„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Graužikų naikinimas: mitai ir realybė

Didžiausi būriai graužikų į šiltesnes vietas patraukia rudenį. Visuomenėje gausu įvairių patarimų, kaip naikinti mus puolančius kenkėjus, bet ar jie visi teisingi ir saugūs? Kenkėjų kontrolės ekspertai neigia 6 klaidingiausius mitus apie graužikų kontrolę.
Žiurkė Laisvės alėjoje
Žiurkė Laisvės alėjoje / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Klaidinga manyti, jog tie, kurie augina katiną, gali nesukti galvos dėl graužikų. Deja, pasak ekspertų, ne visi katinai turi polinkį medžioti. Be to, jei namuose yra pakankamai maisto, pelė katinui greičiausiai pasirodys neskani. Taip pat  abejotina, ar katinas pajėgtų sumedžioti visus graužikus, kai yra didelis užkrėstumas.

Daugelis mano, kad nuodai neefektyvūs. Šis mitas susiformavo dėl to, kad gyventojai naudoja nuodus netinkamai, t.y. per mažomis dozėmis, pasirenka graužikams nepatrauklią nuodų formą, beria nuodus netinkamose vietose.

Tinkamų nuodų reikalingas kiekis, subertas į specialias dėžutes ar indelius ir pastatytas graužikų mėgstamose vietose, užtikrina priemonės efektyvumą ir saugumą.

Taip pat daugelis galvoja, jog graužikus ir kitus kenkėjus atbaido ultragarsas. Neretai reklaminiuose tekstuose skelbiama, jog tokia atbaidymo sistema – puiki priemonė, iš namų išprašanti nepageidaujamus įnamius: peles, žiurkes, tarakonus, vorus, muses, uodus, blakes ir kt.

Tokie skelbimai iš tiesų sugundo ne vieną vartotoją – nusiperki prietaisą, įjungi į elektros lizdą ir po savaitės–trijų kenkėjai palieka Jūsų namus. Iš tikrųjų daugybė mokslininkų tyrimais įrodė, jog ultragarsinės atbaidymo sistemos neveikia – galimybė kenkėjus atbaidyti ultragarsu egzistuoja tik teoriškai.

Klysta ir tie, kurie perka neaiškios kilmės skysčius, piliules ar kitas priemones iš nespecializuotų prekyviečių, pavyzdžiui, turgaus.

Neretai girdimi pasakojimai apie stebuklingas priemones, kurios akimirksniu išnaikina didžiules graužikų populiacijas.

Visgi, jei ir pasiseka turguje įsigyti tokią priemonę, niekada negalite garantuoti saugumo. Turgaus prekeiviai neatsako už pasekmes, neinformuoja apie galimą nuodų pavojų Jums ar Jūsų vaikams, augintiniams.

Jei norima apsisaugoti nuo nepageidaujamų „svečių“, išvengti jų platinamų ligų, rekomenduojama itin atsargiai ir atsakingai rinktis naikinimo bei prevencijos priemones.

Neretai pasitaiko ir bandymų graužikus naikinti mase, pagaminta iš cemento, cukraus ir miltų. Tokią košę pelės ir žiurkės ės tik tokiu atveju, jei vyrauja badas ir aplinkui nėra nė trupinėlio kitokio maisto. Ši priemonė neefektyvi – naikinimas užtruks ilgą laiką ir greičiausiai norimo rezultato nepasieksite.

Tikima, kad graužikus galima atbaidyti natūraliomis priemonėmis: juodaisiais pipirais, pipirmėtėmis ir kt.

Neva rekomenduojama pipirus barstyti tose vietose, kur buvo pasirodę graužikai, arba tarpeliuose galima prikaišioti medvilnės gabalėlių, suvilgytų pipirmėčių eteriniame aliejuje. Taip pat teigiama, kad atbaidyti kenkėjus padeda pipirmėtės, pasodintos vazonėliuose.

Pipirmėtės tinkamos gaminti skanią arbatą, gardinti desertą, tačiau pelių iš namų neišprašys.

Kenkėjų kontrolės ekspertai tikina, jei turite pakankamai kantrybės ir laiko, galite išmėginti natūralias priemones – bent jau namai pakvips įvairiais maloniais kvapais.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“