Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Šachmatai bėgimo takelyje

Vilnietis Vitalijus Kozlovas vienas iš paskutiniųjų įšoko į Pekino link skriejantį Lietuvos Olimpinį traukinį. Likus vos mėnesiui iki olimpinio 800 metrų bėgimo kvalifikacijos jis įvykdė olimpinį B normatyvą bei pasiekė naują Lietuvos rekordą, įveikdamas distanciją per 1:46.58 minutės. Tai įvyko šalies čempionate Kaune liepos viduryje.
Vitalijus Kozlovas
Vitalijus Kozlovas / Žilvino Pekarsko/ „15min.lt“ nuotr.

 

Pačiam Vitalijui tai ir yra kol kas didžiausias sportinis pasiekimas jo karjeroje, nors pats jis sako, jog tai nėra labai geras rezultatas. Priežastis labai paprasta – trūksta konkurencijos. Jau trečius metus Vitalijui pasipriešinti nesugeba nei vienas šalies vidutinių nuotolių bėgikas. Atėnų olimpinių žaidynių dalyvis Mindaugas Norbutas dar bandė priešintis mūsų pašnekovui, tačiau jis gerokai vyresnis ir po truputėlį traukiasi iš didžiojo sporto. Mūsų kaimynų rezultatai irgi daug geresni – latvių geresnis trimis sekundėmis, estų – sekunde.

„Gimiau 1987 metais, tėvas sportavo atletinę gimnastiką, brolis buvo futbolininkas. Sportuoju nuo dvylikos metų. Iki atėjimo į lengvąją atletiką išbandžiau dviračių sportą, futbolą, tačiau ten nelabai sekėsi. Pirmasis mano treneris buvo Leonidas Šepelevičius, labi geras treneris, išugdęs daug gerų sportininkų. Pradžioje bėgiojau sprintą, šokinėjau į tolį, ir gan neblogai sekėsi. O vėliau pabandėm ilgesnes distancijas ir jau pirmose varžybose laimėjau 300 bėgimą jaunučių Lietuvos čempionate. Po to nugalėjau ir bėgdamas 400 metrų. Visą tą seką puikiai atsimenu, mat turiu visų varžybų diplomus ir dedu eilės tvarka. Tik sunkiai pamenu, kada pirmą kart bėgau 800 metrų, mat jaunučių ir jaunių varžybose bėgama trumpesnė 600 metrų distancija.“

Laisvalaikiu Vitalijui labai patinka fotografuot aplinką ir gamtos vaizdus, tam jis net turi specialų stovą fotoaparatui. Patinka ir automobiliai, neseniai ją įsigijo ir mokosi pakeisti ratus ar paremontuoti. Dažnai su tėčiu važiuoja žvejot – dideliais laimikiais pasigirt kol kas negali, jį labiau žavi pats procesas. Atsipalaidavimui po treniruočių puikiai tinka ir kompiuteris.

Tačiau pagrindinė Vitalijaus meilė – bėgimas, apie kurį jis žino net menkiausias smulkmenas. „800 metrų yra taktinis bėgimas. Ši distancija yra savotiški šachmatai. Vienas žmogus jos gerai neprabėgs. Čia galioja tokie pat terminai kaip dviračių sporte - „paimti į dėžutę“ ar „sėsti ant rato“.

Ir Lietuvos čempionate bėgom trise – mane „vedė du zuikiai“ - vienas maksimaliu greičiu bėgo 400, kitas 600 metrų, o aš laikiausi jiems už jų nugarų ir kaupiau jėgas finišui. Pekine būsiu vienas, tad bus sunkiau. Reikės nuo pat pradžių bandyt laikytis grupės vidury, tik taip galima bus patekt į antrą ratą.

Bėgimo metu treneriai nurodymų neduoda, bėgikas kas šimtą metrų mato laikrodžius ir turi orientuotis pats. Lietuvos čempionate laikrodis buvo tik vienas, tad kas šimtą metrų stovėjo po žmogų, kurie man sakė laiką. Pagal tai ir orientavausi bėgdamas. Tai komandinė sporto šaka. Todėl žiūrovai ją ir mėgsta. Bėgikai distanciją pradeda kiekvienas atskiru taku, o baigia vienu. Bėgant pirmu taku, posūkio radiusas mažesnis, tačiau kūnas sunaudoja daugiau energijos užimdamas tam tikrą padėtį. Tada bėgdamas matai savo priešininkus. Tai ypač naudinga tuomet, kai varžybose yra vienas aiškus lyderis, o tu nori pasigerint savo laiką - turi matyti greičiausią varžovą. Jei nori tik laimėt, tada bėgi savo ritmu ir per daug nežiūri į varžovus.“

Ar galima pragyvent iš lengvosios atletikos Lietuvos čempiono lygmeny, teiraujamės bėgiko?

„Lietuvos čempiono titulas neduoda nieko, reikia patekti į olimpinį sąrašą. Tada jau gauni kažkokias stipendijas. Man paprasčiau, aš gyvenu su tėvais, man nereikia už nieką mokėt, aprangą ir maisto papildus gauna iš klubo. Šiuo metu dar studijuoju Pedagoginiam Universitete kūno kultūros specialybės trečiam kurse. Noriu būti treneriu.“

Ar visas šio sezono treniruočių ciklas buvo orientuotas išskirtinai į Pekino olimpines žaidynes, ar pasiruošimas olimpiadai prasidėjo tik tada, kai įvykdei olimpinį normatyvą?

„Mūsų treniruočių tikslas buvo patekimas į Olimpines žaidynes, turėjom labai daug pasiruošimo stovyklų ir vienintelis keliamas tikslas buvo olimpinio normatyvo įvykdymas. Tikėjausi šį normatyvą įvykdyti gerokai anksčiau, tačiau kažkaip iš pradžių neišeidavo. O po Lietuvos čempionato, kai tikslas jau pasiektas, treniruotės tapo truputį ramesnės. Tai truko apie savaitę, o prieš pat Pekiną vėl gyvename įtemptu ritmu. Olimpiadoje svajoju patekti į antrą ratą, t.y. patekti tarp 24 stipriausių planetos bėgikų. Pradžioje buvo tikimasi daugiau bėgikų, įvykdžiusių normatyvą. Tad tikėjomės, jog varžybos vyks keturiais ratais. Bet greičiausiai bus tik trys atrankiniai turai iki finalo. Tad pasirodymas labai priklausys nuo burtų, pagal kuriuos bėgikai bus paskirstyti kvalifikaciniuose bėgimuose.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas