Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2009 12 30

Linksmas šventes lydi pagirios prie vairo

Daugelis mūsų nė nenutuokia, kad vairuoti, kol jaučiami pagirių simptomai, yra pavojinga, nors alkoholio kiekis kraujyje ir neviršija leistinos normos. Po švenčių prie vairo sėstis skubantiems žmonėms specialistai pataria malšinti pagirias ne vaistais, o sočiu miegu ir poilsiu.
Automobilis
Automobilis. / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.
Temos: 1 Pagirios

Ne vienam vairuotojui poryt, pirmą naujų metų dieną, po bemiegės nakties ir gausių vaišių teks sėstis prie automobilio vairo. LŽ domėjosi, kaip iš vakaro vartojus alkoholinių gėrimų elgtis, kad kitą dieną pagirios netaptų skaudžios nelaimės kelyje priežastimi. Pasirodo, kai kurie tarp žmonių populiarūs pagirių malšinimo būdai gali pridaryti daugiau bėdos negu naudos, todėl specialistai įspėja: net mažas kiekis alkoholio turi poveikį organizmui ir kelia pavojų eismo dalyviams.

Pagiringas irgi pavojingas

Dauguma vairuotojų įsitikinę, kad užtenka po išgertuvių numigti 6 valandas, rytą gerti daug skysčių arba net vaistų ir jau galima saugiai vairuoti mašiną. Medikai su tokia nuomone kategoriškai nesutinka.

Dauguma vairuotojų įsitikinę, kad užtenka po išgertuvių numigti 6 valandas, rytą gerti daug skysčių arba net vaistų ir jau galima saugiai vairuoti mašiną. Medikai su tokia nuomone kategoriškai nesutinka.

Apsinuodijimų informacijos ir kontrolės centro klinikinė toksikologė Gabija Dragelytė LŽ paaiškino: jei vakare 80 kilogramų sveriantis sveikas vyras išgers butelį degtinės, labai tikėtina, kad kitos dienos rytą ir net po pietų jo kraujyje alkoholio kiekis tikrai viršys leistiną normą. „Kai išgeriama tiek alkoholio, prieš sėdant prie vairo rekomenduočiau padaryti 24 valandų pertrauką“, – patarė toksikologė.

„Renaul“ vairavimo mokyklos direktorius Zbigniewas Weselis tvirtino, kad jei alkoholio matuoklis neužfiksuoja girtumo, tai dar nereiškia, jog galima vairuoti automobilį praėjus kelioms valandoms po svaigalų vartojimo. Jo teigimu, tokie vairuotojai būna gerokai mažiau susikoncentravę. „Nors asmuo atrodo jau blaivus, organizmas dar būna nespėjęs visiškai atsigauti, kad galėtų tinkamai funkcionuoti didesnės rizikos situacijose, kokios pasitaiko vairuojant automobilį. Kad baigtųsi alkoholio poveikis, turi būtinai praeiti tam tikras laiko tarpas. Todėl planuojant vairuoti automobilį po svaigalų vartojimo vertėtų palaukti bent 10 valandų“, – dėstė Z.Weselis.

Dar metų pradžioje Jungtinėje Karalystėje esančiame Brunelio universitete atliktas tyrimas parodė, kad vakare šventę ir iš ryto pagirių simptomų jautę vairuotojai keturis kartus dažniau viršijo greitį, keturis kartus dažniau netinkamai manevravo, dvigubai dažniau nestojo prie raudono šviesoforo ar „Stop“ ženklo bei darė kitų eismo taisyklių pažeidimų. Be to, buvo sulėtėjusi tokių žmonių reakcija – jie perpus lėčiau priėmė sprendimus kelyje.

Pataria išlaukti

Tai, kad po didžiųjų švenčių keliuose ir gatvėse padaugėja pagiringų vairuotojų, neslėpė nei policijos pareigūnai, nei toksikologai. Teismo medicinos instituto Toksikologijos laboratorijos skyriaus vedėja Zita Minkuvienė LŽ patvirtino, jog šventiniu laikotarpiu į laboratoriją tradiciškai daugiau atsiunčiama žmonių kraujo mėginių alkoholio koncentracijai nustatyti. „Viskas priklauso nuo to, kiek įtartinų vairuotojų patikrina policija. Tačiau, kaip rodo patirtis, didžiųjų švenčių laikotarpiu atliekame daugiau tyrimų, kad laboratoriškai nustatytume vairuotojų blaivumą“, – kalbėjo Z.Minkuvienė.

