Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2012 05 21

Mokamose automobilių aikštelėse Šiauliuose už stovėjimą galima ir nemokėti?

Socialinių mokslų daktaro Kęstučio Navicko iniciatyva Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto viešojo administravimo specialybės studentų atlikto Šiaulių miesto mokamų automobilių stovėjimo aikštelių tyrimą, kurio rezultatai šokiravo: 95 proc. vienai ir daugiau valandų savo automobilį palikusių mokamose automobilių stovėjimo aikštelėse asmenų dėl įvairių priežasčių rinkliavos nemokėjo. Beje, tas pats tyrimas parodė, kad už automobilio stovėjimą mokamose automobilių stovėjimo aikštelėse nustatytos rinkliavos nesumokėję asmenys nebuvo patraukti administracinėn atsakomybėn.

Socialinių mokslų daktaro Kęstučio Navicko iniciatyva Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto viešojo administravimo specialybės studentų atlikto Šiaulių miesto mokamų automobilių stovėjimo aikštelių tyrimą, kurio rezultatai šokiravo: 95 proc. vienai ir daugiau valandų savo automobilį palikusių mokamose automobilių stovėjimo aikštelėse asmenų dėl įvairių priežasčių rinkliavos nemokėjo. Beje, tas pats tyrimas parodė, kad už automobilio stovėjimą mokamose automobilių stovėjimo aikštelėse nustatytos rinkliavos nesumokėję asmenys nebuvo patraukti administracinėn atsakomybėn.

Kaune ir kituose miestuose yra telkiamos gausios už automobilio stovėjimą mokamose automobilių stovėjimo aikštelėse nesusimokėjusių asmenų baudėjų pajėgos, tuo tarpu Šiauliuose situacija išlieka rami. Čia gali visai dienai palikti savo automobilį mokamoje automobilių stovėjimo aikštelėje ir likti nenubaustas. Jei situacija ir toliau išliks panaši, tai Šiaulių miesto savivaldybės administracijos biudžetas šiais metais neteks apie 324 tūkst. litų pajamų. Kokių įplaukų dėl tokios situacijos savivaldybės biudžetas jau neteko - belieka spėlioti.

2012 m. kovo mėnesį dr. Kęstutis Navickas ir Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto studentai - V. Šveikauskaitė, R. Stirbytė, A. Janulytė, A. Šležaitė, E. Skrickaitė, V. Jurevičiūtė, G. Ostrauskaitė, D. Čėsinas, M. Kalnikaitė, K. Laniauskaitė, K. Mikolaitytė, L. Juozapaitytė, B. Kneižytė, A. Rupeikaitė, G. Kučinksas - atliko mokamų automobilių stovėjimo aikštelių Šiaulių mieste tyrimą. Tyrimas buvo atliekamas visose Šiaulių miesto mokamose automobilių stovėjimo aikštelėse. Buvo fiksuojamas į mokamas automobilių stovėjimo aikšteles pastatytų automobilių skaičius, stovėjimo trukmė, apmokėjimo/neapmokėjimo ir nubaudimo faktas. Be to, tyrimo metu buvo vizualiai ir techniškai įvertinamas automobilių stovėjimo laiko apskaitos bilietų automatų matomumas, išvaizda bei funkcionalumas.

Viešai yra deklaruojama, kad rinkliava už automobilių stovėjimą Šiaulių mieste renkama darbo dienomis nuo 8 iki 18 valandos, tačiau praktiškai stovėjimas yra nemokamas 24 val. per parą. Su šia rinkliava susijusiuose teisės aktuose reglamentuojama, kad rinkliavos mokėtojai yra transporto priemonių valdytojai, kurie naudojasi Savivaldybės tarybos sprendime nustatytose Šiaulių miesto vietose įrengtomis mokamomis automobilių stovėjimo vietomis, rezervuotomis automobilių stovėjimo vietomis, taip pat statytojai, kurie naudojasi dėl jų statomų ar rekonstruojamų statinių Savivaldybės vardu už statytojų turimų (naudojamų) žemės sklypų ribų įrengtomis rezervuotomis automobilių stovėjimo vietomis. Nežiūrinti į tai, rinkliava netaikoma: transporto priemonėms, pažymėtoms Kelių eismo taisyklėse nustatytais skiriamaisiais ženklais ,,Neįgalieji"; priešgaisrinės apsaugos, policijos, medicinos pagalbos bei kitų specialiųjų (avarinių) tarnybų transporto priemonių, pažymėtų skiriamaisiais ženklais bei specialiais šviesos ir garso signalais, valdytojams, atvykusiems likviduoti avarijų ar dirbantiems apmokestintose gatvėse ir aikštelėse bei turistiniams autobusams turistų įlaipinimo ar išlaipinimo metu. Tam tikrų tikslinių socialinių grupių atleidimas nuo rinkliavos yra daugelio pažangių miestų vertinamas teigiamai, nes tai daro didelę įtaką miesto įvaizdžiui.

Nustatyto dydžio rinkliava mokama: mokamose automobilių stovėjimo vietose įrengtuose stovėjimo laiko apskaitos bilietų automatuose arba iš anksto įsigijus bilietus įmonėje, kuri atlieka mokamų automobilių stovėjimo vietų įrengimą, priežiūrą ir eksploatavimą, rinkliavos surinkimą ir jos mokėjimo kontrolę (sumokėjus nustatyto dydžio mokestį, išduodamas bilietas, suteikiantis transporto priemonių valdytojui teisę nurodytą biliete laiką stovėti jo automobiliui). Dar vienas būdas - už stovėjimą atsiskaityti mobiliuoju telefonu pasiuntus nustatyto turinio trumpąją SMS žinutę savo mobiliojo ryšio operatoriui, jei su juo pasirašyta atitinkama sutartis.

Rinkliava renkama tik nacionaline valiuta (litais, centais). Už automobilio stovėjimą iki 60 min. reikia sumokėti 1 Lt. rinkliavos mokestį, už automobilio stovėjimą ne daugiau kaip vieną dieną - 5 Lt., už automobilio stovėjimą ne daugiau kaip vieną mėnesį - 50 Lt rinkliavos mokestį.

Apibendrinant atlikto tyrimo rezultatus, galima drąsiai teigti, kad Šiaulių mieste yra būtina nedelsiant tobulinti rinkliavos už mokamą automobilių stovėjimą administravimą, nes per 2011 m. surinkti apie 70 tūkst. litų yra ganėtinai prastas rezultatas. Šiaulių mieste, iš šiuo metu mokamose automobilių stovėjimo vietose įrengtų 25 stovėjimo laiko apskaitos bilietų automatų, tik 12 yra tinkami tolesnei eksploatacijai. Kiti bilietų automatai yra funkcionuojantys, tačiau prastos estetinės išvaizdos. Dėl šios priežasties yra būtina atnaujinti stovėjimo laiko apskaitos bilietų automatus, kuriuose būtų įdiegtos saulės baterijos (fotomoduliai), kurių dėka ženkliai sumažėtų Savivaldybės išlaidos elektros energijai.

Džiugu, kad Šiaulių miesto savivaldybės administracija skubiai sureagavo į šią problemą ir visai neseniai su UAB „STOVA" pasirašė sutartį dėl Šiaulių miesto mokamų automobilių stovėjimo vietų, kuriose renkama vietinė rinkliava už automobilių statymą, aptarnavimo, priežiūros ir šios rinkliavos rinkimo paslaugų. Kadangi minėtos sutarties suma yra apie 800 tūkst. litų, tai labai tikimasi, kad naujas rangovas dirbs atsakingai ir duos apčiuopiamų rezultatų.

Pabaigoje belieka tik pasvajoti, kada Šiauliai taps labiau panašesni į Monte Karlą, nes kitais ekonominiais-socialiniais aspektais gerokai atsilieka nuo Monako Kunigaikštystės centro.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos