Lietuvių aplinkosaugos projektas prisidėjo prie „žaliojo pasaulio“ išsaugojimo ir sukūrė „žaliąją“ technologiją – tokius prioritetus inovacijų apdovanojimams šiemet skelbė EUREKA programai pirmininkaujanti Izraelio valstybė.
Aplinkosaugines ir farmacines technologijas kuriančios įmonės UAB „Biocentras“ specialistai kartu su mokslininkais iš Kauno technologijos universiteto ir Latvijos valstybinio Medienos chemijos instituto sukūrė pažangią technologiją užterštam naftos produktais gruntui valyti. Naftos išsiliejimai labai žalingi aplinkai, o išvalyti dideles teritorijas sudėtinga, tad pastangos spręsti šią problemą europiniu lygmeniu itin vertinamos.
Projekto metu buvo eksploatuojamas eksperimentinis grunto valymo technologinio proceso įrenginys. Jį pasitelkus Lietuvoje buvo išvalyta daugiau kaip 22 tūkst. tonų grunto nenaudojant nei žalingų aplinkai chemikalų, nei genetiškai modifikuotų technologijų. Išvalytas dirvožemis vėl tampa švarus ir gali būti naudojamas visų rūšių augalams auginti.
Lietuvių pasiūlytas uždaras, biodegradacijos principu paremtas, užteršto grunto valymo būdas yra ne tik švaresnis, ekologiškesnis, bet ir pigesnis už šiuo metu naudojamas technologijas. Jį galima pasitelkti ne tik ekstremaliais atvejais, bet ir įprastoms reikmėms – valant gruntą šalia degalinių, naftos bazių, šiluminių trasų.
Patekęs į geriausiųjų trejetuką, lietuvių ir latvių projektas, kurio vertė – 0,75 mln. eurų, nurungė kitus du finalininkus su daug didesniais biudžetais: švedų, airių ir Jungtinės Karalystės projektą, kurio vertė – 4,2 mln. eurų, bei ispanų ir prancūzų projektą, kainavusį 1,51 mln. eurų.