunku rasti kitu būdu.
Gyvūnai pasaulyje jau ne pirmą kartą pasitelkiami atlikti kitų gyvūnų apskaitas. Tokie specialiai treniruoti šunys gali būti naudojami žinduoliams, ropliams ir paukščiams aptikti. Štai N.Zelandijoje šunys buvo naudoti rasti itin retas, neskraidančias kakapo papūgas (Strigops habroptilus). Taip pat, šunys būna naudojami invazinių vabzdžių apskaitai, kaip, pavyzdžiui, iš Azijos į Europą patekusiems vabalams ūsuočiams (Anoplophora genties vabalai), kurie yra itin grėsmingi kelioms vietinėms medžių rūšims. Šiame projekte išdresuotas auksinis retriveris Teseo yra pirmas dresuoto šuns pavyzdys, kuris naudojamas neinvazinių rūšių iš ES Buveinių Direktyvos, apskaitai.
Šio simpatiško auksinio retriverio naudojimas projekte ne tik padeda tiksliau atlikti retų vabzdžių apskaitą, bet ir pritraukti žiniasklaidos dėmesį (televizijos, radijo, interneto, vietinės ir nacionalinės spaudos) tiek projektui, tiek susijusioms aplinkosauginėms temoms: Natura 2000 saugomų teritorijų tinklui, vabzdžių apsaugai, ES Buveinių Direktyvai ir pan. Tokio žiniasklaidos bei visuomenės dėmesio sulaukti būtų sunku be simpatiškojo Osmo – šuns.