Dėmesio „Kauno pavasario“ įvykiai – R.Kalantos susideginimas bei po jo sekę protestai ir neramumai – susilaukė ir JAV spaudoje. Šiuos įvykius aprašė vienas įtakingiausių JAV laikraščių „The New York Times“.
Tiesa, dėl suprantamų priežasčių laikraštis korespondento Lietuvoje tuo metu neturėjo, rėmėsi antriniais pasakojimais ir labai detaliai aprašyti visko, kas vyko Lietuvoje, negalėjo. Tačiau, nors ir ne visai tikslus, aprašymas yra įdomus, siekiant pažinti, kaip okupuotą to meto Lietuvą matė amerikiečiai.
Be to, savo straipsnyje „The New York Times“ ne tik trumpai aprašė neramumus Lietuvoje, bet ir pateikė juos platesniame to meto SSRS politikos kontekste, apie kurį to meto lietuviai dėl cenzūros galėjo ir nežinoti.
Laikraštis atkreipė dėmesį, kad neramumai Lietuvoje prasidėjo kaip tik artėjant JAV prezidento Ričardo Niksono vizitui į Kremlių, ir svarstė, kad galbūt tai neatsitiktinumas.
Taip pat atkreiptas dėmesys į pokyčius aukščiausiuose to meto SSRS valdžios sluoksniuose, svarstyta, kad tuometis SSRS generalinis sekretorius Leonidas Brežnevas siekia sustiprinti savo galią.
Pilną „The New York Times“ tekstą MAX prenumeratoriai gali skaityti žemiau. Pateikiamas tiesioginis teksto, kuris pasirodė 1972 m. gegužės 28 d. „The New York Times“, vertimas.
Įskilimai Kremliaus sienoje
Ortodoksijos ir stabilumo eroje, kuri Sovietų Sąjungoje įsitvirtino po Nikitos Chruščiovo nušalinimo 1964 m., retai pasitaiko nepageidaujamų įvykių, kurie išjudintų ramų sovietinės politikos paviršių. Net svarbiausi manevrai aukščiausiuose sluoksniuose išoriškai yra sunkiai pastebimi. O problemos šalies regionuose yra uždangstomos.