Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 06 06

Užušilių piliakalnis ir gyvenvietė įtraukti į Kultūros vertybių registrą

Ukmergės rajone esančiam Užušilių piliakalniui ir gyvenvietei paveldosaugininkai suteikė teisinę apsaugą – objektai įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
Užušilių piliakalnis
Užušilių piliakalnis / Arūno Strazdo nuotr.

„Kultūros vertybių registrą šiemet papildė dešimt naujų piliakalnių. Galime tik stebėtis, kad Užušilių piliakalnį suradęs talentingasis biologas Darius Stončius iš viso savo kolekcijoje skaičiuoja jau 37 piliakalnius”, – pranešime sako Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.

Galime tik stebėtis, kad Užušilių piliakalnį suradęs talentingasis biologas Darius Stončius iš viso savo kolekcijoje skaičiuoja jau 37 piliakalnius.

Ketvirtosios archeologinės nekilnojamojo kultūros paveldo tarybos pirmininkas archeologas Gintautas Zabiela pabrėžia, kad tokių senovės gyvenviečių rajone ir jo apylinkėse žinoma labai nedaug. Pasak jo, Užušilių senovės gyvenvietė yra ypatingai svarbi, joje rasta grublėtosios keramikos, leidžiančios atsekti, jog gyvenvietė klestėjo 1-ojo tūkstantmečio antrojoje pusėje, kai jau buvo pradėjusi formuotis Rytų Lietuvos pilkapių kultūra.

Archeologo teigimu, nuo Neries ir Šventosios santakos iki Anykščių apylinkių tokių gyvenviečių žinoma labai nedaug, todėl Užušilių gyvenvietė yra svarbus atradimas.

Iš pradžių labai abejojau, ar tai yra piliakalnis, nes jis buvo itin stipriai apniokotas.

D.Stončius Užušilių piliakalnį surado 2015-ųjų žiemos pabaigoje, tą pačią dieną, kaip ir Veprių piliakalnį. Jis pasakojo, jog buvo atsirinkęs kelis taškus pagal nuotraukas, darytas iš oro, ir juos tikrino.

„Įtarimų, kad šioje vietoje yra piliakalnis, buvo, nes netoli yra nemažas pilkapynas. Taigi logiška, kad žmonės, kurie jame laidoti, turėjo kažkur gyventi ir slėptis. Iš pradžių labai abejojau, ar tai yra piliakalnis, nes jis buvo itin stipriai apniokotas – iškasinėtas duobėmis žmonių ir ko gero kailinių žvėrelių. Tuo metu buvo sniego, todėl pagal žemės spalvą negalėjau patikrinti, ar yra kultūrinis sluoksnis“.

2016-ųjų pavasarį D.Stončius kartu su archeologais G.Zabiela ir Zenonu Bauboniu atvyko į tą pačią vietą – jiems pasisekė aptikti geležies rūdos lydymo produkto – šlako, ir keramikos šukių. Toje mišku apaugusioje vietoje, kur buvo apardyta paklotė ir tempta mediena, matėsi juodos žemės sluoksnis. Taigi išsiaiškinta, kad aplinkui Užušilių piliakalnį buvo gyvenvietė.

Kaip vertingosios savybės yra įvardinti Užušilių piliakalnio žemės ir jos paviršiaus elementai ir kultūrinis sluoksnis. Piliakalnio aikštelė yra ovali, pailga, maždaug 17 metrų ilgio ir 15 metrų pločio, iškiliu viduriu. Žemiau aikštelės yra apie 10 m pločio ir iki metro gylio kiek lenktas griovys, skiriantis piliakalnį nuo toliau palaipsniui kylančios aukštumos. Piliakalnio pietvakarinėje pašlaitėje, maždaug 12 metrų žemiau aikštelės yra 5-10 metrų pločio terasa.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?