Ieškant pirmojo darbo arba keičiant darbovietę mūsų lūkesčiai skiriasi: vieni teikiame prioritetą griežtai struktūruotoms darbo valandoms ir apibrėžtoms užduotims, kiti draugiškam kolektyvui, dar kiti atlyginimui, naujai patirčiai ar kitiems dalykams. Įdomu, kas nutinka, kai mūsų lūkesčiai lieka nepatenkinti? Pagal Porter ir Steers (1973) lūkesčių hipotezę, kai mūsų lūkesčiai darbo atžvilgiu (nesvarbu kokie) nėra pateisinami, didėja tikimybė palikti organizaciją. Lūkesčių nepateisinimas, taip pat, veda ir prie mažesnio pasitenkinimo darbu, išėjimo iš darbo, suprastėjusių darbo rezultatų (Wanous et al., 1992) bei mažesnio įsipareigojimo jausmo tai organizacijai (Meyer et al., 2002). Turbūt daug kam ne naujiena ir tyrimais įrodyta tiesa – jei nepatenkinome savo lūkesčių darbdavio atžvilgiu, nusivylėme darbu, organizacija, pradėjome prasčiau atlikti užduotis. Tačiau vis dėlto, ko galima tikėtis iš pirmojo darbo, kad jis nesugriautų mūsų vilčių?
1. Patirtis. Turbūt daugelis sutinka su teiginiu, kad pirmasis darbas suteiks patirties, kad ir kokia ji būtų. Kadangi šiais laikais patirtis yra labai vertinama, svarbu iš darbo semtis viską, kas tik įmanoma. Geriausiu atveju darbuotojas realizuos save, gaus galimybę įgyvendinti teorines žinias praktikoje; blogiausiu – pirmasis darbas taps įrašu gyvenimo aprašyme, palengvinančiu darbo paieškos procesą ateityje.
2. Laiptelis karjerai. Pirmoji darbinė patirtis neabejotinai darys įtaką mūsų karjerai: gali būti taip, kad žmogus nuspręs siekti aukštumų kitoje srityje ar kitoje darbovietėje; arba priešingai – pasiliks toje organizacijoje ir sieks karjeros joje. Pirmasis darbas įgalina išmėginti save konkrečioje srityje ir ši patirtis neabejotinai padeda apsispręsti dėl tolimesnių karjeros veiksmų.
3. Atsakingumas. Žinoma, iš pradžių dėl patirties stokos, naujas darbuotojas gali likti nepakankamai įvertintas, tačiau nereikia pamiršti, kad pagarba ir geras vardas užsitarnaujami per laiką. Juk stengimasis tiksliai atlikti užduotis, prisiimti atsakomybę ir parodyti viską, ką gali, priartina prie lūkesčių išsipildymo.
Galbūt reikėtų mažiau kreipti dėmesį į pasakojimus, kaip vos tik pradedant savo karjerą reikia nešioti kavą, rūšiuoti dokumentus, atlikti kitus pasiuntinuko darbus. Juk kiekvienas mūsų turime vis kitokius lūkesčius darbo atžvilgiu. Statistikos departamento duomenimis, jaunimo nedarbas Lietuvoje sumažėjo 1,1 proc. punkto. Galbūt ir Jūs kaip tik šiuo metu ieškote pirmojo savo darbo? Kadangi, kaip matome, darbdaviai vis dažniau atveria savo duris jauniems žmonėms, pravartu apmąstyti, ko iš tikrųjų tikimės iš pirmojo darbo ir kaip įgyvendinti savo lūkesčius.
Straipsnį parengė teisinių ir personalo valdymo paslaugų įmonė „HOROS“.