„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 04 20

Rolanda Lipnevičiūtė. Muzika, kuri saugo

Muzika – mūsų gyvenimo dalis. Šiandien niekas nesistebi gatvėje, autobuse, automobilyje ar parduotuvėje matydami  po muzikos garsais alsuojančiomis ausinėmis ausis slepiančius ž...

Muzika – mūsų gyvenimo dalis. Šiandien niekas nesistebi gatvėje, autobuse, automobilyje ar parduotuvėje matydami  po muzikos garsais alsuojančiomis ausinėmis ausis slepiančius žmonės. Jie gyvena su muzika. Mes gyvenam su muzika. Kad ir ką darytume: skaitytume, dirbtume, apsipirkinėtume, skubėtume ar lėtai vaikštinėtume miesto gatvėmis, net jei sėdėtume jaukioje kavinėje šalia mūsų savo vietą rezervuojasi muzika. Nejučiomis mano galvoje dėliojasi žinomos lietuviškos muzikos grupės dainos pavadinimas - „Muzika, kuri saugo“. Ar iš tiesų muzika saugo? Kokia muzikos įtaka mūsų gyvenime?

            Pirmiausia noriu įsiklausyti į šiuolaikinių dainų tektus, kurie dažnai tampa cituojami kasdieninėje kalboje ar net puošia mūsų anketas socialiniuose tinkluose. Kiekvienas žmogus dainos tekste atranda tai, ką pats išgyveno, tai ką seniai troško išrėkti, bet taip ir neišdrįso. Tačiau ne visas dainas verta cituoti, reikėtų geriau įsiklausyti.

            Pavyzdžiui „rep“ muzikos stiliuje tik keletas muzikinių grupių ar atlikėjų išvengia į tekstus lyg neišvengiamai įsiterpiančių keiksmažodžių, kurie iliustruoja apdainuojamą pasaulį ar sukuria tam tikrą nuotaiką. Girdėdami muzikiniame fone jie tampa gyvenimo dalimi, kasdienybe, net norma. O apdainuojamas gyvenimas sektinu pavyzdžiu paaugliams.  

            Populiarioji muzika, skambanti radijo stotyse, televizijos ekranuose, internetiniuose portaluose, graži ir „vežanti“ tol, kol neįsiklausai. Nesakau, kad visa muzika tokia, bet vėlgi, reikia atsirinkti. Kartais suvoki niūniuodamas iki kaulo smegenų žinomą dainą, bet išgirdęs tai, ką sako jos tekstas, nerandi nieko gražaus, tauraus, sektino ar bent jau įdomaus. Stebi vaikus dainuojančius žinomas dainas ir klausi savęs: „Ar jie supranta kokią prasmę turi žodžiai, kuriuos nevalingai taria jų lūpos?“. Dainų kūrėjai prisiima didelę atsakomybę už jaunam žmogui pateikiamą pasaulėvaizdį, moralės normas, gyvenimo taisykles.

            Dažnam paaugliui scenoje pasirodantys atlikėjai tampa autoritetais, sektinais pavyzdžiais, todėl iš jų lūpų klausytojų ausis pasiekiantys dainų žodžiai savyje turi daugiau reikšmės nei gali atrodyti. Nepaisant to, tekstai dažnai iškraipo bendrinę kalbos tartį, kertasi su kalbos vartojimo taisyklėmis taip skatindami netaisyklingą vartoseną kasdieninėje šnekoje.

            Neatskiriama ir itin populiari muzikos dalis – video klipai. „Youtube“- viena didžiausių internetinių erdvių, kurioje naršant praleidžiama nemaža laiko. Muzikiniuose klipuose iliustruojami dainos žodžiai, piešiama dainai skambėti tinkama aplinka, sukurianti ar varijuojanti žiūrovo nuotaiką. Kad ir kaip mėgstu žiūrėti muzikinius klipus, negaliu nepastebėti, kad juose vis daugėja įvairių svaigalų vartojimo, patrauklaus rūkymo ar saldžiai erotiškų scenų. Kaip patraukliai ir viliojančiai atrodo tinkamoje šviesoje, skambant „House“ muzikai, į viršų kylantis šviesus cigaretės dūmas, pabėgęs iš seksualių atlikėjos lūpų... Net ir suvokus, kad tai tėra suvaidintas gyvenimo reportažas, pasąmonėje toks gyvenimas yra neatsiejamas nuo jo fone skambančios dainos. Gyvenimo pavyzdys tampa žavus, viliojantis ir norimas išbandyti. Muzikos iliustracija priverčia patikėti, kad tai tinkamiausias būdas klausyti šios muzikos.  Muzikinio klipo scenas bandoma atkurti savo gyvenime – svaigintis, mėgautis kūniškais malonumais,  pasinerti į nuotykius ir ryte, lyg pasibaigus dainai, viską pamiršti. Tokia muzika turi savo aplinką ir klausytojų ratą ir neišvengiamai populiarėja.

            Žinoma, galima teigti, kad ne muzika daro įtaką mūsų gyvenimo būdui, o atvirkščiai muzika tik nekaltai jį atvaizduoja. Tokiu atveju ji sudaro palankias sąlygas plisti ir populiarėti linksmybių kupino ir lengvo gyvenimo iliuzijai, kuri darosi vis patrauklesnė, o  klausytojų auditorijos amžius vis jaunesnis.

            Vartotojiška kultūra veržiasi ne tik į mūsų muziką, bet mes visada turime teisę rinktis. Ar tai muzika, kuri saugo? Ką ritmai, tekstai ir vaizdiniai suteikia žmogui? Koks tokios muzikos tikslas? Vienas žmogus kažkada man yra sakęs, kad taip pat, kaip nuotraukos saugo prisiminimus apie įvykius, taip muzika saugo mūsų emocijas, padeda jas perteikti, išgyventi iš naujo. Muzika - galimybė pajusti, kad pasaulyje nesi vienas. Muzika turėtų žavėti, suteikti peno apmąstymams, sveikam atsipalaidavimui.  Tokia muzika saugo, tokiai muzikai skauda, tik tokia muzika yra verta tapti mūsų dalimi.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“