Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kava užkerta kelią depresijai?

Moterys, kurios išgeria du ar daugiau puodelių kavos per dieną, yra kur kas mažiau linkusios panirti į depresiją, – rašoma bbc.com tinklalapyje.
Kava
Kava / Gedimino Savickio/BFL nuotr.

Dar nėra iki galo aišku, kodėl kava turi tokį poveikį, tačiau tyrimo autoriai mano, kad kavoje esantis kofeinas gali šiek tiek pakeisti smegenų chemiją, kadangi kava be kofeino tokio efekto žmogaus organizmui nepadarė.

Harvardo universiteto Medicinos katedros mokslininkai tyrė daugiau nei 50 tūkst. moterų sveikatą nuo 1996 iki 2006 metų. Remdamiesi padarytos apklausos duomenimis, jie nustatė tyrime dalyvavusių moterų suvartojamo kofeino kiekį.

Per šį laikotarpį tik 2,600 respondenčių išsivystė depresija, daugelis iš jų kavą gerdavo labai retai. Palyginus su moterimis, kurios per savaitę išgerdavo vos vieną kavos puodelį, toms tyrimo dalyvėms, kurios gerdavo du ar tris puodelius kavos per dieną, buvo 15 proc. mažesnė depresijos rizika. O moterims, kurios kavos gėrė keturis ar daugiau kartų per dieną, ši rizika sumažėjo iki 20 proc.

Dažnai kavą geriančios moterys taip pat buvo linkę rūkyti ir gerti alkoholį, tačiau joms buvo mažesnė tikimybė turėti antsvorio, stipriai sumažėjo kraujo spaudimo pakilimo ir diabeto rizika.

Mokslininkai tvirtina, kad jų padarytos išvados puikiai papildo kito tyrimo autorių hipotezę, kad kava mažina savižudybių riziką.

Manoma, kad svarbiausias kavos akcentas yra kofeinas, mat jau nuo seno žinoma, kad ši medžiaga stiprina gerovės ir energijos jausmus. Negana to, kava fiziškai paveikia smegenų funkcijas ir perdavimus, užblokuodama tam tikrus cheminius receptorius, pvz. miegą, nuovargio jausmą „provokuojančią“ medžiagą, adenoziną.

Profesorius Bertilis Fredholmas, farmakologijos ir fiziologijos ekspertas Švedijos Karolinska institute, teigia, jog minėto tyrimo rezultatai yra išties puiki žinia kavos mylėtojams: „Šio tyrimo rezultatai puikiai sutampa su tuo, ką mes jau esame išsiaiškinę apie kavą ir jos poveikį smegenims. Ji užblokuoja adenoziną, kuris turi panašų poveikį kaip ir dopamino gamyba. Todėl dabar aišku, kad smegenų dalys, kuriose yra daug dopamino, yra kur kas svarbesnės, kalbant apie depresiją, nei buvo anksčiau manyta.“

Vis dėlto mokslininkai sutinka, kad, norint tvirtai įrodyti šias išvadas, dar reikia padaryti ne vieną tyrimą, nes kol kas dar nėra apibrėžta, kiek kofeino per dieną žmogui galima suvartoti, tačiau nėščioms moterims patariama vartoti ne daugiau nei 200 mg. kofeino per dieną.

Kiek kofeino?
Viename puodelyje tirpios kavos: 100 mg.
Viename puodelyje filtruotos kavos: 140 mg
Viename puodelyje arbatos: 75 mg.
Vienoje skardinėje kokakolos: 40 mg.
Viename 50 g. gabalėlyje pieniško šokolado: maždaug 25 g. kofeino.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?