Į sąrašą pateko tik dangoraižiai – televizijos bokštų ir kitų statinių jame nėra.
10 VIETA. „CHINA ZUN“ – PEKINAS (KINIJA) – 528 METRAI – 2018 METAI
108-is pastato aukštus išsidalino biurų patalpos, labai prabangūs apartamentai ir viešbutis. Pakilusiems iki paties viršaus tikrai nebus nuobodu, nes ant stogo įrengtas žaliuojantis stogas. Pusės kilometro aukštyje galėsite pasigrožėti augalais, o ne dažniausiai smoge skendinčios sostinės panorama.
Oficialiai pastatas vadinasi „CITIC Tower“, tačiau tiek vietiniams tiek pasauliui pastatas pristatomas „China Zun“ pavadinimu.
Projektas toks ambicingas, kad šalia jo esantis Kinijos pasaulio prekybos centro trečiasis dangoraižis, kylantis į 190 metrų aukštį, buvo aplenktas daugiau nei tris kartus.
Būtent dėl šio pastato statybų įsižeidė centrinė miesto valdžia. Ji po pastato atidarymo išleido draudimą Pekine statyti pastatus aukštesnius nei 180 metrų. Tad jei aukščiausių pasaulio pastatų sąraše ilgai neišsilaikys, savame mieste jo pirmavimas išliks ilgam.
9 VIETA. „TIANJIN CTF FINANCE CENTER“ – TIANDZINAS (KINIJA) – 530 METRAI – 2019 METAI
Antras aukščiausias pastatas Tiandzine, Kinijoje. Jame įsikūrė biurai, viešbutis, prabangūs apartamentai.
Labiausiai gluminanti pastato savybė – viso labo 97 aukštai. Visi kiti aukščiausiųjų dešimtuke esantys pastatai jų turi kur kas daugiau nei po šimtą.
8 VIETA. „GUANGZHOU CTF FINANCE CENTER“ – GUANGDŽOU (KINIJA) – 530 METRŲ – 2016 METAI
Dar vienas tipinis milžiniškos Kinijos ekonominę galią demonstruojantis statinys, kuriame rasime prekybos centrus, biurus, prabangius apartamentus ir viešbutį.
Vietiniai jį žino kaip vieną iš bokštų dvynių, bet šio gretimai esantį kolegą projektavo visai kitas architektas. „Brolis“ buvo baigtas kur kas anksčiau, yra žemesnis ir visai nepanašus į šį.
Vis tik vienu aspektu šis pastatas išsiskiria. Šių metų rugsėjį Gineso rekordų knyga šį pastatą pripažino kaip turintį pačius greičiausius pasaulyje liftus.
„Hitachi“ specialistai sugebėjo sukurti įrangą, leidžiančią kelti kabinas 75,6 km/h greičiu. Dviem kilometrais per valandą greičiau nei turėjo ankstesnis rekordo savininkas.
7 VIETA. „ONE WORLD TRADE CENTER“ – NIUJORKAS (JAV) – 541,3 METRAI – 2014 METAI
Vos septinta vieta tenka dangoraižiui, kuris pakeitė tragiško likimo žymiuosius dvynius, sugriautus teroristinio akto 2001-ų rugsėjo 11-ą. Kita vertus šis įstabus pastatas yra aukščiausias už Azijos ribų.
Statinys turi ir kitą, rečiau naudojamą pavadinimą „Freedom Tower“ (Laisvės bokštas). Šis pavadinimas simboliškas amerikiečiams.
Dangoraižio aukštis, išreikštas pėdomis, yra 1776. Būtent 1776 metų liepos 4-ą dieną buvo pasirašyta „Nepriklausomybės deklaracija“. Jungtinių Amerikos Valstijų gimimo liudijimas.
6 VIETA. „LOTTE WORLD TOWER“ – SEULAS (PIETŲ KORĖJA) – 554,5 METRAI – 2016 METAI
Aukščiausias pastatas Pietų Korėjoje. Atidarymo metu jis buvo antras aukščiausias pasaulyje, dabar tik šeštas. Vos treji metai, bet aukščiausio pastato lenktynėse niekas nemiega.
Netikėtas faktas: pirmieji šio pastato planai buvo pristatyti 1989 metais, prieš trisdešimt metų. Statybos ilgą laiką neprasidėjo, nes korėjiečiams vis kažkas netiko.
Projektas keistas net kelis kartus. Ypač viršutinė pastato dalis, kuri vienu metu buvo suprojektuota kaip žymiojo Eifelio bokšto kopija.
Nuo pat dangoraižio atidarymo pastatas naudojamas švęsti svarbiausias šventes. Nuo jo šaudomi oficialūs Naujųjų metų fejerverkai.
2018 metais šalyje surengtų žiemos olimpinių žaidynių proga dangoraižis vėl buvo paverstas įspūdingų fejerverkų paleidimo aikštele.
5 VIETA. „GOLDIN FINANCE 117“ – TIANDZINAS (KINIJA) – 596,6 METRAI – 2019 METAI
Dar vienas megamonstras iš Tiandzino miesto (Kinija). Pastatas šiuo metu vis dar statomas.
Jį pabaigus, turėsime naują aukščiausią dangoraižį su plokščiu stogu. 2020 metais tikimasi sulaukti statybų pabaigos, kuri vis atidedama ir atidedama. Pagal pirminį sumanymą pastatas turėjo atsidaryti dar 2014-ais metais.
Pavadinime esantis skaičius 117 nėra tik grožio elementas. Pastato savininkai visiems juo praneša, kad jų dangoraižis turės net 117 aukštų. Žinodami tai, galėsite nebandyti suskaičiuoti jų patys.
4 VIETA. „PING AN FINANCE CENTER“ – ŠENDŽENAS (KINIJA) – 599 METRAI – 2017 METAI
Dangoraižis priklauso didžiausiai Kinijos draudimo bendrovei „Ping An“. Ne tik priklauso, bet ir tarnauja kaip centrinė įmonės būstinė.
Likusioje laisvoje vietoje rasime tradicinius tokių objektų palydovus: prabangūs prekybos centrai, viešbutis.
Dangoraižis didžiuojasi šiuo metu pačia aukščiausia pasaulyje apžvalgos aikštele. Jį įsikūrusi 556 metrų aukštyje.
Kol kas iš aukščiau pasižvalgyti, būnant eiliniu turistu, neįmanoma niekur kitur.
3 VIETA. „ABRAJ AL-BAIT CLOCK TOWER“ – MEKA (SAUDO ARABIJA) – 601 METRAI – 2012 METAI
Didžiausias pasaulyje laikrodis yra trečiame pagal aukštį pasaulio pastate Saudo Arabijoje. 43 metrų dydžio ciferblatas leidžia įžiūrėti jo rodomą laiką net 25 kilometrų atstumu. Galima neabejoti, kad laikrodžių apylinkių gyventojams reikia kur kas mažiau.
Šis pastatas yra dalis valstybinio Saudo Arabijos vyriausybės projekto. Visi septyni komplekso dangoraižiai kainavo net 15 milijardų dolerių (15,2 mlrd. eurų) ir yra vos keli metrai nuo pačios švenčiausios islamo mečetės.
Norintieji pamatyti Didžiąją Mekos mečetę iš viršaus turi aplankyti šį pastatą. Turistų srautu skųstis savininkai neturėtų, nes kiekvieno musulmono pareiga yra bent kartą gyvenime apsilankyti Mekoje.
2 VIETA. „SHANGHAI TOWER“ – ŠANCHAJUS (KINIJA) – 632 METRAI – 2015 METAI
Aukščiausias pastatas Kinijoje. Aukščiausias besisukančios formos dangoraižis. Aukščiausias tradicinės konfigūracijos dangoraižis. Dangoraižis, turėjęs greičiausius liftus (iki šių metų). Viena iš aukščiausių vietų iš kurių galima pasižvalgyti į žemiau esantį miestą.
Įdomu tai, kad jo stogas užbaigtas parapeto struktūra. Ši įprastai neaukšta dekoratyvinė sienelė šiame dangoraižyje siekia „kuklius“ 49 metrus.
Tik tokiu specifiniu dizaino sprendimu šis dangoraižis gali didžiuotis būdamas aukščiausiu savoje šalyje.
1 VIETA. „BURJ KHALIFA“ – DUBAJUS (JUNGTINIAI ARABŲ EMYRATAI) – 828 METRAI – 2010 METAI
Šis pastatas nuo pačios pradžios buvo kurtas kaip monumentas, įeisiantis į pasaulio istoriją. Kaip traukos objektas, pabrėžiantis kodėl verta atrasti visiškai naują Dubajaus miestą.
Jau 2010 m. iškilęs ir visus kitus pasaulio pastatus privertęs pasijusti mažuliukais dangoraižis lieka iki šiol nepranoktu. Antroje vietoje esantį pastatą lenkia beveik 200 metrų.
„Burj Khalifa“ neminimas prie gražiausių pastatų, tačiau jo dizainas išskirtinis. Į apačią smarkiai platėjantis dangoraižis buvo projektuotojams tekusios labai rimtos problemos sprendimo raktas.
Statybų aikštelė tiesiogine prasme buvo smėlio dėžė. Smėlis tikrai nėra stabiliausias gruntas aukštam ir siauram dangoraižiui, kokio pasaulis dar niekada nebuvo statęs.
Paremiančios pagrindinę viršūnę atbrailos balansuoja pastatą, neleisdamos jam per daug pasvirti, kas tokio aukščio statiniui grėstų visišku subyrėjimu.
Jų buvimas projekte netikėtai išėjo į naudą. Statybų metu šių atbrailų buvimas buvo panaudotas kaip aikštelė krovininiams kranams pastatyti.