Lietuvos Respublikos konstitucijos I skirsnio 9 straipsnis labai aiškiai ir visiems suprantamai sako, kad svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu. Referendumą tam tikrais atvejais gali skelbti Seimas arba jei jo reikalauja ne mažiau kaip 300 000 piliečių, turinčių rinkimų teisę. Atkūrus Nepriklausomybę Lietuvoje įvyko tik 8 valdžios skelbti referendumai. Net 14 kartų iniciatyvinės grupės mėgino rinkti parašus referendumui, bet nesugebėdavo surinkti 300 tūkst. piliečių parašų. Paskutinis įvykęs referendumas buvo surengtas 2003 metais dėl Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą.
Šiuo metu mūsų visų laukia ne mažesnis iššūkis – apsispręsti kur link mes judame energetinėje srityje. Deja, už visus mus, sprendžia saujelė valdančiųjų. Pats energetikos ministras Sekmokas sako, kad paprasti piliečiai nieko nesupranta apie energetiką ir su jais nereikia tartis - atseit tai tik laiko gaišimas. Valdantieji išties negaišta - Vyriausybėje jau guli parafuota Visagino atominės elektrinės sutartis, o birželio 28 dieną ją planuoja ir ratifikuoti Seime. Bet kodėl tokia skuba? Kur ekonominiai paskaičiavimai? Kodėl niekas nepasako, kiek kainuos būsimos VAE 1 kilovatvalandė? Kiek iš viso šis projektas kainuos? 18 ar 21 milijardas litų? Galų gale, kodėl nėra atsižvelgiama, kiek Lietuvos poreikiams reikės elektros ateityje? Lietuvoje oficialių duomenų pagrindinis teikėjas yra Statistikos departamentas, kurio duomenų bazėje (2012 06 01 d.) nurodyta, kad bendras elektros energijos suvartojimas šalyje 2008, 2009 ir 2010 m. atitinkamai sudarė 13.00, 12.43 ir 11.74 TWh, o galutiniai 2011 m. duomenys dar nepateikti, tačiau iš paskelbtų mėnesinių rodiklių gaunamas įvertis rodo, kad pernai vartojimas buvo maždaug 2 proc. mažesnis nei 2010 m. Kažkaip pamiršom, kad turime Lietuvos elektrinę ir šiuo metu pradedama eksploatacija jos modernaus 450 MW bloko (VAE reaktoriaus galia 1350 MW). Ar tikrai įvertinam faktą, kad auga kogeneracinių (biokuro pagrindu veikiančios elektrinės, kurios gamina ne tik elektrą, bet ir šilumą) elektrinių bendras galingumas, be to plečiasi vėjo jėgainių tinklas.
Ką mano ekonomistai bei su korupcija kovojantys specialistai apie šį projektą? Profesorius R. Rudzkio nuomone VAE yra itin rizikingas projektas, nes mūsų šalies finansiniai ištekliai yra iš ties riboti (prognozuojama, kad valstybės skola metų pabaigoje sieks 51 milijardą lt), o urano sodrinimo kaina brangs. Jis siūlo šio projekto vykdymą atidėti bent jau tol, kol paaiškės dujų rinkos tendencijos. Pasak Tarptautinės nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ vadovo Sergejaus Muravjovo, tokie stambūs strateginiai projektai privalo būti itin skaidrūs, tačiau Visagino atominės elektrinės projekte to skaidrumo kol kas trūksta. Tokie svarbūs strateginiai projektai kaip Visagino atominė elektrinė turi didelę korupcijos riziką bent jau dėl dviejų priežasčių: 1) mes turėsime išleisti daugiau nei 17 mlrd. Lt mokesčių mokėtojų pinigų per tam tikrą laiko tarpą, tai yra milžiniški pinigai; 2) labai mažai žmonių, kurie iš tiesų supranta, kaip ir kas turi būti daroma. Atsiranda didžiulė žinių asimetrija ir terpė piktnaudžiauti žmonių nuomone ir, be abejo, viešaisiais finansais.
Priminsiu, kad šiuo metu pasaulyje priskaičiuojama 441 veikiantis branduolinis reaktorius ir 194 atominės elektrinės. Tuo pačiu jos sukoncentruotos tik 30 šalių. Tokios modernios šalys, kaip Vokietija, Norvegija, Japonija atsisako atominių elektrinių. Ar mes lygiuosimės į NVS šalis, kur atominių elektrinių koncentracija didžiausia ar mes rinksimės kitą kelią priklauso nuo mūsų pačių!
p.s. Šiuo metu su komanda intensyviai renku parašus. Tauta turi pati nuspręsti dėl atominės elektrinės statybų! Šis sprendimas turi būti priimtas Tautos referendumu!
Domas Petrulis
Panevėžio rajono savivaldybės Tarybos narys