„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kodėl Ch.Darwinas 1839 m. vedė savo tikrą pusseserę?

Charlesas Darwinas yra žinomas kaip vienas iškiliausių visų laikų mokslininkų, evoliucijos teorijos autorius. Tačiau mažai kas žino, kad jaunystėje Darwinas susidūrė ir su persidirbimu, ir su sveikatos sunkumais. Taigi, jam teko gerai pagalvoti, ar verta vesti.
Charlesas Darwinas, 1868 m.
Charlesas Darwinas, 1868 m. / Vida Press nuotr.

Darwinas gimė 1809 metais, o jau 1831 metais buvo pakviestas į įspūdingą ekspediciją aplink pasaulį „HMS Beagle“ laivu.

Ekspedicija truko penkerius metus ir šį laiką Darwinas daug dirbo, rinkdamas duomenis apie mūsų planetos geologiją ir gyvąją gamtą. Sugrįžęs jis ėmėsi rašymo ir redagavimo.

Jį nuolat spaudė terminai. Tuomet jis jau formulavo transmutacijos hipotezę, tačiau 1837 metais pajuto skausmus širdies plote ir gydytojai liepė jam pristabdyti darbus.

1837 metais sustreikavo Darwino širdis, 1838 metais – virškinimo sistema. Ir dėl visko buvo kaltas persidirbimas.

Taigi, tuo metu Darwinas daug galvojo apie savo paties gyvenimą ir santuoką. Tik ar verta tuoktis, kai vienintelis dalykas, kuriam jauti aistrą, yra mokslas?

Taigi, Darwinas ėmė svarstyti viską logiškai. Į du stulpelius, pavadintus „Tuoktis“ ir „Nesituokti“, jis užrašė santuokos privalumus ir trūkumus.

Privalumai – žmona yra nuolatinis kompanionas ir draugas sename amžiuje, „dar geresnis už šunį“, rašė mokslininkas. Trūkumai – mažiau pinigų liks knygoms ir „siaubingas laiko praradimas“.

Darwinas pažiūrėjo į šiuos užrašus ir nusprendė, kad vesti verta. Už savo pusseserės.

1839 metais Darwinas vedė savo tikrą pusseserę Emma Wedgwood. Neskubėkite smerkti – žinios apie kraujomaišą tais laikais buvo labai ribotos.

Daugybė žmonių tuokdavosi su netolimais giminaičiais, siekdami išlaikyti šeimos turtus šeimoje. Ši praktika tapo smerkiama tik XIX a. pab. – XX a. pr., kai vis daugiau žmonių pastebėjo apsigimimus, kuriuos galima sieti su nepaliaujamomis vedybomis su giminaičiais kiekvienoje kartoje.

Wikipedia Commons nuotr./Emma Wedgwood, Ch.Darwino pusseserė ir žmona
Wikipedia Commons nuotr./Emma Wedgwood, Ch.Darwino pusseserė ir žmona

Darwinas to nežinojo taip gerai, kaip žinome mes. Kita vertus, vos tik vienas iš jo vaikų susirgdavo, jis baimindavosi, kad silpna vaikų sveikata yra kraujomaišos rezultatas.

Pora susilaukė 10 vaikų – 2 mirė kūdikystėje, dar viena dukra mirė sulaukusi 10. Darwinas buvo geras ir dėmesingas tėvas. Jo vaikai užaugę tapo mokslininkais, ekonomistais ir kitų gerbiamų profesijų atstovais.

Savo šeimai Darwinas skyrė ir vienus iš paskutinių savo žodžių – „Aš nė kiek nebijau mirties – Prisimink, kokia gera žmona man buvai – Pasakyk visiems mano vaikams, kokie jie geri man buvo“.

Darwinas mirė 1882 metais, jam buvo 73-eji. Jo žmona Emma Darwin sulaukė 88-erių ir mirė 1896 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų