„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Lukoil“ atstovė: per pastaruosius ketverius metus benzino paklausa sumažėjo beveik dvigubai

Lietuvos automobilių parko dyzelizacija vyksta sparčiai. Anot degalinių tinklo „Lukoil“ atstovės Justinos Vaitkevičiūtės iš viešųjų ryšių agentūros „Ad Verum“, nuo 2008 iki 2012 metų praktiškai dvigubai sumažėjo benzino paklausa, kiek mažiau – suskystintų dujų. Tuo tarpu dyzelino populiarumas palaipsniui auga, kaip ir kai kurių nišinių produktų – pavyzdžiui, 98E15 degalų.
Degalinė
Degalų kainos artėja prie naujų aukštumų / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Apie degalų pardavimo tendencijas, kitas degalų rūšis bei vieną įdomesnių naujovių – bioetanolį – pasikalbėjome su „Lukoil“ atstove. 

– Kokie yra pardavimų pokyčiai/tendencijos – benzino, dyzelino, etanolio, dujų, 98E15?

– Jau kurį laiką matome oficialius pranešimus ir tai yra viešai prieinama informacija, kad rinkoje nuo 2008 metų iki 2012 metų beveik dvigubai sumažėjo benzino rūšių paklausa. Dyzelino paklausa toliau auga – taip yra dėl Lietuvos automobilių parko dyzelizacijos. Automobilinių suskystintų dujų paklausos kreivė  krinta žemyn, nors ne taip stipriai kaip benzino rūšių.  98e15, palyginus su kitais benzinų produktais, populiarumas auga.

– Ar galima būtų palyginti degalus prieš 20 metų ir dabar? Kaip jų specifikas įtakoja degalinėse naudojami priedai? 

– Degalų kokybė auga kartu su rinkos poreikiu, su dinamišku ir vis atsinaujinančiu automobilių parku. Be to, Europos Sąjungos priimamos direktyvos dėl biopriedų naudojimo parduodamų degalų sudėtyje tampa vis labiau griežtesnės ir biopriedų sudedamoji dalis vis didėja, kas lemia degalų ekologiškumo geresnius rodiklius (kaip žinome, jau senai Lietuvoje nebeprekiaujama 92 benzinu). Papildomi firminiai priedai, kuriuos kaip išskirtinumą prieš konkurentus naudoja degalinių tinklai, rinkoje atsirado  daugiau nei prieš 10 metų. Daugiafunkciniai degalų priedai, kuriuos turi beveik visi degalinių tinklai, turi nemažą teigiamą poveikį automobilio variklio darbui.

– Jau kelerius metus parduodate bioetanolį. Neretai kalbama, kad bioetanoliu varomos mašinos neįmanoma užvesti prie didelių šalčių ir kad E85 graužia visas gumas ir tarpines. Galite tokius gandus patvirtinti ar paneigti?

– Mūsų kompanija nedirba gandų lygyje.  Reikia žiūrėti kiekvienu konkrečiu atveju atskirai ir pačiam vartotojui būtina skirti daugiau dėmesio transporto priemonei, ypač keičiantis šiltam ir šaltam sezonui, o ne tik ar transporto priemonė pritaikyta tam, ar  gali naudoti  tokius degalus ar ne. Mūsų manymu, kiekvienas sąmoningas automobilio vairuotojas turėtų išmanyti jo vairuojamos transporto priemonės techninę specifikaciją, kurioje nurodytas tam automobiliui tinkami degalai. Jie, ypač etanolio pagrindu,  yra skirti naudojimui transporto priemonėse, bet ne  ilgam saugojimui.  

Bioetanolis E85 yra mišinys, kurio 85 proc. sudaro etanolis ir 15 proc. benzinas. Šis mišinys atitinka ES standartus pagal  LST CEN/TS 15293:2011 . Šiuose degaluose taip pat naudojami antikoroziniai priedai.

Papildomai  reiktų atkreipti dėmesį, kad E85 yra gaminamas ir parduodamas pagal sezoniškumą, t.y. pagal lakumo klases (pvz. klasė A taikoma vasaros metu nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 1 d.), todėl šaltuoju periodu , kad užtikrinti tinkamą jų garavimą degalų padavimo sistemoje automobilyje, reikia naudoti būtent tam sezonui pritaikytus  degalus.

– Kokios modifikacijos automobiliui reikalingos, norint naudoti E85 arba 98E15?

– Bioetanolis E85 gali būti naudojamas automobiliuose, kuriuose įrengti specialiai šiems degalams pritaikyti varikliai su „Flexi Fuel Vehicles“ sistema. Bioetanoliui pritaikyti automobiliai taip pat gali būti varomi ir 95 benzinu. Beje, E85 tinka ir daliai į Lietuvą iš JAV importuojamų automobilių.

Naudojant bioetanolį, išskiriama iki 80 proc. mažiau anglies dvideginio

Dėl 98E15 – tai  biodegalų ir degalų mišinys 98E15, kurio sudėtyje yra 15 proc. etanolio, oktaniniu skaičiumi prilygsta 98 benzinui ir tinka daugumai automobilių su benzininiais varikliais.  Pasirenkant šiuos degalus, reikia atsižvelgti į automobilio technines  specifikacijas.  Daug diskusijų sukėlę naujieji rinkai pristatyti degalai jau pardavinėjami 72 – ose „Lukoil“ degalinėse Lietuvoje.

– Kokia nauda iš E85 (ar 98E15) naudojimo? Koks degalų sąnaudų skirtumas, lyginant su paprastu E95?

– Pasirinkęs vairuoti automobilį varomą E85, žmogus pasirenka galimybę mažinti aplinkos taršą ir demonstruoja gerbiantį požiūrį į supančią aplinką. Bioetanolis yra ekologiškas variklių kuras, nes jį naudojant išskiriama iki 80 proc. mažiau anglies dvideginio, t.y. „šiltnamio efektą“ sukeliančių dujų, nei naudojant naftos pagrindu gaminamą kurą. Bioetanoliui gaminti naudojamos grūdinės kultūros sugeria anglies dvideginį iš oro ir taip yra sumažinama šių dujų koncentracija atmosferoje.

98E15 degalų mišinys yra pigesnis už įprastą 95 markės benziną, o degalų sunaudojamas kiekis  priklauso nuo automobilio techninės charakteristikos bei vairavimo sąlygų. 98E15 degalai turi geresnes ekologiškumo savybes, nes jų sudėtyje esanti 15 proc. bioetanolio dalis sudega greičiau ir į aplinką yra išmetama proporcingai mažesnė dalis teršalų. Taigi vairuotojai, kurie turi benzinu varomą, ne senesnę kaip 10 m. transporto priemonę, gali rinktis, kurie degalai jo automobiliui tinka labiau – įprastas 95 benzinas ar degalų mišinys 98e15.

– Ar paprasti degalai (pvz. E95) turi etanolio?

– Taip, pagal  ES direktyvas, 95 oktano benzine etanolio dalis gali siekti iki 10 proc. 

– Ar Lietuvoje parduodami degalai yra tokios pat kokybės kaip ir gretimose valstybėse, pvz. Lenkija, Vokietija, Baltarusija?

– Lietuvoje parduodami degalai atitinka ES standartus.

Kokybę ES apibrėžia ES standartai, tačiau jie nacionaliniu lygmeniu gali turėti kai kurių parametrų nuokrypių. Degalai, kurie gaminami Baltarusijoje ar kitaip tariant Baltarusijos rinkai, atitinka tos šalies technines normas ar jų vietinius standartus (GOST).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų