Specialistai: energiniai gėrimai skatina priklausomybę

Ar žinote, kad energinių gėrimų galima perdozuoti, todėl per dieną tokio gėrimo galima išgerti tik 1 skardinę? Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras įspėja, kad išgėrus didesnį kiekį energinių gėrimų, gali pakilti arterinis kraujospūdis, pasireikšti tachikardija (dažnas širdies plakimas), psichomotoriniai sutrikimai ar padidėti cukraus kiekis kraujyje.
Energiniai gėrimai
Energiniai gėrimai / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Kofeinas

„Kai išgeriate energinio gėrimo, po stimuliavimo (tai yra energijos antplūdžio) prasideda slopinimo etapas – jaučiatės išsekęs ir vėl atsiranda noras būti energingesniems, taip išsivysto priklausomybė nuo šio gėrimo. Energijos atsargų nėra daug ir kurį laiką pavartojus energinius gėrimus, jos visiškai išsenka. Tada jaučiate nuovargį, susierzinimą, kankina nemiga, o vėliau gali išsivystyti ir depresija“, – pasakojo Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistė Roberta Tamulevičiūtė.

Energiniai gėrimai pavojingi tiems žmonėms, kurie sega širdies ligomis ar turi didesnį kraujospūdį. Energiniuose gėrimuose yra kofeino, kurio dideli kiekiai gali būti žalingi, todėl šių gėrimų nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams.

Kodėl kofeinas žalingas mūsų sveikatai? Kofeino poveikis psichikai yra dvejopas: mažos dozės pasižymi stimuliuojamuoju poveikiu, gerina dėmesio koncentraciją. Tačiau vartojant kofeiną didelėmis dozėmis, gali išryškėti intoksikacijos kofeinu simptomai: dirglumas, nerimas, nemiga, nerišlios mintys ir kalba. Tokie simptomai būdingi ir daugeliui psichikos sutrikimų.

Be to, kofeinas aktyvina diurezę – t.y. skatina skysčių ir kitų naudingų medžiagų, tokių kaip vitaminai, mineralai, išsiskyrimą iš organizmo. Kofeinas taip pat didina širdies susitraukimų dažnį, o per dideli jo kiekiai gali sukelti tachikardiją, taip pat gali atsirasti nemalonių pojūčių,  susijusių su virškinamojo trakto veikla. Kofeinas skatina apatinio stemplės sfinkterio atsipalaidavimą, dėl to vystosi palankios sąlygos gastroezofaginiam refliuksui atsirasti, tai yra nuolatinis procesas, kurio metu rūgštus skrandžio turinys, iš skrandžio pakyla į stemplę.

Kofeinas aktyvina skrandžio sulčių sekreciją, tai didina tikimybę susirgti skrandžio opalige. Didesnės nei 300 mg/per parą dozės ypač kenkia nėščiosioms, nes gali paskatinti persileidimą bei lėtinti vaisiaus vystymąsi ir svorio augimą. Kofeino turinčių gėrimų nepatartina vartoti prieš miegą, nes poveikis prasideda pusvalandžio laikotarpiu nuo rezorbacijos pradžios ir trunka apie 3–4 val., dėl to pailgėja užmigimo laikotarpis, sutrinka miego ciklas bei žmogų gali pradėti kankinti nemiga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų