Nuo dabartinių M.A.M.A apdovanojimų ir panašių „Bravo“ skyrėsi daug kuo. Raudonojo kilimo nebuvo. Vyko šventė ne Vilniuje ar Kaune, bet Lapėse – mažame miestelyje netoli Kauno, anuomet buvusiame vienu Lietuvos popmuzikos epicentrų.
Po renginio salę užpildė cigarečių dūmai – rūkyti patalpų viduje tuomet buvo įprasta. Transliavo apdovanojimus „LitPoliinter“ – kanalas, kurio vardą dažnas vyresnis lietuvis jau pamiršo, o jaunesni išvis galbūt nėra girdėję.
Ir patys „Bravo“ apdovanojimai jau keliolika metų yra tik istorija, daugelio atmintyje išlikę nebent kaip nostalgiškas „90-ųjų“ epizodas, panašiai kaip „tamagočiai“ ar „Mari Mar“.
Bet anuomet jie turėjo didžiulę reikšmę ką tik atsikūrusios Lietuvos muzikos evoliucijai. Juk tai buvo pirmieji nevalstybiniai apdovanojimai – juose geriausius muzikos pasaulio žmonės rinko patys.
Kaip atrodė pirmieji „Bravo“ apdovanojimai? Kas juos rengė, kas triumfavo ir kokio įvertinimo jie susilaukė? Kurie laureatai Lietuvos muzikos scenoje aktyvūs iki šiol, o kurie – iš jos dingo? Apie tai – šiame 15min rubrikos „Ar žinai?“ tekste.
Apdovanojimų organizavimas
Pirmieji „Bravo“ apdovanojimai, tada vadinti „roko ir popmuzikos premijomis“, Lapių kaime Kauno rajone įvyko 1994 m. sausio 15 d.
Šioje vietoje apdovanojimai vyko, nes būtent Lapėse buvo įsikūrusi televizija „LitPoliinter“ – pagrindinė apdovanojimų rėmėja. Apdovanojimai buvo filmuojami šios televizijos studijoje.
Tai įvyko neatsitiktinai. Pagrindinis „Bravo“ „roko ir popmuzikos premijų“ idėjos autorius buvo „LitPoliinter“ televizijos direktorius Aurelijus Silkinis.
„Norėčiau pabrėžti, kad A.Silkinis buvo labai gerbiamas visų muzikantų. Ir dabar gerbiamas, nors šiuo metu aktyviai šou versle ir nebedalyvauja. Tuomet jis daugeliui grupių padėjo įrašyti savo albumus, o kai kuriems netgi suteikė galimybę išleisti juos palankiomis sąlygomis. Tai, kad jis buvo „Bravo“ organizatorius, tiems apdovanojimams suteikė ypatingumo“, – 2013 m. interviu laikraščiui „Plius370“ pasakojo Andrius Mamontovas.
Geriausieji buvo renkami 9-se kategorijose – geriausia roko grupė, geriausia popgrupė, geriausia (-s) vokalistė(-as), geriausias instrumentalistas, geriausias metų albumas, metų atradimas, geriausias garso režisierius, metų roko/popmuzikos žmogus ir populiariausia popgrupė.
Pirmose 8-se kategorijose nugalėtojus rinko komisija, o populiariausia popgrupė buvo išrinkta apibendrinus įvairiausių 1993 m. skelbtų grupių populiarumo apklausų rezultatus.
Komisiją sudarė 21 narys. Joje buvo muzikinių firmų direktoriai, muzikantai, garso režisieriai, kompozitoriai, muzikologai, radijo ir TV laidų apie lietuvišką muziką vedėjai bei žurnalistai.
Tiesa, ne visi svarbiausi to meto lietuviškos muzikos veikėjai buvo apdovanojimuose. Iš to meto žiniasklaidos straipsnių matyti, kad organizuojant renginį neapsieita be nesutarimų.