Vilniaus kelių patrulių rinktinės vadas Marius Putrimas LŽ neneigė, jog po švenčių ne vienas asmuo ryžtasi sėstis prie vairo „su kvapeliu“. Pasitaiko atvejų, kai vairuotojai net nejaučia pagirių, tačiau patikrinus jų blaivumą alkoholio matuokliu rezultatas rodo visai ką kita. „Jei svaigalai būna vartojami iki išnaktų, kitą dieną patarčiau nesėti prie vairo bent iki vakaro. Taip pat rekomenduočiau gerai išsimiegoti, sočiai pavalgyti ir atgauti jėgas. Dar geriau būtų, jei vairuotojai po švenčių galėtų pasitikrinti blaivumą alkoholio matuokliu. Tačiau tokį prietaisą turi retas žmogus“, – LŽ sakė M.Putrimas.

Lietuvoje vairuotojams leistina alkoholio norma kraujyje – 0,4 promilės. Tiems, kurie neturi 2 metų patirties ar vairuoja sunkesnį kaip 3,5 tonos sunkvežimį, leistina norma – 0,2 promilės. Mūsų krašte beveik kas aštuntą avariją sukelia neblaivūs asmenys. Neabejojama, kad ši statistika būtų dar skausmingesnė, jeigu į ją būtų įtraukti eismo įvykiai, sukelti pagiringų žmonių.

Pagrindiniai pagirių simptomai, lemiantys neatidų vairuotojų elgesį gatvėse: bendras kūno nuovargis, silpnumas, troškulys, galvos ir raumenų skausmas, pykinimas, vėmimas, miego trūkumas, sumažėjęs dėmesys ir koncentracija.

Mitai ir tikrovė

Nemažai taurelės nevengiančių vairuotojų įsitikinę, kad po išgertuvių pagirias palengvina ir alkoholio poveikį pašalina liaudiški metodai, tačiau jų veiksmingumu gydytojai labai abejoja. Nors kai kurie „sveikatos taisymo“ būdai iš tiesų pagerina fizinę savijautą, jie bejėgiai stebuklingai greitai iš organizmo „išvaryti“ alkoholį.

Pagrindiniai pagirių simptomai, lemiantys neatidų vairuotojų elgesį gatvėse: bendras kūno nuovargis, silpnumas, troškulys, galvos ir raumenų skausmas, pykinimas, vėmimas, miego trūkumas, sumažėjęs dėmesys ir koncentracija.

Pasak toksikologų, vienas dažniausiai paplitusių mitų, kad sotūs ir riebūs užkandžiai sumažina svaigalų poveikį ir pagreitina jų pasišalinimą iš organizmo. Iš tiesų riebus maistas pratęsia girtumą, o pagirios trunka net kelias dienas ir būna daug sunkesnės. Pasirodo, apsunkusiam organizmui tiesiog sunku pašalinti alkoholį.

Gydytojai primena, kad aspirino tabletė taip pat nepadeda greičiau išsiblaivyti, nes šis vaistas neslopina svaigalų poveikio, neskatina jų išsiskyrimo iš organizmo ir neskaldo alkoholio. Jei kamuoja pagirios, toksikologai primygtinai rekomenduoja neiti į pirtį. Kaitinimasis ir gausus prakaitavimas net jokiomis ligomis nesergančiam žmogui gali būti pavojingas, nes kartu su toksinėmis medžiagomis organizmas netenka daug skysčių. Ne vieta pagirioms lengvinti ir karšta vonia – ji tik dar labiau išvargins širdį.

Stebuklų nebūna

Savijautą po išgertuvių gali palengvinti vitaminų B6 pagrindu pagaminti vaistai. Šie preparatai įveikia ne pagirių požymius, o jų priežastį. Toksikologai B grupės vaistais gydo net rimtas ligas, susijusias su alkoholiu. Tačiau tikėtis, kad po išgertuvių suvartojus vienkartinę jų dozę įvyks stebuklas, neverta. Norint sulaukti teigiamo efekto vitaminų B6 pagrindu pagamintus vaistus reikėtų gerti ilgesnį laiką.

Buvęs ilgametis Vilniaus greitosios pagalbos ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjas, patyręs toksikologas Raimundas Purvaneckas pagirioms lengvinti pataria vartoti nebrangiai pagaminamo gėrimo iš džiovintų slyvų, razinų ir abrikosų. Tiesa, jis stebuklo nesukurs, tačiau padės alkoholio nualintam organizmui. „Į trilitrinį stiklainį pripilkite vaisių per du pirštus ir užpilkite verdančiu vandeniu. Šį gėrimą tinka vartoti jau kitą dieną. Jis yra ne tik skanus, bet ir turtingas kalio, kurio labai reikia mūsų širdžiai ir kurio gerdami alkoholį mes tikrai daug netenkame“, – negailėjo patarimų R.Purvaneckas.

Šiaip ar taip, stebuklingo būdo, kaip po linksmų išgertuvių akimirksniu virsti blaiviems, nėra. Todėl švenčių laukiantiems vairuotojams kelių patruliai pataria prieš sėdant prie vairo adekvačiai įvertinti situaciją, o toksikologai linki „neperlenkti“ ir jausti ribas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos