„Valstiečių“ registruotas Baudžiamojo kodekso ir Baudžiamojo proceso kodekso įstatymų pataisas dėl atsakomybės už disponavimą narkotikais Seimo salėje pristatė šios frakcijos atstovas Aurelijus Veryga.
Jis teigė, kad tai – alternatyva valdančiųjų iniciatyvai narkotikų dekriminalizavimo klausimu.
„Pakeitimai, tiek mano, tiek teikiančių kolegų manymu, galėtų būti alternatyva tiems projektams, kurie šiuo metu svarstomi Seime, kurie iš esmės išima tam tikrą atsakomybę iš Baudžiamojo kodekso ir perkelia ją į Administracinių nusižengimų kodeksą“, – ketvirtadienį iš Seimo tribūnos kalbėjo A.Veryga.
Reikėtų gydytis, eiti į kursus
Pataisas „valstiečiai“ rengė atsižvelgdami į argumentus, kad narkotikus vartojančius žmones reikia ne bausti, o gydyti, tikino politikas.
Jis kartu su kolegomis frakcijoje nuo baudžiamosios atsakomybės pasiūlė atleisti asmenis, kurie įtariami neteisėtai gaminę, perdirbę, įgiję, laikę, gabenę ar siuntę narkotines medžiagas neturėdami tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, bei kurie kreiptųsi į valstybės instituciją norėdami atiduoti turimas narkotines medžiagas.
Taip pat – jei prisipažintų darę neteisėtą veiką ir jei savo noru kreiptųsi į sveikatos priežiūros įstaigą bei pradėtų priklausomybės nuo narkotinių medžiagų gydymą ar jį tęstų.
O jei tokios priklausomybės nėra – savanoriškai sutiktų lankyti teisės aktų nustatyta tvarka rengiamus kursus apie narkotikų vartojimo žalą.
„Mes nesiūlom atsisakyti veikos kvalifikavimo baudžiamajame kodekse“, – pažymėjo A.Veryga.
Teisti asmenys atsakomybės neišvengtų
Remiantis pataisomis, nuo baudžiamosios atsakomybės nebūtų atleisti asmenys, padarę kelias nusikalstamas veikas, arba kurie būtų paskelbti pavojingais recidyvistais, arba asmenys, kurie turi teistumą, arba kurie dėl disponavimo narkotikais nuo baudžiamosios atsakomybės jau buvo atleisti.
Jei dėl disponavimo narkotikais nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti asmenys per vienerius metus nusižengtų pakartotinai arba nutrauktų pradėtą priklausomybės nuo narkotinių medžiagų gydymą, arba nebaigtų lankyti kursų apie šių medžiagų vartojimo žalą, sprendimas dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės nustotų galioti.
Būtų sprendžiama dėl baudžiamosios atsakomybės už visas padarytas nusikalstamas veikas.
„Valstiečiai“, pasak A.Verygos, mano, kad jų teikiamos pataisos geriau nei valdančiųjų atliepia siekį mažinti narkotikų vartojimą.
Baiminasi, kad narkotikų vartojimas taps norma
„Manom, kad tai geriau padėtų spręsti šitą problemą, nes šios pataisos eina ne narkotikų vartojimo normalizavimo linkme, bet yra iš esmės susiję su skatinimu šitų medžiagų vartojimo atsisakyti.
Šios pataisos eina ne narkotikų vartojimo normalizavimo linkme.
Anksčiau Seimą pasiekusios pataisos atrodytų nekaltai perkelia į Administracinių nusižengimų kodeksą atsakomybę, bet iš esmės jų tikslas, net ir žiūrint į bausmių dydį, siekti normalizavimo vartojimo“, – vertino jis.
A.Verygos pristatytą iniciatyvą sukritikavo atstovė iš valdančiųjų, narkotikų dekriminalizavimo pataisų autorė parlamentarė Morgana Danielė.
„Lietuvos piliečių persekiojimas pagal Baudžiamąjį kodeksą yra perteklinė priemonė, kai kalbame apie mažo kiekių narkotinių medžiagų turėjimą, tačiau jūsų projekte ji sėkmingai lieka, ir dar į Baudžiamąjį kodeksą įrašoma sankcija gydymas.
Čia yra tiesus kelias į stigmatizavimą ir taip jau labai stigmatizuotos paslaugų srities“, – kalbėjo ji.
Mano, kad spaudimas ir sankcijos motyvuoja
Politikė atkreipė dėmesį į siūlymą nuo baudžiamosios atsakomybės neatleisti disponavusiųjų narkotikais, jei anksčiau jie buvo teisti.
Kas, anot jos, reiškia, jog dauguma prasižengėlių vis tiek neišvengs baudžiamosios atsakomybės.
„Turint teistumą jūsų vadinamoji alternatyva negalioja. Tai kaip čia sprendžiasi tada priklausomų žmonių problema? Kaip jūs manot, kiek žmonių pasinaudotų šita jūsų alternatyva, kam ji tiktų su tiek papildomų sąlygų?“ – klausė M.Danielė.
A.Veryga atsakymo nepateikė, tik atkirto nesutinkantis su išdėstytais argumentais.
Žmogui, kuris nori išspręsti problemą, labai svarbi motyvacija, tam tikrais atvejais netgi spaudimo ar sankcijų elementai.
„Manau, kad žmogui, kuris nori išspręsti problemą, labai svarbi motyvacija, tam tikrais atvejais netgi spaudimo ar sankcijų elementai, – kalbėjo jis.
– Panašus principas yra taikomas ir su tėvais, kurie dėl <...> psichoaktyvių medžiagų vartojimo rizikuoja prarasti tam tikras teises ir šis spaudimas sukuria paskatą eiti ir kreiptis pagalbos.
Manau, ne tiek esmė, kur yra įrašyta, ar Baudžiamajame, ar Administracinių nusižengimų kodekse, bet svarbu, kad žmogus, kuris ieško pagalbos, ją gauna ir gali atsakomybės išvengti.“
„Valstiečiai“ anksčiau pasisakė už dekriminalizaciją
Seimo konservatorius Arūnas Valinskas pastebėjo, kad „valstiečių“ valdymo metais, 2018-ųjų pabaigoje Seimas patvirtino Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metų programą, kurioje keliamas uždavinys dekriminalizuoti mažiau pavojingas su narkotikų vartojimu susijusias veikas, už jas numatant administracinę atsakomybę.
„Už tai balsavo virš 100 Seimo narių, įskaitant 43 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narius, įskaitant ir jus“, – kreipdamasis į A.Verygą teigė Seimo narys.
– A.Veryga, teikdamas programai prieštaraujančius siūlymus, pasak jo, eikvoja laiką ir užsiima teisine akrobatika, „kuri niekaip neatitinka deklaruotų tikros dekriminalizacijos tikslų, ir, kaip teigia Teisės departamentas, yra tiesiog kazuistika ir iš esmės net nesuderinama su Baudžiamojo kodekso sistema“.
Sako, kad esmė – ne kodeksas
Į tai atsakydamas, A.Veryga teigė, kad kiekvienas yra laisvas interpretuoti ir vertinti Teisės departamento siūlymus, o į juos Seimas esą gali ir neatsižvelgti.
„Mano manymu, svarbu ne kuriame kodekse yra numatyta atsakomybė, kiek svarbu suteikti galimybę žmogui tos atsakomybės išvengti renkantis alternatyvą“, – kalbėjo „valstietis“.
Jis, esą matydamas, kad narkotikų vartojimą norima normalizuoti, teigė, jog ir jo nuostatos keičiasi.
Seimas balsų dauguma A.Verygos pristatytoms pataisoms dėl atsakomybės už disponavimą narkotikais nepritarė: „už“ balsavo 48 parlamentarai, „prieš“ – 38, o 27 susilaikė.
Kaip balsavo kiekvienas tautos atstovas, galite patikrinti čia.
Paragino teikti siūlymus valdančiųjų pataisoms
Valdančiųjų teiktos pataisos, susijusios su narkotikų dekriminalizavimu, Seime praėjo pateikimo stadiją ir yra svarstomos.
Konservatorius Justas Džiugelis paragino opoziciją teikti siūlymus būtent šioms pataisoms.
„Produktyviau opozicijai būtų teikti siūlymus jau praėjusiam pateikimo stadiją įstatymui.
Būtų produktyvu jei šiuo klausimu susitelktume ir teiktume siūlymus į konkretų projektą.
Taip, jis kelia daug klausimų. Nepaisant to, kad aš pats jį esu pasirašęs, nepritariu visų narkotikų dekriminalizavimui, bet būtų produktyvu jei šiuo klausimu susitelktume ir teiktume siūlymus į konkretų projektą“, – siūlė jis.
Valdantieji atsakomybę už neteisėtą disponavimą nedideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų be tikslo jas platinti siūlo perkelti iš Baudžiamojo kodekso į Administracinių nusižengimų kodeksą.
Negrėstų laisvės atėmimas
Taip pat siūloma, kad nedidelio kiekio narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ir siuntimasis be tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, užtrauktų įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 100 eurų, rašo BNS.
Tokio pat dydžio bauda grėstų ir įkliuvus svaiginantis viešoje vietoje.
Jeigu asmuo pakartotinai įkliūtų su kvaišalais, jis galėtų būti įpareigotas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programose.
Be to, jam gali būti uždrausta lankytis viešoje vietoje vykstančiuose renginiuose nuo vieno mėnesio iki vienerių metų.
Šiuo metu už narkotikų turėjimą be tikslo platinti baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.