Iš pradžių tai gali stebinti, tačiau yra lengvai matematiškai paaiškinama. Per XIX ir XX a. šimtai tūkstančių įvairių tautybių Lietuvos gyventojų emigravo į kitas šalis. Tad pasaulyje lietuvių kilmės asmenų yra milijonai, nors, aišku, ne visi jie save sieja su Lietuva.
Dalies šio gausaus būrio emigrantų palikuonys dabar pasaulyje yra žinomi kaip muzikos kūrėjai ir atlikėjai. Kartais Lietuva atsispindi ir jų muzikoje.
Portalas 15min kviečia susipažinti su 10 garsių užsienio muzikos atlikėjų ir grupių, kurių šaknys – Lietuvoje. Ar žinojote, kad Niujorko valstijoje egzistuoja netgi JAV lietuvių įkurta roko grupė „Steel Wolf“?
Tai – pirmoji teksto dalis. Antrąją dalį apie dar daugiau muzikos atlikėjų, kurių šaknys – Lietuvoje, skaityti kviesime po savaitės.
1. Anthony Kiedis („Red Hot Chilli Peppers“)
Anthony Kiedis – amerikiečių roko grupės „Red Hot Chilli Peppers“ vokalistas ir grupės lyderis. „Red Hot Chilli Peppers“ – viena populiariausių ir daugiausia albumų pardavusių roko grupių visame pasaulyje. 2012 m. grupė buvo įtraukta į Rokenrolo šlovės muziejų.
1962 m. Mičigano valstijoje gimusio A.Kiedžio senelio iš tėvo pusės šeima emigravo į JAV XX a. pradžioje. Jo senelio šeima buvo kilusi iš Tauragės apylinkių.
A.Kiedis turi ne tik lietuviško, bet ir graikiško, angliško, prancūziško, airiško ir mohikanų (Šiaurės Amerikos senųjų gyventojų tauta) kraujo.
Dainoje „Especially in Michigan“ iš 2006 m. albumo „Stadium Arcadium“ A.Kiedis mini ir savo lietuvišką kilmę. Šioje dainoje jis dainuoja „A rainy Lithuanian / Who's dancing as an Indian...“ Ši eilutė reiškia „lietingas lietuvis / kuris šoka kaip indėnas...“. Šie žodžiai – apie A.Kiedžio senelį, kuris buvo lietuvis ir kurio žmona buvo mohikanų kilmės.
2012 m., kai „Red Hot Chilli Peppers“ koncertavo Lietuvoje, grupės lyderiui buvo įteikti lietuviški marškinėliai ir genealoginis jo giminės medis.
2. Leonardas Cohenas
Leonardas Cohenas (1934-2016) – žydų kilmės kanadietis dainininkas ir dainų kūrėjas, kurio karjera tęsėsi per 50 metų ir kuris yra laikomas vienu įtakingiausių XX a. antrosios pusės atlikėjų.
2008 m. jis buvo įtrauktas į rokenrolo šlovės muziejų, 2010 m. buvo apdovanotas „Grammy“ statulėle už viso gyvenimo pasiekimus.
L.Cohenas yra kilęs iš Lietuvos žydų. Jo motina Maša Klonicki (Marsha Klonitsky) (1905-1978) gimė Lietuvoje, buvo Kauno rabino Saliamono Klonickio (Solomon Klonitsky-Kline) dukra. Į Kanadą ji emigravo 1927 m.
L.Coheno senelis iš tėvo pusės Lyonas Cohenas 1868 m. irgi gimė dabartinėje Lietuvos teritorijoje – Būdviečių kaime (dabartinis Vilkaviškio rajonas). 1871 m., kuomet seneliui buvo vos 3 metai, jo šeima emigravo į Kanadą ir apsigyveno Monrealyje.
1919 m. Lyonas Cohenas buvo išrinktas pirmuoju Kanados žydų kongreso prezidentu. Taip pat jis yra pirmojo žydiško laikraščio „Canadian Jewish Times“ įkūrėjas šalyje.
2019 m. Vilniuje buvo atidengtas L.Coheno paminklas.
3. Algis Kizys („Swans“)
Algis Kizys yra lietuvių kilmės amerikiečių garso menininkas ir gitaristas, grojantis bosine gitara. Jis labiausiai žinomas dėl grojimo eksperimentinio noise roko grupėje „Swans“.
Taip pat jis grojo noise roko grupėje „Of Cabbages and Kings“, kitose alternatyvios muzikos grupėse.