Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 09 21

Kaip atpratinti visuomenę nuo narkotikų?

Šių metų rugsėjo 13 dieną LR Seime įvyko konferencija, kurios metu buvo paliesta itin aktuali šių dienų problema – narkotinių medžiagų vartojimas.
/ Įkrauk reporterio nuotrauka

Šių metų rugsėjo 13 dieną LR Seime įvyko konferencija, kurios metu buvo paliesta itin aktuali šių dienų problema – narkotinių medžiagų vartojimas. Konferencijoje, kurios tema – mokslo pažanga – efektyviai narkotikų vartojimo prevencijai, buvo aptariami žalingi įpročiai, įvairios priklausomybės, pateikti tyrimų duomenys ir metodai, kaip su tuo kovoti, taip pat analizuojama mokslo svarba ir poreikis narkotinių medžiagų prevencijai.

Konferencijoje buvo nemažai kalbama apie alkoholio, tabako, vaistų reklamą ir apie tai, kad alkoholio reklamos uždraudimas – teigiama prevencinė priemonė, nes gėrimo dažnis ir kiekis po uždraudimo akivaizdžiai sumažėjo (keturiasdešimt procentų per metus). Tačiau nors ir informacinių sistemų bei mokslinių tyrimų plėtra spartėja, tačiau psichotropinių medžiagų problema mūsų visuomenėje visgi išlieka opi. Buvo gvildenama tiek alkoholio, tabako, tiek ir kitų, nelegalių, narkotinių medžiagų problema. Pastebėta, jog žolės (marihuanos) vartojimas mūsų visuomenėje taip pat paplitęs ir jis įgauna stabilumo požymių. Negana to, problema nevaikšto po vieną – daugėja nusikaltimų, susijusių su neteisėta narkotikų apyvarta. 2011 metais užfiksuotos 2256 nusikalstamos veikos, susijusios su neteisėta narkotikų apyvarta (kasmet jų daugėjo). Nusikaltimai nebūtinai turi būti susiję tik su nelegalių medžiagų pasiūla ar paklausa, tačiau ir su įvykiais, padarytais esant neblaivaus proto. Anksčiau ar vėliau tai tampa neišvengiama, nes ir narkotinių medžiagų priklausomybės tarpusavyje neatsiejamos (mokslas įrodė, jog tie, kurie rūko, tie ir geria, ir vartoja narkotikus, ir t.t., todėl drįsčiau daryti prielaidą, jog piktnaudžiaujantys asmenys anksčiau ar vėliau daro nusikaltimus). Taigi, pasisakę konferencijoje asmenys klausia – kokia nauda iš to mokslo, jeigu politikai patys prieštarauja tyrimų rezultatams, jeigu jie mano esą labiau išprusę už sveikatos ir kt. specialistus, o problema lieka neišspręsta. Didelė problema yra ir tame, tik dauguma jos nepastebi arba ignoruoja. Nereikia laukti, kol situacija tampa dar keblesnė, reikia iš anksto imtis priemonių, kurios turi remtis mokslu. Anot doc. Aurelijaus Verygos, mokslu pagrįstas žalingų įpročių prevencijos ir kontrolės poreikis Lietuvoje. Žinoma, lengva kalbėti, o problemą plačiu mastu sudėtinga greitai išspręsti, tačiau reikia imtis „protingų“ bei kryptingų priemonių ir suvienijus jėgas bent jau mėginti keisti situaciją, o ne sėdėti nuleidus rankas arba daryti taip, kaip palankiau ar paprasčiau man. Kaip Rožė Perminienė pastebi, labai svarbu bendradarbiauti, t.y., dalytis patirtimi, ištekliais, idėjomis, šalims drauge kurti inovatyvias paslaugas, kad būtų pasiekti teigiami pokyčiai ir išspręsti sudėtingi uždaviniai. Ir nors mėginama spręsti šias problemas (konferencijos metu akcentuota ES kovos su narkotikais strategija, NTAKD prevencinės veiklos sistema, „Europos miestai prieš narkotikus“, ECAD, „Europos jaunimas 2006-10/16“ GYTS ir kt.) , tačiau to nepakanka. Reikia ugdyti visuomenės sąmonigumą, o kartu ir patiems būti pilietiškai aktyviais, nes esame sudėtinė visuomenės dalis. Labai paprasta pasmerkti, teisti, kaip ir tapti priklausomybės vergu... tačiau reikia domėtis mokslu, atsirinkti teisingus faktus, nuolat atnaujinti žinias ir pradėti kažką keisti... keisti visuomenę... O geriausia pradėti nuo savęs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?