„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Mėlynos šviesos filtras telefone – kas tai yra ir kaip gali padėti geriau išsimiegoti?

Kaip dažnai jūs vakare atsigulę į lovą greitai užmiegate ir puikiai išsimiegate? Jei atsakymas į šį klausimą yra „visada“ arba „beveik visada“, toliau šio teksto galite neskaityti. Tačiau jei atsakymas kitoks – tuomet labai tikėtina, kad prie to prisideda ir jūsų išmanusis telefonas.
Lovoje su telefonu
Lovoje su telefonu / Vida Press nuotr.

Daugelis mėgstame prieš miegą pažiūrėti mėgstamo serialo seriją ar panaršyti feisbuke. Tačiau daug mokslinių tyrimų rodo, kad tai kenkia tiek miego trukmei, tiek kokybei. Ir ne tik dėl to, kad pažiūrėję serialo seriją galite neatsispirti pagundai pažiūrėti dar vieną. Ir dar vieną.

Problema tame, kad mobilieji telefonai, planšetės ir kiti elektronikos prietaisai su šviečiančiais ekranais skleidžia mėlyną šviesą. O ji „apgauna“ mūsų smegenis.

Mėlynos šviesos esama ir saulės spinduliuose. Tai svarbu – ši šviesa padeda mums išlikti budriems. Smegenų gebėjimas ją atpažinti ir mus ryte išbudinti, o dieną iš to suprasti, kad dar ne laikas miegoti, yra esminė paros ritmo funkcionavimo dalis. Dėl to mes dieną natūraliai būname budresni.

Tačiau kai akys mato ryškią mėlyną šviesą prieš miegą, o ypač kai atstumas iki šviesos šaltinio, šiuo atveju išmaniojo telefono, yra nedidelis, smegenys pradeda manyti, kad diena vis dar tęsiasi.

Todėl jos gamina mažiau melatonino – hormono, kurį smegenys išskiria tik vakare ar naktį ir kuris paruošia kūną miegui.

O tai reiškia, kad net ir išjungus telefoną jaučiamės mažiau mieguisti ir užmigti trunka ilgiau. Ryšį tarp melatonino gamybos ir mėlynos šviesos parodė Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas.

Tai reiškia, kad net ir išjungus telefoną jaučiamės mažiau mieguisti ir užmigti trunka ilgiau

Mėlynos šviesos įtaka tokia didelė, kad kai kurie mokslininkai netgi siūlo įrengti automobilių prietaisų skydeliuose mėlynai šviečiančias LED lempas – tai, anot jų, sumažintų prie vairo užmiegančių vairuotojų skaičių.

Specialistai rekomenduoja vengti ryškios mėlynos šviesos maždaug pusantros valandos prieš einant miegoti. Ar tai reiškia, kad prieš einant miegoti daugiau negu valandą išvis negalima naudotis išmaniuoju telefonu? Nebūtinai – čia gali padėti ir mėlynos šviesos filtras.

Kas yra mėlynos šviesos filtras? Tai telefono programa, kuri nieko nedaro dienos metu, tačiau sutemus pakeičia apšvietimo ryškumą ir šviesos, kurią skleidžia telefonas, spalvą į šiltesnę.

Prie to, kad vakare jūsų telefonas šviečia nebe melsvai, priprasti užtruks šiek tiek laiko. Tačiau pasikeitęs apšvietimas panaikins nemalonias mėlynos šviesos pasekmes vakare. Telefono skleidžiama šviesa intensyvumu primins nebe dienos šviesą, o labiau kambario apšvietimą.

Tiesa, vien mėlynos šviesos filtras nebūtinai išspręs visas su miegu susijusias problemas – neišsimiegojimą gali lemti daug įvairių priežasčių. Bet iškart pastebėsite, kad tamsoje žiūrint į šviečiantį telefono ekraną, akys įsitempia mažiau.

Jeigu naudojate vieną iš naujausio modelio „Huawei“ telefonų, pavyzdžiui, „Huawei P30“, parsisiųsti papildomų programų norint įdiegti „naktinio apšvietimo“ funkciją nereiks – šią funkciją rasite pačiame telefone.

Tiesiog nueikite į telefono nustatymus, pasirinkite skiltį „Ekranas“, tada pasirinkite skiltį „Akių komfortas“. Ten galėsite pasirinkti, ar norite, kad naktinis apšvietimo režimas automatiškai įsijungtų saulei nusileidus ir išsijungtų jai patekėjus, ar kad šis režimas įsijungtų ir išsijungtų jūsų pasirinktomis valandomis. Be to, galėsite nustatyti naktinio apšvietimo intensyvumą.

Jeigu mėgstate fotografuoti vakarais arba naktį, galite būti ramūs – įjungtas mėlynos šviesos filtras nuotraukų kokybei įtakos nepadarys.

„Huawei“ flagmanas „P30 Pro“ pasižymi ypač geromis galimybėmis fotografuoti naktį. Su šiuo telefonu fotografuojant tamsoje galima gauti nuotraukas, kokybe nenusileidžiančias fotografuotoms esant geram apšvietimui. Tuo galite įsitikinti, išvydę žemiau esančias nuotraukas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų