Vaikų dantukų apsaugai – nemokami silantai

Per 2005–2012 metus beveik 300 tūkstančių vaikų dantys buvo nemokamai padengti silantais (t. y. specialia medžiaga, padedančia apsaugoti vaikų dantis nuo ėduonies).
Suleidus dantų skausmą malšinančių vaistų, moteris mirė.
Silantavimas / Egidijaus Jankausko/15min nuotr.

Lietuvoje jau aštunti metai įgyvendinama Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotojos Vaidos Momkuvienės teigimu, vien 2012 metais šiai prevencinei programai skirta ir išleista beveik 2 mln. litų.

Programa skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai. Ar visi, kurie gali pasirūpinti vaikų dantukais, žino ir naudojasi galimybe nemokamai padengti vaikų dantukus silantais?

Laikas, tinkamas silantavimui, gana trumpas. Geriausia dengti ką tik išdygusius dantukus, nes jie dar būna nevisai susiformavę, emalis porėtas, nevisiškai mineralizuotas.

„Šios svarbios prevencinės programos įgyvendinimui Lietuvoje skiriamas didelis dėmesys. Teikiamomis paslaugomis gali nemokamai pasinaudoti kiekvienas mokyklinio amžiaus vaikas, todėl labai raginame visus tėvelius pasirūpinti savo atžalų dantukų sveikata ir rasti laiko nesudėtingai procedūrai“, – sako Vaida Momkuvienė.

Apsauga nuo ėduonies

Ėduonis – viena labiausiai pasaulyje paplitusių dantų ligų tarp vaikų ir paauglių. Silantai – dantų ėduonies profilaktikai skirta skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos. Įvairių šalių mokslininkų duomenimis, ėduonis krūminių dantų vagelėse sudaro 50–88 proc. visų vaikų ir paauglių dantų ėduonies atvejų. Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad 69,4 proc. 7–8 metų vaikų krūminių dantų kramtomųjų paviršių yra pažeisti ėduonies.

Kur ir kaip silantuojami vaikų dantukai Lietuvoje

Nuolatinių krūminių dantų dengimą silantais teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl odontologijos pagalbos paslaugų teikimo arba dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugų teikimo ir apmokėjimo. „Silantavimas – neskausminga, keliolika minučių trunkanti procedūra. Dantuko gręžti nereikia – grąžtas, kurio vaikai paprastai bijo, nenaudojamas. Danties paviršius nuvalomas, apdorojamas poliravimo pasta ir padengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį ar specialų švirkštą. Po to silantas sukietinamas, panaudojant specialią šviesą. Krūminis dantukas formuojasi apie metus laiko ir silante esantis fluoras jį taip sustiprina, kad jis „nebebijo“ ėduonies ir dažniausiai silantavimo kartoti nebereikia“, – teigia bendrosios praktikos gydytoja – odontologė Jūratė Povilonienė.

Dantų dengimą silantais atlieka gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai. Padengus dantukus silantais pirmą kartą, po 3 mėnesių reikia apsilankyti kontrolei, o vėliau – pasitikrinti kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Kada geriausias laikas silantams

Laikas, tinkamas silantavimui, gana trumpas. Geriausia dengti ką tik išdygusius dantukus, nes jie dar būna nevisai susiformavę, emalis porėtas, nevisiškai mineralizuotas. Visiškai dantų mineralizacijai reikia apie poros metų, todėl pirmuosius du metus po išdygimo dantukai yra ypač jautrūs kariesui. Dančiui išdygus, jo vagelės greitai apsineša, atsiranda pirminių ėduonies požymių, o tada silantuoti jau per vėlu – ėduonis tik užkonservuojamas. Todėl gydytojai ir susiduria su pacientų nusivylimu silantais – po jais dantis gali sugesti. Taigi kiekvienas odontologas kiekvieną situaciją priverstas vertinti atskirai.

Sužinok, pasinaudok, būk sveikas!

Jei turite 6–14 metų amžiaus vaikų ir dar nepasinaudojote Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, kreipkitės į savo odontologą. Pasirūpinkite savo vaikų dantukais!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų