Prie gydymo įstaigų prirašytų gyventojų skaičius už statistinį gyventojų skaičių gerokai didesnis Panevėžyje, Visagine ir Utenoje

Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) nuolat stebi prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų (PASPĮ) prirašytų, privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusių ir nedraustų asmenų skaičių pokyčius.
Poliklinika
Poliklinika / „Scanpix“ nuotr.

Lietuvoje mažėjant statistiniam gyventojų skaičiui, mažėja prie PASPĮ prirašytų gyventojų skaičius, tačiau daugelyje savivaldybių prirašytų gyventojų skaičius didesnis už statistinį (Panevėžio ir Visagino miestų, Utenos, Biržų ir kt. rajonų savivaldybėse). Pavyzdžiui, Panevėžio mieste, išankstiniais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2013 m. pradžioje gyveno 97 589 gyventojai, o prie PASPĮ prirašytų asmenų skaičius šių metų sausio pabaigoje buvo 108 579. Visagino mieste statistinis gyventojų skaičius buvo 21 359, prirašytų asmenų – 26 162, Utenos rajone šie skaičiai atitinkamai buvo 41 838 ir 44 894, Biržų rajone – 27 099 ir 28 885. Bendras Panevėžio ir Utenos apskričių statistinis gyventojų skaičius, įvertinus išankstinius duomenis, per metus mažėjo beveik 7 tūkst. (2012 m. pradžioje – 395 770, 2013 m. pradžioje – 388 917), tiek pat mažėjo ir prie PASPĮ prirašytų asmenų skaičius.  Žinoma, kad statistinio gyventojų skaičiaus ir prirašytų gyventojų skaičiaus skirtumus iš dalies lemia gyventojų migracija ir kt.  

 Privalomuoju sveikatos draudimu neapsidraudusių asmenų skaičius Panevėžio TLK veiklos zonoje (Panevėžio ir Utenos apskrityse) per metus sąlyginai sumažėjo nuo 6,1 proc. (2012 m. pradžioje) iki 5,8 proc. (2013 m. pradžioje) ir tai sudaro maždaug 1600 gyventojų. Reikia pastebėti, kad prie PASPĮ prirašytų ir privalomuoju sveikatos draudimu neapsidraudusių asmenų skaičiai keičiasi kas mėnesį: visus 2012 metus prirašytų gyventojų skaičius tolygiai mažėjo, bet neapsidraudusiųjų skaičiaus mažėjimas buvo stebimas tik iki liepos mėn., vėliau šis skaičius svyravo. Daugiausia neapsidraudusiųjų pernai registruota rugpjūčio mėn. – 6,5 proc.

Tokį praėjusio rugpjūčio išskirtinumą Panevėžio TLK sieja su privalomojo sveikatos draudimo įmokos dydžio pasikeitimu nuo 2012 m. rugpjūčio 1 d. ir emigracija: pasikeitus privalomojo sveikatos draudimo įmokos dydžiui, nemažai žmonių į tai neatkreipė dėmesio ir toliau mokėjo mažesnę įmoką, dėl ko jų draustumas nutrūko, be to, ne visi emigravusieji deklaruoja išvykimą, todėl, nutrūkus įmokų mokėjimui, tampa nedraustais.

Panevėžio TLK Sutarčių skyriaus specialistai įvardija pagrindinę priežastį, kodėl prie PASPĮ prirašytų gyventojų skaičius kai kuriose savivaldybėse gerokai didesnis už statistinį gyventojų skaičių: gyventojai turi teisę prisirašyti prie bet kurioje savivaldybėje esančios PASPĮ. Dėl to, nemažai Panevėžio rajono gyventojų yra prisirašę prie Panevėžio miesto PASPĮ, arčiau Visagino esančių kitų rajonų gyventojai – prie Visagino PASPĮ ir pan. Pavyzdžiui, 2012 m. pradžioje, ligonių kasų informacinės sistemos duomenimis, prie Panevėžio mieste esančių PASPĮ buvo prisirašę net 6404 aplinkinių kaimų gyventojai. Mažiausias skirtumas tarp prirašytų ir statistinių gyventojų skaičiaus buvo Kupiškio rajono savivaldybėje, o Panevėžio rajono savivaldybėje prirašytų gyventojų skaičius buvo gerokai mažesnis už statistinį.  

Duomenys  į Panevėžio TLK informacinę sistemą patenka iš Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro (DPSDR), todėl laikytini patikimais: DPSDR registruojami visi Lietuvos gyventojai, nuolat atnaujinant duomenis –  išregistruojant asmenis, deklaruojančius išvykimą iš Lietuvos, mirusiuosius ir įregistruojant naujagimius ir asmenis,  deklaruojančius atvykimą ir gyvenamąją vietą Lietuvoje.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis